„FAZ”: odmienne postawy Dudy i Morawieckiego wobec Marca ’68

„FAZ”: odmienne postawy Dudy i Morawieckiego wobec Marca ’68

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki zaprezentowali odmienne postawy wobec Marca ’68 – pisze „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Podczas gdy obaj odrzucili odpowiedzialność Polski za te wydarzenia, tylko Duda poprosił ofiary prześladowań o przebaczenie.

„FAZ” komentuje czwartkowe wystąpienie prezydenta Dudy w 50. rocznicę pierwszego z protestów studenckich przeciw komunistycznej cenzurze oraz zorganizowanej przez władze antysemickiej nagonce, z powodu której Polskę opuściło kilkanaście tysięcy Żydów.

Duda „z jednej strony poprosił o wybaczenie za te prześladowania, a z drugiej strony w imieniu +wolnej Polski+ odrzucił wszelką odpowiedzialność” – pisze gazeta.

Prezydent „odróżnił się w ten sposób od premiera Mateusza Morawieckiego, który w swoim środowym przemówieniu nie znalazł ani słowa przeprosin”, twierdząc, że „niepiękna” część mitologii Marca ’68 „nie ma nic wspólnego (…) z Polską, która pragnęła wolności i która o tę wolność walczyła” – pisze „FAZ”. Premier uzasadnił swoje stanowisko zależnością ówczesnych władz od Związku Radzieckiego.

Chociaż „bez moskiewskich bagnetów komuniści nie zdobyliby po wojnie władzy w Polsce i nie mogliby się przy niej utrzymać przez ponad cztery dziesięciolecia” i w tym sensie premier Morawiecki ma rację, że „wolna Polska nie ma powodu, by prosić o przebaczenie za antysemicką kampanię reżimu w 1968 roku”, to jednak on i prawie cała polska prawica ułatwia sobie życie, twierdząc, że Polacy nie mieli z nagonką nic wspólnego – komentuje dziennik.

„Abstrahując od tego, że przywódcy partii byli Polakami, kampania mogła przynieść efekty tylko dlatego, że padła na grunt szeroko rozpowszechnionego resentymentu”, a przypisywanie wszystkiego co złe w historii narodu innym prowadzi do zafałszowania historii – czytamy.

Jak można to zrobić „inaczej i z godnością”, pokazał prezydent Duda: „On również podkreślił, że dzisiejsza Polska nie ponosi żadnej odpowiedzialności za czyny dyktatury – a potem poprosił prześladowanych Żydów o wybaczenie Polakom +tego aktu hańby+” – konkluduje „FAZ”. (PAP)

Mateusz Morawiecki i Andrzej Duda fot.Radek Pietruszka, Rafal Guz/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Opinie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*