Od redaktor naczelnej. O tempora, o mores!

fot.Dariusz Lachowski

fot.Dariusz Lachowski

„Trzeba się zbroić, bo kraj jest zagrożony. Emigracja to zamierzone działanie rządzących Polską. Chodzi o to, żeby nasze społeczeństwo wymarło” – tak grzmiał ks. Małkowski na kazaniu w minioną sobotę na Winogradach w Poznaniu. Wierni wyszli z kościoła na znak protestu.

Po raz kolejny oczom i uszom nie wierzę. Polityczna przepychanka dotycząca liczby uchodźców, których Polska ma przyjąć (ma być to ostatecznie 2 tys., ale najchętniej w ogóle by ich nie przyjmowała, co brzmi w podtekście niemal każdej wypowiedzi) przyprawia mnie o rumieniec wstydu.

Wsłuchuję się w uzasadnienia i słyszę, że głównie muzułmanie nie mają czego u nas szukać, bo ich odmienność kulturowa, nie wspominając o religijnej, nie pozwoli na integrację z polskim społeczeństwem, chrześcijan – tych kolorowych – też za bardzo nie chcemy. Jednym słowem, nie chcemy nad Wisłą obcych, bo nasze społeczeństwo może wymrzeć (sic!). I co z tego, że część wiernych wyszła z kościoła w Poznaniu.

Ta postawa dystansu i niechęci społecznej ma potwierdzenie w badaniach i krajowych, i amerykańskich. Z sondażu IBRiS wynika, że 70 proc rodaków jest przeciwnych obligatoryjnemu przyjmowaniu przez Polskę uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu. W tym aż 36 proc. zadeklarowało, że jest temu zdecydowanie przeciwne.

Amerykańskie Pew Research Center pisze z kolei w swoim raporcie z maja tego roku, że niechęć do muzułmanów jest w Polsce o wiele większa niż w innych dużych krajach europejskich. Osoby negatywnie postrzegające muzułmanów stanowią w Polsce większość (56 proc.), gorszy stosunek mają do nich jedynie Włosi (niechęć wyraża 61 proc.).

Więc dlaczego się rumienię? Otóż, ta dyskusja odbywa się w kraju, który w 1573 roku na mocy ustawy uchwalonej na pierwszym sejmie konwokacyjnym zagwarantował tolerancję religijną w Rzeczpospolitej m.in. arianom, najczęściej uchodźcom z południowej i wschodniej Europy.

Ale, by nie sięgać aż tak daleko w historię, ta wrogość do obcych, także tych z Bliskiego Wschodu, ma twarz tego samego społeczeństwa, którego obywatele w czasie II wojny światowej korzystali z gościnności Iranu, Indii, Meksyku. Przypomnijmy – 116 tys. polskich uchodźców (w tym 20 tys. dzieci) ze Związku Radzieckiego w 1942 roku przyjęła Persja. I nikt wtedy nie pytał, jakiego są wyznania.

Ktoś powie, że ówczesny szach Mohammad Reza Pahlawi nie miał nic wspólnego z dzisiejszym ekstremizmem, który jest globalnym zagrożeniem, stąd strach. Jestem pewna, że przeciętnemu Kowalskiemu strach w oczy nie zagląda, a na pewno nie ten spod znaku IS. Kowalski po prostu nie lubi „opalonego” na swoim osiedlu. I tylko tyle i aż tyle.

Boję, się, że nacjonalizm dopiero podnosi brunatny łeb. Już nie cyganie, żydzi i geje będą na celowniku „polskich katolików”, teraz rozprawią się także z zakwefionymi. Kto będzie następny? Niepełnosprawni? Polska tylko dla Polaków. Ale też nie dla wszystkich.

Więc tak, rumienię się, bowiem mając dodatkowo perspektywę imigrancką, wstydzę się ksenofobii, nietolerancji i ciemnoty. Przy bardziej lub mniej przyjaznej atmosferze dla legalnych i nielegalnych imigrantów w Ameryce, nikt tutaj nie odrzuca cudzoziemców tylko dlatego, że inaczej wyglądają, lub w co innego wierzą.

Możemy się śmiać z „głupich Amerykanów”, ale do ich poziomu rozwoju społecznego jeszcze musimy podskoczyć.

