Zanim zaczniesz szukać domu

Zanim zaczniesz szukać domu

Zastanawiasz się nad kupnem domu, ale nie masz pojęcia, od czego zacząć? Jest kilka decyzji, które powinieneś podjąć jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań. Odpowiadając na poniższe pytania, możesz szybko zdecydować, czego chcesz i na co możesz sobie pozwolić w swoim przyszłym domu.

1. Jaki jest twój budżet?
Sprawdź, czy twoje finanse są zgodne z regułą 28/36, której używają pożyczkodawcy, aby zobaczyć, na jaką spłatę możesz sobie co miesiąc pozwolić.”28″ odnosi się do procentu twojego miesięcznego dochodu brutto, który należy przeznaczyć na miesięczne koszty mieszkaniowe, w tym spłatę pożyczki, odsetki, podatki i ubezpieczenie. “36” oznacza twój całkowity obecny dług. Ta suma nie powinna przekraczać 36 procent twojego dochodu. Doradca finansowy lub pośrednik w obrocie nieruchomościami również mogą pomóc w obliczeniu tej liczby. Przeprowadzenie procesu wstępnej akceptacji kredytu hipotecznego (ang. pre-approval) pozwala dowiedzieć się, na jaką sumę pożyczki zezwoli kredytodawca, ponadto pomaga pokazać sprzedawcom, że jesteś gotowy i stać cię na zakup domu.

2. Czego potrzebujesz w nowym domu?
Ile sypialni lub łazienek musisz mieć? A co z dużą kuchnią, domowym biurem lub pokojem zabaw dla dzieci? Jak duży garaż? Bardzo ważne, aby upewnić się, że wybrany dom spełnia potrzeby twojej rodziny i stylu życia.

3. Czy chcesz mieszkanie czy dom jednorodzinny?
Mieszkania mają znacznie mniej wydatków związanych z naprawami. Zazwyczaj nie odśnieżasz zimą śniegu ani nie kosisz trawy latem, lecz płacisz miesięczne składki na stowarzyszenie właścicieli domów (Homeowners Association, HOA) na pokrycie kosztów tych usług. Domy jednorodzinne pozwalają na większą prywatność i swobodę dokonywania przeróbek dostosowujących je do własnych potrzeb lub zachcianek, ale wiążą się z pełną odpowiedzialnością za naprawy i konserwację.

4. Życie z regulaminem?
W zależności od tego, gdzie kupisz mieszkanie, oprócz kredytu hipotecznego będziesz musiał zapłacić prowizję stowarzyszenia właścicieli domów (HOA). Są tego pewne plusy, jak konserwacja, może nawet basen, siłownia lub korty tenisowe, ale możesz również napotkać restrykcyjne przepisy dotyczące wyglądu zewnętrznego domu, koloru drzwi wejściowych, rodzaju pokryć okiennych i tego, czy możesz sadzić kwiaty lub postawić grilla na swoim patio lub balkonie.

5. W jakim dystrykcie szkolnym chcesz mieszkać?
Nawet jeśli nie masz dzieci, lokalne szkoły wpłyną na wartość twojej nieruchomości. Przyszli nabywcy zazwyczaj szukają okolic z dobrymi szkołami z myślą o edukacji swoich dzieci. Sprawdź poziom szkół w okolicach, w których chcesz mieszkać.

6. Czy dom powinien być gotowy do wprowadzenia się?
Zadaj sobie pytanie, ile napraw chcesz w domu zrobić sam, a ile będziesz musiał komuś zlecić i zapłacić. Po zakończeniu napraw dom będzie prezentować się świetnie, ale przed rozpoczęciem remontu trzeba się zastanowić nad budżetem. Jeśli nie jesteś gotowy na dodatkowe zaangażowanie finansowe związane z odnowieniem domu lub nie możesz, lub nie chcesz czekać na ukończenie przebudowy, to dom gotowy do zamieszkania może być dla ciebie bardziej odpowiedni.

Dopiero po rozważeniu wszystkich tych czynników będziesz gotowy do rozpoczęcia poszukiwań domu, mając wyraźny cel, do którego zmierzasz. Zebrane informacje będziesz mógł przekazać swojemu agentowi, który pomoże znaleźć dom twoich marzeń i poprowadzi cię przez proces kupna.

Mariusz Misiewicz

jest licencjonowanym agentem z Coldwell Banker Residential Brokerage w Chicago. Dzięki umiejętnościom i doświadczeniu oferuje klientom usługi na wysokim poziomie, na jakie zasługują. Od 2006 r. pracuje nie tylko z kupującymi i sprzedającymi, ale także z firmami REO. Zdobywca wielu nagród branżowych, m.in. ERA Top Producer Award, Coldwell Banker Outstanding Performance Award oraz International Sterling Society Award.
Mariusz „Mario” Misiewicz
Coldwell Banker Residential Brokerage
tel. (773) 412-0517
e-mail: MisiewiczRealty@gmail.com
www.MisiewiczRealEstate.com

 

fot.123RF Stock Photos

Categories: Nieruchomości

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*