Ponowne wystawienie nieruchomości na sprzedaż z powodu niepomyślnie zakończonej inspekcji – część 2

Ponowne wystawienie nieruchomości na sprzedaż z powodu niepomyślnie zakończonej inspekcji – część 2

Zapobiegaj – zrób wszystko co w twojej mocy, aby uniknąć problemów związanych z inspekcją
Jeżeli twój dom nie przeszedł pozytywnie inspekcji i musisz ponownie wystawić go na sprzedaż, wiedz, że są pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby uniknąć kolejnej porażki. Oto one:

Zanim wystawisz dom na sprzedaż, przeprowadź inspekcję
Sprzedający niechętnie wydają pieniądze, kiedy czują, że nie jest to konieczne, dlatego wzbraniają się przed przeprowadzeniem inspekcji przed sprzedażą. Wiedz jednak, że unikanie inspekcji przed wystawieniem nieruchomości na rynek to duży błąd. To prawda, że na wcześniejszą inspekcję będziesz musiał wydać trochę pieniędzy, jednak dzięki niej dowiesz się, co wykaże inspekcja przeprowadzana po wystawieniu nieruchomości na sprzedaż, a mianowicie wykryje wszystkie wady, przez które sprzedaż może się nie powieść. Dlaczego więc nie wydać trochę pieniędzy teraz, aby zdobyć tę bezcenną wiedzę i uniknąć konieczności ponownego wystawienia nieruchomości na sprzedaż? Jeśli nie zamierzasz zatrudnić profesjonalisty, przynajmniej przygotuj się do inspekcji pod kątem problemów, o których wiesz, że istnieją. To mądre posunięcie.

Dokonaj wszystkich napraw przed wystawieniem nieruchomości na sprzedaż i udokumentuj je
Profesjonalny inspektor odkryje więcej rzeczy, których laik nigdy by nie zauważył. Dzięki takiej inspekcji będziesz wiedział, czym należy się zająć, zanim spróbujesz sprzedać dom. Porozmawiaj ze swoim pośrednikiem o tym, które z napraw koniecznie należy przeprowadzić, a czym nie zawracać sobie głowy. Całkowicie zrozumiałe jest, że nie chcesz wydawać więcej pieniędzy na naprawy, jednak niektóre z nich trzeba wykonać, jeśli chcesz, aby sprzedaż zakończyła się powodzeniem. Twój pośrednik pomoże ci zdecydować, które naprawy są absolutnie niezbędne, a które prawdopodobnie nie wpłyną znacząco na sprzedaż. W ten sposób wydasz tylko tyle, ile naprawdę będzie konieczne i nie będziesz musiał się martwić złym wynikiem inspekcji tuż przed zamknięciem transakcji.

Ujawnij wszystkie istotne problemy z wyprzedzeniem
Bez względu na to, jak istotne problemy masz z domem – i niezależnie od tego, jakich napraw nie możesz przeprowadzić lub których napraw nie przeprowadzisz, a które mogą niepokoić kupujących — są to rzeczy, które musisz ujawnić już na początku. Inspektor nieruchomości i tak odkryje te problemy, więc równie dobrze możesz być szczery. Ujawnienie wad ma tę dodatkową zaletę, że pozwala kupującym zorientować się, na co się decydują, zanim złożą ofertę. Jeśli z góry ujawnisz problemy, kupującemu trudniej będzie renegocjować warunki po inspekcji. Twój pośrednik powinien upewnić się, że kupujący wie o wszelkich wadach jeszcze zanim złoży ofertę.

Co zrobić, jeśli musisz ponownie wystawić dom na sprzedaż?
Inspekcja nieruchomości poszła źle, a kupujący zrezygnowali. Z całą pewnością nie jest to idealna sytuacja, ale to też nie koniec świata. Możesz ponownie wystawić nieruchomość na sprzedaż i ją sprzedać. Zwróć jednak uwagę na następujące kwestie:

Poznaj przepisy dotyczące ujawniania informacji w Illinois
Nasz stan wymaga ujawnienia pewnych informacji w procesie sprzedaży nieruchomości. Twój pośrednik jest zobowiązany poinformować stronę kupującą o problemach odkrytych podczas inspekcji. Nie chcesz ryzykować złamania prawa, więc znaj przepisy i upewnij się, że ich przestrzegasz.

Porozmawiaj z pośrednikiem
Najprawdopodobniej miał już do czynienia z podobną sytuacją. Na pewno będzie wiedział, co zrobić, aby sytuacja się nie powtórzyła. Poproś o radę i postaraj się do niej zastosować. Twój pośrednik powie ci, jakie są obecnie panujące warunki rynkowe i jak przyszli nabywcy będą reagować na problemy ujawnione podczas inspekcji.

Dokonaj napraw, jeśli to możliwe
Najpewniejszym sposobem uniknięcia nieudanej transakcji jest przeprowadzenie napraw wskazanych przez inspektora. Jeśli to zrobisz, będziesz mógł spokojnie ponownie wystawić dom na sprzedaż. Wiele osób uważa, że powinni sprzedać nieruchomość w stanie, w jakim ona jest. Błąd! To najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić. Nikt nie chce twoich problemów.

Zdobądź profesjonalną opinię
Niekiedy inspektor nieruchomości może się mylić w takiej kwestii, jak wymiana dachu. Jego zdaniem może wymagać on wymiany, ale jeśli zatrudnisz dekarza, może się okazać, że nie trzeba tego robić jeszcze przez kilka lat. Inspektorzy to też ludzie i mają prawo czasem popełnić błąd. Tylko dlatego, że inspektor coś mówi, nie znaczy, że tak jest. Z własnego doświadczenia wiem, że wielu inspektorów popełnia błędy. Ludzki błąd i przesada są jednym z powodów, dla których zawsze mówię każdemu, jak ważne jest, aby pośrednik wystawiający nieruchomość na sprzedaż uczestniczył w inspekcji! W końcu płacisz pośrednikowi dużo pieniędzy, więc powinien tam być i słyszeć dokładnie, co mówi inspektor. Zaufaj mi. Co najmniej połowa pozycji na liście niezbędnych napraw ujawnionych podczas inspekcji jest błędnie interpretowana lub wyolbrzymiana przez kupującego. Również raporty z inspekcji nieruchomości często brzmią o wiele gorzej niż wygląda rzeczywistość. Inspektor chce się tylko zabezpieczyć, aby nie musieć borykać się potem z problemem ewentualnego niedopatrzenia.

Bądź szczery
Uczciwość to twój przyjaciel. Oczywiście szczegóły zachowaj dla siebie. Zapytaj pośrednika, jak najlepiej odpowiedzieć na prawdopodobne pytania kupującego. Upewnij się, że ty i twój pośrednik nie zatajacie informacji, które mogłyby wpłynąć na decyzję o zakupie domu. Czyniąc to możesz narazić się na proces sądowy.

Podsumowanie
Jeśli musisz ponownie wystawić dom na sprzedaż, zrób to, co konieczne, aby historia się nie powtórzyła. Dwie nieudane inspekcje pod rząd mogą oznaczać, że sprzedaż domu będzie o wiele trudniejsza!

Tom Dudzinski

Tomasz Dudziński
broker zarządzający, sprzedaje nieruchomości od 1990 roku, własne biuro prowadzi od 2001 roku. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, autor licznych publikacji, autor cotygodniowego radiowego magazynu Posiadłość, członek Chicago Association of REALTORS®, Illinois Association of REALTORS® oraz National Association of REALTORS®.

dudzinski

 

 

fot.pxhere.com

Categories: Nieruchomości

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*