Małgorzata Błaszczuk

Categories: Od redaktor naczelnej

Comments

 1. ADALBERT
  ADALBERT 25 lipca, 2015, 13:19

  Oczywiscie,do poziomu rozwoju spolecznego „glupich Amerykanow” jeszcze nam daleko, bo ci nigdy nie zapominaja o swych racjach, o swych naleznosciach ale takze o swych zobowiazaniach. Nie moge uzyc slowa MY , choc takie sie wrecz nasuwa, ale poki co obecna wladza nie bardzo wiedziala i nadal nie wie, co to jest „RACJA STANU” , „DOBRA NIEZBYWALNE” czy tez zwykla „ODPOWIEDZIALNOSC” albo „DUMA NARODOWA”…wiec powiem,ze prawie nikt otwarcie nie chce podjac tematu „reparacje wojenne nalezne ze strony NIEMIEC za ich barbarzynskie zniszczenie majatku narodowego i zywej tkanki ludzkiej w okresie II wojny swiatowej czynione wszystkimi formacjami armii niemieckiej „…i dodam,ze wyjatkowo nikt nie chce odpowiedzialnie odniesc sie do bezpodstawnych i bezprawnych zadan diaspory zydowskiej odnosnie ich roszczen w zakresie „utraconego mienia” oszacowanych przez nich samych na $67 mld . W krajach cywilizowanych, a do takich nalezy przeciez zaliczyc USA,Niemcy czy Izrael postepowanie spadkowe jest legalna,wiec prawna droga do odzyskania utraconego mienia lub stosownej rekompensaty. Sady polskie sa przygotowane do prowadzenia obiektywnego tego rodzaju spraw roszczeniowych jezeli wystepuje wlasciciel mienia utraconego lub jego prawni spadkobiercy…nikt tej drogi nie kwestionowal w zadnej formie.Z jakiego wiec powodu rumieni sie sprawujacy wladze, cale spoleczenstwo, moze bezpodstawnie, ze nie podejmuja stosownych dzialan prawnych? Takiego uprawnionego dzialania nie bedzie mozna opatrzec epitetem ksenofobii,nietolerancji czy ciemnoty, wiec dzialajmy otwarcie i sprawnie w tych bardzo waznych dla trwalego bytu Polski sprawach , dokladnie tak jakby dzialali ci przyslowiowi „glupi Amerykanie” .Ktos musi dac przyklad dobrej woli…wiec moze wlasnie na szpaltach Dziennika Zwiazkowego (w wydaniach papierowych i elektronicznych) glos zabiora przedstawiciele Kongresu Polonii Amerykanskiej,ci najwazniejsi,dajac dowod swej odpowiedzialnosci wobec narodu swego pochodzenia lub kraju ich przodkow i powiedza otwarcie,jaki maja stosunek do naleznych roszczen oraz do bezprawnych zadan.Sformulowanie „polski katolik” jest nie na miejscu bo zawiera ocene kwalifikujaca, katolikiem jest kazdy kto wyznaje okreslona wiare .Ale juz formulowac takie pojecie , jak ” polski katolik . to koniecznie z duzych liter POLSKI KATOLIK , bo to wlasnie ON-TEN KATOLIK poswiecal swe zycie i swej rodziny dla ratowania bliznich dowolnej nacji . W Izraelu dojdziemy ,jak wielu POLSKICH KATOLIKOW jest wsrod sprawiedliwych tego swiata, a w Polsce jest oczywistym, ze tylko w stosunku do POLAKA i jego Rodziny NIEMCY stosowali natychmiastowa kare smierci za pomoc udzielana Zydom. Ja, potomek polskiego wieznia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz rumienie sie muszac wyluszczac tak cywilizowanej osobie tak oczywiste sprawy .

