Dlaczego pokolenie Y nie chce kupować domów?

Dlaczego pokolenie Y nie chce kupować domów?
fot.123RF Stock Photos

fot.123RF Stock Photos

 

Według ostatnich badań przeprowadzonych przez portal NerdWallet.com istnieją cztery główne obawy powstrzymujące pokolenie Milenium przed zakupem domu: obawa przed zaangażowaniem z partnerem, obawa przed nieuniknionymi naprawami, obawa przed brakiem pieniędzy na inne wydatki i obawa finansowego zobowiązania (w tym wypadku spłata zadłużenia hipotecznego).

  1. Obawa przed zaangażowaniem z partnerem

Badanie NerdWallet wykazało, że 20 proc. milenialsów w wieku od 18 do 34 lat boi się długoterminowego zaangażowania z partnerem w zakup domu. Jednak tylko 4 proc. z 2 tys. respondentów w wieku 35 lat i starszych podzielało tę samą obawę. Dyrektor ds. zakupu nieruchomości i kredytów hipotecznych NerdWallet.com wyjaśnia: „To nie takie proste, jeśli para się rozejdzie. Jedna osoba może przestać płacić”. A przecież, by wyeliminować obawy, nieruchomość można potraktować jako inwestycję pod wynajem, jeśli związek się rozpadnie. Według Bankrate.com jest na to też inne rozwiązanie. Milenialsi powinni rozważyć opcję sprzedaży domu, aby obejść wspólny dług lub refinansowania kredytu na jedną osobę z gospodarstwa.

  1. Borykanie się z naprawami domowymi

Naprawa uszkodzeń domu w wyniku gwałtownych zjawisk pogodowych, wypadków czy modernizacji – to kolejne wątpliwości, które nurtują milenialsów przy zakupie domu. Naprawy domowe nie są czymś, co powinno powstrzymywać nabywcę. Strony internetowe takie jak Angie’s List, Houzz i HomeAdvisor specjalizują się w pomaganiu właścicielom domów w znalezieniu  specjalistów od remontów. Podają również ceny usług i opinie o fachowcach. Innym łatwym rozwiązaniem jest znalezienie pomocy finansowej, jak nieoprocentowana pożyczka od rodziców, aby wyeliminować stres związany z brakiem funduszy na naprawy.

  1. Ograniczona swoboda finansowa

Milenialsi wyrazili również swoje obawy, jeśli chodzi o swobodę dokonywania innych wydatków. Bank of America oferuje wskazówki dotyczące tego, jak zarządzać pieniędzmi, aby starczyło na inne wydatki. Po pierwsze, sugeruje milenialsom wyznaczenie celów, które chcą osiągnąć. Następnie powinni dowiedzieć się, jaki jest ich dochód netto, aby lepiej zrozumieć, jaką dysponują kwotą. Na koniec milenialsi powinni śledzić swoje wydatki. Jednak wyniki wykazały, że 42 proc. milenialsów oszczędza mądrze, w porównaniu do zaledwie 29 proc. osób w wieku 34 do 54 lat.

  1. Zobowiązanie finansowe

Kupno domu to jeden z największych zakupów w życiu i to właśnie przeraża pokolenie Y. Bankrate.com oferuje porady na temat tego, jak mądrze kupić dom. Potencjalni właściciele domów powinni najpierw zadbać o to, by mieć dobrą ocenę kredytową, która zabezpieczy korzystną pożyczkę hipoteczną. Wykazując zdolność do oszczędzania i gospodarowania pieniędzmi milenialsi mogą się przygotować do procesu spłacania kredytu. Ponadto zawsze zaleca się jak najszybsze zmniejszenie lub wyeliminowanie zadłużenia, niezależnie od tego, czy jest to dług studencki, czy inny, gdy ma się zamiar dokonać poważnego zakupu, jakim jest własny dom. Na koniec, kupujący powinien być dobrze poinformowany.

Porady finansowe w odniesieniu do rynku nieruchomości są uniwersalne i znajdują zastosowanie we wszystkich 50 stanach, nie sposób jest jednak udzielać takich porad w odniesieniu do rynku nieruchomości, który z natury rzeczy jest lokalny. W tej sprawie milenialsi i nie tylko oni, powinni zwrócić się o poradę do doświadczonego pośrednika sprzedaży nieruchomości, eksperta na lokalnym rynku.

Tom Dudzinski
broker zarządzający, sprzedaje nieruchomości od 1990 roku, własne biuro prowadzi od 2001 roku. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, autor licznych publikacji, autor cotygodniowego radiowego magazynu Posiadłość, członek Chicago Association of REALTORS®, Illinois Association of REALTORS® oraz National Association of REALTORS®.

dudzinski

Categories: Nieruchomości

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*