„FT”: ambicje Putina rozbijają się o gospodarczą rzeczywistość

Władimir Putin fot.Maxim Shipenkov/EPA

Władimir Putin fot.Maxim Shipenkov/EPA

Geopolityczne ambicje prezydenta Władimira Putina rozbijają się o gospodarczą, zglobalizowaną rzeczywistość. Jedyny lek na gospodarcze bolączki Rosji to radykalne reformy, które zliberalizują jej gospodarkę i wzmocnią rządy prawa – pisze „Financial Times”.

Gospodarka Rosji cierpi z powodu spadających cen ropy i zachodnich sankcji nałożonych na Moskwę za jej rolę w konflikcie na Ukrainie. Jednak rosyjski kryzys gospodarczy ma bardziej fundamentalną przyczynę – model wzrostu z pierwszej dekady XXI wieku, gdy rosnące wpływy ze sprzedaży ropy stymulowały apetyty konsumentów, wyczerpał się – ocenia brytyjski dziennik w poniedziałkowym komentarzu redakcyjnym.

„Obecnie przyzwoity wzrost jest możliwy tylko pod warunkiem dokonania znaczących inwestycji w zdolność wytwórczą i podnoszenia wydajności. Tymczasem sankcje spotęgowały efekt lat, które upłynęły bez modernizacji i reformy systemu skorumpowanego państwowego kapitalizmu, jaki rozwinął się pod rządami Putina i zdławił inwestycje” – dodaje gazeta.

„FT” przypomina, że izolację ostatnich dwóch lat Moskwa próbuje przedstawiać jako szansę na rozwijanie rodzimych technologii, zauważa jednak, że nawet to wymaga nakładów i zagranicznych rozwiązań, a tymczasem rosyjski „zwrot ku Chinom” nie zdołał zastąpić finansowania i know-how z Zachodu.

Według gazety najpilniejszym obecnie problemem dla Kremla jest kurs rubla, spadający do „poziomów kiedyś nie do pomyślenia”, który w ogromnym stopniu zmniejszył siłę nabywczą Rosjan i obniżył ich standard życia. „Wysokie od aneksji Krymu notowania Putina są dziś zagrożone, (a) żadna z możliwości wzmocnienia waluty – uszczuplenie ponad 360 mld dolarów państwowych rezerw walutowych, duża podwyżka stóp procentowych, kontrola kapitału – nie wydaje się do przyjęcia” – dodaje dziennik.

„Jedynym realnym, długoterminowym rozwiązaniem gospodarczych bolączek Rosji są radykalne reformy strukturalne, które zliberalizowałyby gospodarkę i wzmocniły rządy prawa”, ale – zaznacza „FT” – Putin zignorował wszystkie dotychczasowe okazje do podjęcia takich działań w obawie, że osłabią jego wpływy; sprzeciwiają się im także broniący swych interesów poplecznicy prezydenta.

Według „FT” przeprowadzenie reform, które miałyby szansę powodzenia, „niemal na pewno wymagałoby powrotu, być może na stanowisku premiera, jednego z dwóch autorów liberalnych działań za pierwszych dwóch kadencji Putina – byłego ministra finansów Aleksieja Kudrina lub byłego ministra gospodarki Germana Grefa”. Jednak prezydent raczej niechętnie odnosi się do koniecznych w tym celu zmian politycznych – ocenia dziennik.

Złagodzenie zachodnich sankcji – o co zdaniem „FT” Putin zabiega, sygnalizując chęć współpracy w sprawie porozumień mińskich na Ukrainie i wysiłków zmierzających do zakończenia wojny w Syrii – „zyskałoby mu trochę czasu i przywróciło przynajmniej w jakimś stopniu wzrost gospodarczy przed wyborami parlamentarnymi w tym roku i prezydenckimi w 2018”. Jednak „dalsze odwlekanie reform zaszkodzi przyszłości Rosji, spychając ją coraz bardziej do tyłu za rozwiniętymi gospodarkami świata. A jeśli standard życia Rosjan będzie się dalej obniżać, ostatecznie może to zaszkodzić także przyszłości samego Putina” – pisze „Financial Times”.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Opinie
Tags: akropol, FT, Putin

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*