  Reply this comment
  • AMKB
   AMKB 26 lipca, 2015, 15:26

   Po pierwsze komentarz nie na temat, Po drugie pełen ordynarnych kłamstw i przeinaczeń. Nie chce mi się polemizować z detalami, ale generalizując nie ulega wątpliwości, że sprawa zwrotu lub odszkodowania za mienie żydowskie zagarnięte w Polsce najpierw przez Niemców a potem przejętego przez Polaków powinna zostać rozwiązana! Wartość tego mienia oceniana jest różnie i nawet najśmielsze oficjalne szacunki strony żydowskiej nie przekracazają $30 mld. A przy okazji to właśnie tak opluwany przez prawicę Sikorski spowodował, że zbyt angażujący się w tę sprawę amerykański ambasador musiał opuścić Polskę przed czasem, ale cóż jak wiadomo Sikorski to choćby z faktu, że ma żonę Żydówkę jest prawie Żydem też…
   I jeszcze jedno – to ten „Polski Katolik” do dzisiejszego dnia nie pozwala na prawidłowe oszacowanie ilu Żydów zginęło w czasie II Wojny Światowej zamordowanych lub wydanych w ręce niemieckie przez Polaków…
   Historycy szacują na podstawie jedynego chyba naukowego opracowania wykonanego w rejonie Dąbrowy Tarnowskiej, że ilość Żydów zaszlachtowanych widłami, zastrzelenych z dubeltówki lub po prostu wydana w ręce granatowej policji przez Polaków waha się pomiędzy 50 a 150 tysięcy… Całkiem sporo jak na niewinnych prawda?
   Jest tylko i wyłącznie winą Polaków, że zamiast zmierzyć się uczciwie z tematem antysemtyzmu w czasie wojny i po wojnie aby wreszcie raz na zawsze załatwić sprawę „Polskich Obozów Koncentracyjnych” ciągle się obrażają.
   To właśnie Polacy, przez to, że utracili największą liczbę Polskich Obywateli – tak Polscy Żydzi byli polskimi obywatelami! Polacy mają największe prawo na świecie aby wprowadzić Święto Narodowe – Dzień Gniewu, że mimo poświęcenia prawych Polaków (np Jan Karski!) reszta świata ignorowała fakt mordowania Żydów. Alianci nie kiwnęli nawet palcem, nie stać ich było nawet na zwykłe zbombardowanie szyn…
   Ale cóż moi rodacy wolą dalej wytykać Żydów palcami i wypisywać androny…

   Dziękuję Pani Małgorzcie za poruszenie tego tematu…
   Jest to temat tak bulwersująco przykry, że aż człowiek ma ochotę stanąć na iglicy „Pałacu Kultury” i krzyknąć: LUDZIE, CZY WYŚCIE JUŻ ZUPUŁNIE POSZALELI??? Czytając co było wypisywane przez naszych rodaków na temat grupki (btw CHRZEŚCIJAŃSKICH i z opłaconym pobytem przez fundusze unijne) uchodźców z piekła syryjskiego to flaki się człowiekowi wywracały. Czy to jest moja ojczyzna z której powinienem być dumny??? Przecież ja nie chcę mieć z nimi nic wspólnego! Ja się wstydzę, że jestem Polakiem i podobno Europejczykiem.

