„Die Welt”: stanowisko papieża nie jest darmowym biletem na aborcję

fot.Claudio Peri/EPA

fot.Claudio Peri/EPA

Komentując stanowisko papieża Franciszka ws. aborcji, niemiecki dziennik „Die Welt” zastrzega, że nie jest ono „darmowym biletem na aborcję”, lecz przypomnieniem o pierwotnej misji Kościoła, polegającej nie na ściganiu za grzechy, lecz na dawaniu nadziei.

„Stanowisko papieża w sprawie aborcji nie jest całkowicie nową nauką, lecz jedynie osobistym akcentem Franciszka. Papież przypomniał o misji Kościoła, który ma dawać nadzieję, a nie ścigać grzechy” – czytamy w opublikowanym w środę komentarzu.

Kościół katolicki w przeszłości sprawiał zdaniem komentatora zbyt często wrażenie, że rości sobie prawo do podejmowania decyzji o łasce lub odmowie łaski, chociaż do takich decyzji uprawniony jest zdaniem chrześcijan jedynie Bóg lub Jezus Chrystus.

Jeżeli zapomnimy, kto właściwie jest ostatnią instancją wybaczenia i na czyje miłosierdzie powinni liczyć ludzie, to chrześcijaństwo stanie przed problemem swojej wiarygodności – pisze autor komentarza.

Podczas przygotowań do synodu poświęconego problematyce seksualności w październiku do głosu dojdą zapewne osoby, które domagają się zachowania listy grzechów oraz sankcji karnych za nie i którzy będą z zapałem dyskutować o tym, kto jest, a kto nie jest prawdziwym katolikiem. „Pielęgnują oni duchowość odgrodzenia się, ba nawet wykluczenia. Uważają, że mogą decydować o tym, kto może liczyć na zbawienie, a kto nie” – pisze „Die Welt”.

Autor podkreśla, że papież Franciszek, który uczynił z miłosierdzia hasło swojego pontyfikatu, postawił obecnie inny akcent, wybierając w dodatku drażliwy temat aborcji.

Aborcja jest zdaniem katolików wykroczeniem przeciwko piątemu przykazaniu „Nie zabijaj”. Papież nie zamierza naruszać tego przykazania, a wręcz przeciwnie, odrzuca dość powszechny pogląd, że przerwanie ciąży jest „rodzajem prawa do samorealizacji, zgodnie z zasadą +Mój brzuch należy do mnie+”.

Jednak w miejsce „duchowości wykluczenia” papież przypomina o pierwotnej misji Kościoła, który nie jest po to, by wykrywać i ścigać grzechy, lecz po to, by „dawać nadzieję na przebaczenie przez tego, który jako jedyny ma ku temu kompetencje” – konkluduje komentator „Die Welt”.

Papież w opublikowanym we wtorek liście na temat Roku Świętego ogłosił, że postanowił „mimo wszelkich przeciwnych rozporządzeń” upoważnić wszystkich kapłanów do rozgrzeszenia z grzechu aborcji osób, które jej dokonały, żałują tego z całego serca i proszą o przebaczenie. Rok Święty dedykowany miłosierdziu rozpocznie się 8 grudnia.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Opinie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*