Ensor: Trump – wielką niewiadomą; Clinton będzie kontynuować politykę Obamy

Donald Trump fot.Andrew Gombert/EPA

Donald Trump fot.Andrew Gombert/EPA

Wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych byłby protestem przeciwko polityce „business as usual”, ale sam Trump to wielka niewiadoma – uważa David Ensor z Atlantic Council. W jego ocenie Hillary Clinton, jako prezydent, byłaby kontynuatorką wielu działań Baracka Obamy.

„(Hillary Clinton-PAP) będzie kontynuowała wiele z tych działań, które prowadził prezydent Obama, ale powiedziałbym, że jej postawa jest trochę bardziej jastrzębia niż jego. W niektórych sprawach może być trochę twardsza. Może być bardziej skłonna do rozmieszczenia sił militarnych w różnych częściach świata i bardziej skłonna do użycia ich w niektórych przypadkach” – mówi Ensor.

Tymczasem, jego zdaniem, bardzo trudno jest przewidzieć jak będzie wyglądała polityka Donalda Trumpa w przypadku gdyby został prezydentem. „Jego stanowisko zmieniało się i wygląda na to, że dalej się zmienia dosyć często. Myślę, że jeśli amerykański elektorat zdecyduje się wybrać Donalda Trumpa na następnego prezydenta, będzie to protest przeciwko dotychczasowej polityce +business as usual+ (jakby nic się nie działo). Ale to jest także cień w ciemności, ponieważ nikt naprawdę nie wie, co zrobi prezydent Trump” – uważa Ensor.

„Jedną z rzeczy, które dawały nam bezpieczeństwo od czasu drugiej wojny światowej, był silny i rosnący sojusz NATO i niektóre inne sojusze na całym świecie, jakie mają Stany Zjednoczone. Myślę, że Stany Zjednoczone radzą sobie najlepiej jako potęga międzynarodowa. Jedną z rzeczy, której boję się najbardziej jest amerykański izolacjonizm” – mówi ekspert. Dlatego, jego zdaniem Ameryka powinna być „zaangażowaną, międzynarodową siłą, zarówno w Europie, jak i na całym świecie”.

W poniedziałek w Cleveland rozpoczęła się czterodniowa konwencja Partii Republikańskiej, na której Donald Trump ma zostać oficjalnym kandydatem GOP w listopadowych wyborach prezydenckich w USA. Miliarder wybrał jako swego partnera w walce o Biały Dom – gubernatora Indiany Mike’a Pence – który w przypadku zwycięstwa wyborczego zostanie wiceprezydentem. Trump wygłosi przemówienie w czwartek na zakończenie konwencji.(PAP)

Categories: Ameryka, Opinie, Wybory 2016

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*