   Reply this comment
 2. ADALBERT
  ADALBERT 27 lipca, 2015, 13:03

  Jezeli ktos sie wstydzi byc Polakiem, a takze Europejczykiem, to trudno odniesc sie racjonalnie do jakichkolwiek kwestii dotyczacych polskich spraw, a w szczegolnosci do sprawy naruszania dobrego imienia jakiejkolwiek nacji bez wystarczajacego ku temu uzasadnienia.Tu tytulem wtretu…jakem ADALBERT,potomek polskiego wieznia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, nigdy nie stosuje ordynarnych zwrotow badz klamstw w swej polemicy badz toczonej dyskusji bo merytorycznosc jest podstawa mego wystapienia wlasnie dlatego aby wskazac racje w sprawie.Sprawa reparacji wojennych za barbarzynskie zniszczenia majatku narodowego Polski i jego zywej tkanki przez wszystkie formacje armii niemieckiej w okresie II wojny swiatowej stanowiaca aktualne zobowiazanie Niemiec wobec Polski jest sprawa bezsporna a ostateczna kwota prawnych naleznosci powinna byc zgodnie okreslona przez obie strony na szczeblu panstwowym.Na dzisiaj jest tylko medialny anons o tej powinnosci z wstepnie oszacowana kwota roszczen na $850- mld oraz calkowite milczenie oficjalnych czynnikow niemieckich… Obywatelami panstwa polskiego,od zawsze, sa rdzenni Polacy oraz czlonkowie innych nacji,ktorzy przyjeli polskie obywatelstwo .Wiec byli nimi , i sa nadal, Zydzi,ktorzy to polskie obywatelstwo przyjeli .Istota sprawy w temacie „mienie utracone” nie jest jego wielkosc , lecz bezprawny z punktu widzenia obowiazujacego prawa miedzynarodowego oraz krajowego ( w wiekszosci krajow europejskich) sposob dochodzenia tych naleznosci. Obowiazujacy ciagle jeszcze w cywilizowanych krajach swiata tryb postepowania w tych sprawach , to roszczenie spadkobiercy przed wlasciwym miejscowo i rzeczowo sadem o dochodzenie praw spadkowych; w miejsce braku spadkobiercy wchodza w prawo dochodzenia naleznych roszczen jego krewni w kolejnosci okreslanej kodeksem cywilnym. Wydaje sie rzecza oczywista , nawet dla osob ktore wstydza sie byc Polakiem i Europejczykiej, ze nie moze byc nim osoba prawna, chyba ze dokonano takiego zapisu spadkowego, a mowie tu o bezpodstawnych i bezprawnych zadaniach w tej materii roznych organizacji diaspor zydowskich i aktualnie takze panstwa Izrael.Wiec kruszenie kopii o to ,czy laczna kwota roszczen okreslana jest na $30- albo $67 mld jest bezzasadne, bo o ostatecznej wartosci „mienia utraconego” przesadzi laczna liczba pozytywnie potwierdzonych roszczen w trybie indywidualnego roszczenia spadkowego przeprowadzonych przed wlasciwymi miejscowo i rzeczowo polskimi sadami.POLSKI KATOLIK nigdy nie protestowal przeciwko realnemu oszacowaniu strat ludnosci kazdej nacji w oparciu o obiektywne kryteria i potwierdzone fakty.POLSKI KATOLIK nigdy nie mial nic przeciwko temu , aby dokonac uczciwej oceny zbrodniczych dzialan na szczescie drobnego odlamu danej nacji wobec innych nacji w okresie II wojny swiatowej ,ale w sposob merytoryczny,komleksowy i uczciwy. Trudno tu polemizowac z czlowiekiem, ktory nie tylko wstydzi sie byc Polakiem,nie tylko wstydzi sie byc Europejczykiem, ale nawet dopuszcza bez zenady mozliwosc dalszego operowania zwrotem „POLSKIE OBOZY KONCENTRACYJNE” w sytuacji kiedy nawet Niemcy maja w tym temacie odmienna,lecz obiektywna i racjonalna wiedze.POLSKI KATOLIK w dalszym ciagu oczekuje na prawidlowe oszacowanie, ilu to OBYWATELI poszczegolnych nacji zostalo zamordowanych lub wydanych w rece niemieckie w okresie II wojny swiatowej przez wszystkie nacje zamieszkujace owczesne terytorium Polski.Nie musze chyba dodawac,ze POLSKI KATOLIK jest otwarty na pelna wiedze w tym temacie, aby w koncu dokladnie wiedziec ilu to Polakow wydal Niemcom Zyd,Ukrainiec i kazdy inny z nacji zamieszkujacych owczesne tereny panstwa polskiego oraz ile to tych istnien wzial na swe sumienie Polak. O Sprawiedliwych Wsrod Narodow Swiata nie musze wspominac , bo wszyscy na tym cywilizowanym swiecie wiemy, ze najwiecej wsrod nich jest Polakami i nie kazdy z uprawnionych Polakow doznal tego zaszczytu. WIKIPEDIA podaje szacunkowe straty poszczegolnych narodow swiata w okresie II wojny swiatowej. Te dane czyta i odbiera w ten sam oburzajacy sposob kazda z nacji, i powinien je tak samo odbierac czlek,ktory wstydzi sie byc Polakiem i Europejczykiem.
  A ja rumienie sie na sama mysl o tym,ze REDAKTOR NACZELNEJ nie stac na to, by odniesc sie rzeczowo i pryncypialnie do podniesionych przeze mnie kwestii,nawet jezeli wykorzystalem jej wystapienie nie tylko po to, by odniesc sie do tresci jej wystapienia, ale i do podstawowych tematow dotyczacych bezpieczenstwa Polski. Moze wiec temat ZJAZD DYREKTOROW KRAJOWYCH KONGRESU POLONII AMERYKANSKIEJ powroci na strone tytulowa tego internetowego wydania Dziennika Zwiazkowego, bo kwestia bezpieczenstwa Polski jest bardzo wazna dla WSZYSTKICH, nie tylko dla Polakow ale takze dla tych,ktorzy wstydza sie byc Polakami i Europejczykami.

  Reply this comment
 3. ADALBERT
  ADALBERT 27 lipca, 2015, 18:06

  Szczerze zachecam Pania Redaktor Naczelna – Malgorzate Blaszczuk oraz komentatora sygnowanego AMKB do uwaznego zapoznania sie z materialem umieszczonym na YOU TUBE pod tytulami :
  1) Rabin Mordechai Friedman obraza papieza i Polakow ;
  2) Rabin Friedman o Polakach i prof.Robert J.Nowak o Zydach – zbrodnie zydokomunistow .

