Rada na radon

Rada na radon

Radon jest naturalnie występującym, bezbarwnym, bezwonnym i bezsmakowym gazem radioaktywnym, utworzonym przez naturalny rozpad promieniotwórczy uranu w skale, glebie i wodzie. Radon jest najcięższym ze wszystkich gazów – jest osiem razy cięższy od powietrza. Kumuluje się w piwnicach lub na niższych piętrach, a następnie rozprzestrzenia się po całym budynku. Do sprawdzenia poziomu radonu w domu dostępnych jest kilka rodzajów testów.

W jaki sposób gaz dostaje się do mojego domu?

Każdy dom ma swoją unikatową sygnaturę ciśnieniową, która powstaje gdy współpracują ze sobą systemy ogrzewania, wentylacji, hydrauliki i kanalizacji. To ciśnienie jest zwykle niższe niż to w glebie wokół fundamentu twojego domu. Różnica ciśnienia działa jak odkurzacz i wciąga większość gazu do domu przez pęknięcia w fundamentach i inne otwory. Innymi punktami wejścia mogą być woda studzienna i niektóre materiały budowlane, w tym produkty z granitu i betonu. Radon można znaleźć zarówno w nowych domach, jak i w starszych budynkach.

Czy powinienem się niepokoić?

Radon został zidentyfikowany jako druga najczęstsza przyczyna raka płuc w Stanach Zjednoczonych. Gaz jest odpowiedzialny za dziesiątki tysięcy zgonów rocznie – prawie tyle samo, co w wyniku jazdy pod wpływem alkoholu. Warto pamiętać, że zagrożeniu radonem można całkowicie zapobiec.

Jak testuje się na radon?

Do sprawdzenia poziomu radonu w domu dostępnych jest kilka testów. Test krótkoterminowy może trwać zaledwie 48 godzin, długoterminowy – 90 lub więcej dni. Poziom gazu w domu może się wahać, na co wpływ ma wiele czynników, w tym pora roku (zimy są gorsze), pora dnia, a nawet obecne warunki pogodowe. Twój agent od nieruchomości powinien udostępnić ci broszurkę z informacjami na temat testowania domu na obecność radonu.

Opcje eliminacji gazu

Średni koszt zamontowania urządzenia eliminującego radon wynosi od 1200 do 2 tys. dol., w zależności od rodzaju domu i wymaganych modyfikacji. W starszych domach uszczelniane są wszystkie luki i pęknięcia w fundamencie, następnie instalowana jest rura odpowietrzająca, która wchodzi pod fundament, wysysa gaz i oddala go poza dom.
Młodsze domy są wyposażone w pasywny system radonowy z rurą odpowietrzającą z 3-4 calowego PVC. Rura uszczelniona pod płytą piwnicy albo w studzience pompy odwodniającej biegnie przez dom i wypuszcza powietrze na poddasze lub poza dom. Celem tego systemu jest doprowadzenie do zmniejszenia poziomu stężenia radonu poniżej 4Ci/l, czyli poziomu ustalonego przez Kongres USA jako równy poziomowi występującemu w środowisku naturalnym.

Mariusz Misiewicz

jest licencjonowanym agentem z Coldwell Banker Residential Brokerage w Chicago. Dzięki umiejętnościom i doświadczeniu oferuje klientom usługi na wysokim poziomie, na jakie zasługują. Od 2006 r. pracuje nie tylko z kupującymi i sprzedającymi, ale także z firmami REO. Zdobywca wielu nagród branżowych, m.in. ERA Top Producer Award, Coldwell Banker Outstanding Performance Award oraz International Sterling Society Award.
Mariusz „Mario” Misiewicz
Coldwell Banker Residential Brokerage
tel. (773) 412-0517
e-mail: MisiewiczRealty@gmail.com
www.MisiewiczRealEstate.com

fot.DebbieHalcomb/Pixabay.com/Wikipedia

Categories: Nieruchomości

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*