Wartość nieruchomości

fot.Binyamin Mellish/pexels.com/stevepb/pixabay.com

fot.Binyamin Mellish/pexels.com/stevepb/pixabay.com

Co to jest aktualna wartość nieruchomości? Jak ją określić? Co ma wpływ na wzrost lub spadek ceny naszego domu? Sprzedający chciałby otrzymać jak najwyższą cenę za swoją nieruchomość, kupujący z kolei chce wydać jak najmniej. Przyjrzyjmy się bliżej, od czego jest uzależniona cena naszej posiadłości.

Jest wiele czynników mających olbrzymi wpływ na cenę nieruchomości. Należą do nich: lokalizacja, powierzchnia, wiek budynku, stan wykończenia i wyposażenia, ilość i rozmieszczenie pomieszczeń, lokalna ekonomia, sytuacja gospodarcza, oprocentowanie kredytów hipotecznych, stan rynku nieruchomości. Właściciele nieruchomości mogą kontrolować pewne czynniki, lecz wiele z nich jest poza naszym zasięgiem.

Wszyscy posiadacze majątku nieruchomego przy jego sprzedaży chcieliby otrzymać cenę, jaką ich zdaniem jest on warty. Rzeczywistość jest niestety inna. Ich dom jest wart tyle, ile potencjalny nabywca jest w stanie za niego zapłacić. Musimy tu pamiętać o podstawowych pojęciach ekonomii: popyt i podaż. Im mniejsza podaż, tym większy popyt, co powoduje wzrost wartości. Jeśli podaż przewyższa popyt, obserwujemy spadek wartości.

Załóżmy, że sprzedajemy dom i w naszej okolicy nie ma innych domów na sprzedaż porównywalnych do naszego. Mamy wtedy olbrzymią szansę, że otrzymamy za dom tyle, ile naszym zdaniem jest on warty – z powodu braku konkurencji. Gdy kupujący ma do wyboru parę innych domów o podobnej powierzchni i wykończeniach, i w podobnej okolicy, wszystkie będą też w podobnej cenie. Nabywca nie zapłaci większej sumy za żaden z tych domów tylko dlatego, że właściciel jest emocjonalnie związany ze swoją posiadłością i na tej podstawie zawyża jej wartość. Cena, za jaką dom został nabyty rok, dwa, pięć czy dziesięć lat temu, ma niewiele wspólnego z jego dzisiejszą wartością rynkową.

Dobrą wiadomością jest to, że większość nieruchomości z upływem czasu zyskuje na wartości. Prawdą jest również to, że stan, w jakim znajduje się nieruchomość, ma olbrzymi wpływ na jej wartość rynkową i to, że dobrze utrzymany dom sprzeda się szybciej i za wyższą cenę niż dom zaniedbany. W wielu wypadkach faktyczny koszt napraw i ulepszeń nie podniesie realnej wartości rynkowej nieruchomości. Na przykład 80 tys. dol. wydane na remont w bardzo niewielu przypadkach podniesie wartość domu o 80 tys. dolarów. Dlaczego? Ponieważ bank udzielający nam pożyczki nie ocenia wartości nieruchomości na podstawie modnych kolorów ścian, kafelek w łazience, koloru szafek kuchennych czy tego, jak drogie mamy dywany.

Większość z nas zna trzy podstawowe czynniki, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze nieruchomości: lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja. Dwie identyczne nieruchomości niewiele oddalone od siebie mogą mieć znaczną różnicę w cenie tylko dlatego, że znajdują się w innym dystrykcie szkolnym lub jedna z nich znajduje się blisko sieci wysokiego napięcia, torów kolejowych lub autostrady. Dobra lokalizacja to również zabezpieczenie, że nasza nieruchomość będzie bardziej stabilna cenowo niż inne nieruchomości.

Ile wart jest nasz dom? Niezwykle trudno odpowiedzieć na to pytanie bez pomocy fachowca specjalizującego się w tej dziedzinie. Prawidłowa wycena nieruchomości to proces, który musi być wykonany według ściśle określonych zasad i reguł oraz powinien opierać się na danych pochodzących tylko z wiarygodnych i dobrze udokumentowanych źródeł, które nie są ogólnodostępne.

Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji gorąco polecamy skorzystanie z usług licencjonowanego rzeczoznawcy specjalizującego się w wycenie nieruchomości.

Joanna Koperski, Maciej Wierzchucki

koperski_wierzchucki
wieloletni licencjonowani agenci na amerykańskim rynku obrotu nieruchomościami, świadczący swoje usługi w Chicago i na przedmieściach. Członkowie Krajowego Związku Agentów Obrotu Nieruchomościami (National Association of REALTORS®), Stanowego Związku Agentów Obrotu Nieruchomościami (Illinois Association of REALTORS®) oraz North Shore Barrington Association of Realtors®. Maciej Wierzchucki jest także właścicielem firmy inwestycyjnej zajmującej się kupnem i sprzedażą nieruchomości dochodowych. Joanna Koperski ponadto jest członkiem Izby Handlowej w Lake Forest (Lake Forest Chamber of Commerce), jak również jednym z czołowych agentów z wieloma osiągnięciami (2014 @Properties Top Producer Award, 2014 Top Team Award Lake Forest, Top 5% of Illinois REALTORS®).
Joanna Koperski, tel. (847) 668 0096
Maciej Wierzchucki, tel. (773) 704 0271

Categories: Nieruchomości

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*