  Reply this comment
 4. zza kałuży
  zza kałuży 28 lipca, 2015, 02:27

  Skąd się takie ćwoki jak @ADALBERT biorą? Myślałby człowiek że już powymierały.
  Artykuł jest o ksenofobii i skrajnej niewdzięczności Polaków, którzy w przeszłości doznali pomocy od innych nacji a teraz jej sami komuś odmawiają. A tu przyplątał się jakiś niespełna rozumu dziadek i bredzi o odszkodowaniach od Niemców i cośtam pohukuje o Żydach.

  Reply this comment
  • Dumny amerykanin
   Dumny amerykanin 21 sierpnia, 2015, 23:16

   Super komentarz. Trzeba skonczyc z tym zaklamanym katolicyzmem.
   Niech w koncu ktos zacznie nauczac ten ciemnogrod.
   Pani Malgosiu jest Pani super profesjonalna. Gratulacje!

   Reply this comment
 5. ADALBERT
  ADALBERT 29 lipca, 2015, 13:52

  az dziwne,ze tak odpowiedzialna Redaktor Naczelna nie zwrocila ostrej uwagi na to, ze niejak „ZZA KALUZY” uzywa zwrotow obrazliwych. Co prawda wiadomo wszem z czym kaluza powinna sie kojarzyc,jednak nie powinno dopuszczac do glosu tych ,ktorzy nie sa w stanie merytorycznie odniesc sie do tematu odpowiedzialne za redakcje tej strony internetowej wielce szanowne grono redakcyjne. POLAK i POLSKI KATOLIK nigdy i przez nikogo odpowiedzialnego nie zostal pomowiony za brak wdziecznosci,wprost przeciwnie,ze odniose sie tylko do liczby POLAKOW i POLSKICH KATOLIKOW „WSROD SPRAWIEDLIWYCH”. Ten niezpelna rozumu dziadek doskonale wie,jak zreszta wiekszosc Polakow i znakomita populacja cywilizowanego swiata, kto byl podstawowym zbrodniarzem wojennym w okresie II wojny swiatowej i ilez to milionow istnien ludzkich maja na swym sumieniu NIEMCY,jako narod . Wiadomym jest,ze wielu krajom te nalezne reparacje wojenne zostaly wyplacone, wiec juz najwyzszy czas by odpowiedzialnie potraktowano rowniez NAROD POLSKI.Prawdopodobnie osobnika „ZZA KALUZY” nie bylo stac na to,aby zapoznal sie z materialem filmowym YOU TUBE.Stad taka a nie inna postawa zapewne.A swoja droga dziwne,ze w tym niebezpiecznym okresie OCIEPLENIA nie wszystkie jeszcze kaluze ,zasmiecajace nasz piekny swiat, calkowicie wyschly . Przede wszystkim wiec mowny rozsadnie ,odpowiedzialnie i ze znajomoscia rzeczy zamiast uzywac inwektyw jako czynnika ocennego .Prosze sie spieszyc z powrotem na rozsadna sciezke, bo kaluze przeciez wciaz wysychaja .Nie znam wieku,nie znam plci i nie znam nacji tego(tej) ZZA KALUZY, wiec powiem tylko i poprosze o szczypte skromnosci i umiaru w formulowaniu jakichkolwiek osadow, tak o staruszkach,jak i o nacjach tego swiata .

  Reply this comment
 6. zza kałuży
  zza kałuży 30 lipca, 2015, 02:21

  Największą tragedią w polskiej historii jest to, że w Polsce nie zwyciężyła reformacja. Katolicka ciemnota w dzisiejszych czasach przepoczwarzyła się w rydzykowego gada i odebrała resztki rozumu zacofanym wsiokom.
  Niemcy albo USA mają o wiele lepszy skład religijny niż polski katotaliban.

