Francja. „Le Figaro” ujawnia rządowy plan rozlokowania migrantów

epa05289818 A general view shows a boy playing at a refugee camp on the Jordanian side at the north east of Jordan border with Syria, Al-Hadalat crossing point near Royashed Town, Jordan, 04 May 2016. according to the Jordanian Commander of the Borders Guards Brigadier Saber Al-Mahayreh, around 5000 Syrians fleeing from the recent attacks on the Syrian city of Aleppo crossed into Jordan in search of safety, most are exhausted and desperately in need of help and medical treatment.  EPA/JAMAL NASRALLAH

fot.Jamal Nasrallah/EPA

Redakcja „Le Figaro” dotarła do instrukcji francuskiego MSW w sprawie przeniesienia migrantów koczujących w Calais na północy Francji do ośrodków w całym kraju. We wtorkowym artykule paryski dziennik nazywa ten projekt „bardzo ryzykownym wyzwaniem”.

Jak pisze „Le Figaro”, projekt stworzenia regionalnych obozów dla uchodźców ma pominąć jedynie Korsykę oraz region paryski, „gdzie panuje szczególne napięcie w sprawie zakwaterowania uchodźców”.

Do końca roku w obozach w pozostałych regionach Francji umieszczonych ma być 12 tys. osób. Według dokumentów, na które powołuje się dziennik, gotowych jest już prawie 9 tys. miejsc.

W połowie października rozpocząć ma się likwidacja „dżungli” – dzikiego obozowiska migrantów w Calais. Następnie migranci, którzy nie chcą ubiegać się o azyl we Francji oraz tacy, którzy powinni to zrobić w innych krajach Unii Europejskiej, mają być wydaleni z kraju – wynika z treści dokumentu przytoczonego w artykule.

„Le Figaro” informuje również, że „w ostatnim półroczu liczba wydaleń z Francji spadła o 20 proc., ponieważ policja jest przeciążona”.

„Mnożenie małych Calais to błąd i prowokacja” – przytacza dziennik wypowiedź deputowanego Erica Ciottiego z departamentu Alpy Nadmorskie (w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże na południu Francji).

„Le Figaro” ocenia, że minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve podjął „bardzo ryzykowne wyzwanie”, gdyż „nic nie gwarantuje, że jego plan może przerwać falę migracyjną z Południa”. (PAP)

Categories: Imigracja, Opinie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*