  Reply this comment
 7. ADALBERT
  ADALBERT 30 lipca, 2015, 11:17

  Najwieksza tragedia w zyciu publicznym wszystkich nacji jest, ze moze sie znalezc tam tez”ZZAKALUZY” osobnik i nie baczac na kanony bytu ludzkiego ( a te sa przestrzegane przez wyznawcow wszystkich religii swiata,a takze przez ateistow, bo przeciez jakis umowny porzadek musi obowiazywac w calym swiecie) wszystkich,ktorzy maja inne zdanie nazwie cwokami a staruszkom kaze powymierac(patrz tekst wyzej wlasnie takiegoz osobnika ZZAKALUZY).Poniewaz rodzice nauczyli mnie szanowac innych,przeto nie powiem,ze tenze ZZA KALUZY prezentujacy sie na lamach Dziennika Zwiazkowego byc moze prezentuje IQ ponizej wymaganego poziomu.Ale do Pani Redaktor Naczelnej jednak powiem,ze jest to moj ostatni wpis na tych lamach,bo nijak mi razem z „kaluzami”.A sygnalizuje to przede wszystkim dlatego,aby Szefowa zwrocila baczna uwage na stosowane przez niektorych slownictwo i zawarte w nich intencje poniewaz nie wypada publicznie uzywac slow powszechnie uwazanych za obrazliwe, a zwrot „cwoki juz powymieraly” nasuwa potworne skojarzenie dla znajacych dzieje swej nacji,czy chocby sladowo historie, kto tez i z jakiej nacji tak koniecznie chcial aby „niechciani” powymierali i przylozyl do tego skuteczna reka o czym swiadcza dane strat ludzkich poszczegolnych narodow w okresie II wojny swiatowej.Dobrej pracy nad uswiadamianiem maluczkich o tym co jest dobre a co bardzo zle zycze przez caly okres piastowania tej odpowiedzialnej funkcji Redaktor Naczelnej w tym zasluzonym od ponad 100-lat Dzienniku Zwiazkowym.

  Reply this comment
 8. Normals
  Normals 4 sierpnia, 2015, 19:51

  Pani redaktor naczelna w swojej wielkej empatii zapomniala dokladniej zglebic temat islamizacji swiata i co za soba niesie.Pani Blaszczuk nasz naczelny filantrop kraju z checia otworzy drzwi dla kilku tysiecy muzulmanow nie dbajac o zagrozenie jakie ze soba niosa .Czy sprawdzila pani redaktor sytuacje we Francji czy Wielkiej Brytanii ,ktore borykaja sie teraz z problemami z muzulmanami ?Nie -w imie poprawnosci politycznej wpuscmy muzulmanska zaraze tak jak barszcz sosnowskiego ,ktory mial byc cudowna pasza a okazal smiertelnie niebezpiecznym chwastem .Zanim sie oskarzy Polakow o ksenofobie w sprawie uchodzcow muzulmanskich prosze nie zachowywac sie jak ostatnia ignorantka i zglebic temat .Proponuje zaczac od tego miejsca i sprawdzic sobie kogo pani chce wpuscic do Polski
  https://forumdlazycia.wordpress.com/2014/08/16/holokaust-chrzescijan-to-sie-dzieje-naprawde-artykul-przeznaczony-tylko-dla-ludzi-doroslych-18-lat/

  Reply this comment
  • Dumny amerykanin
   Dumny amerykanin 21 sierpnia, 2015, 23:24

   To co tu robisz Partioto? ONE WAY TICKET i lec do Polski, Masz tam prezydenta za ktorym zapewne glosowales. Jak tam tak dobrze i super katolicko, to co tu robiszs nie mecz sie w tym zle.

   Nie mam slow bym wyrazic co mysle o takich jak ty. Tu przeciez gwalca tez nieletnich w kosciele a Polska to raj, tam sa same anioly, no niektore powylatywaly na Dominikane, przypomnij sobie polskich aniolow czym sie interesuja.
   Lec do Polski i nie mecz nas tu

   Reply this comment
 9. Dumny amerykanin
  Dumny amerykanin 21 sierpnia, 2015, 23:32

  Pani Malgosiu Gratulacje za poziom jaki Pani prezentuje, prosze sie nie przejmowac tymi Polskimi patriotami mieszkajacymi w USA 🙂
  Juz w Polsce komuna sie skonczyla, mozna wracac. Niech Pani kiedys wytlumaczy tym ufoludom ktorzy widza wroga w kazdym i zawsze musza z kims walczyc. Zapomnialem ze Jezus byl Polakiem, bo Matka Boska Czestochowska byla Polka. To motyw z filmu „Ranczo” Katolicyzm zawdzieczamy Zydom, bo Jezus byl Zyudem i przyszedl do Calego swiata, Polski wtedy jeszcze nie bylo. A szkoda bo byl by tylko dla polaczkow.
  Rece opadaja, nic dziwnego ze zawsze nas inni wysmiewaja.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*