Po co komu agent?

fot.Michael Reynolds/EPA

fot.Michael Reynolds/EPA

Czasami klienci pytają, dlaczego powinni zatrudnić agenta do kupna lub sprzedaży nieruchomości, skoro w internecie można znaleźć wszystkie informacje.

Zastanawiają się, i słusznie, czy nie mogą sprzedać lub kupić domu używając stron internetowych, gazet, lub innych środków i sposobów dostępnych przeciętnemu człowiekowi bez zatrudniania profesjonalisty. Niektórym to się udaje, to prawda, niektórym nie. Ci, którzy raz spróbowali przeprowadzić transakcję kupna lub sprzedaży na własną rękę, wiedzą o jej zaletach i wadach. Jeśli i ty zastanawiałeś się nad tym pytaniem, oto tylko kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę podejmując taką decyzję.

1. Kwalifikacje i doświadczenie
Nie musisz wiedzieć wszystkiego o kupnie i sprzedaży na rynku obrotu nieruchomości, jeśli zatrudnisz odpowiednią osobę, która się na tym zna. Henry Ford (znany amerykański przemysłowiec i założyciel Ford Motor Company) mawiał: „Kiedy zatrudniasz ludzi, którzy są mądrzejsi od ciebie, udowadniasz, że jesteś mądrzejszy niż oni”. Cała sztuka to znaleźć odpowiednią osobę. Dlaczego więc nie powierzyć całej transakcji komuś, kto ma kwalifikacje i większe doświadczenie niż ty?
Z drugiej jednak strony, czy musisz wszystko wiedzieć, żeby sam sprzedać lub kupić dom? Absolutnie nie. Jednak potrzebne ci będą przynajmniej niezbędne wiadomości, takie jak ceny domów w twoim rejonie, znajomość dokumentów, które będą potrzebne w tej transakcji i trochę ogólnej wiedzy o całym procesie.

2. Znajomość okolicy
Większość agentów ma znakomitą znajomość okolic, w których się specjalizują. Ich analiza rynku jest przydatna do podjęcia właściwej decyzji. Potrafią znaleźć aktualne i prawdziwe informacje na temat wszystkich nieruchomości sprzedanych, będących w trakcie sprzedaży, lub oferowanych na sprzedaż. Posiadają dojście do konkretnych, specjalistycznych źródeł informacji i statystyk, które są dostępne wyłącznie dla osób z licencją agenta obrotu nieruchomościami.
Lecz ilu z nas nie zna okolicy, w której mieszka? Przypuszczalnie większość osób orientuje się w mniejszym lub większym stopniu na temat tego, co się dzieje w ich sąsiedztwie, a niektórzy swoją wiedzą mogliby zaskoczyć niejednego agenta.

3. Umiejętność negocjacji
Negocjacja jest jedną z ważniejszych części procesu kupna lub sprzedaży nieruchomości. Jest nieodzowna od momentu, kiedy oferta została przyjęta, przez ewentualną renegocjację oferty po inspekcji domu, aż do możliwego anulowania kontraktu z powodu złej wyceny bankowej . Każdy z nas potrafi negocjować lepiej lub gorzej. Czy nasze umiejętności są wystarczające, żeby podjąć się tego zadania? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

4. Czy opłaca się zatrudnienie agenta?
Wiele osób zastanawia się, czy powinni zatrudnić agenta nieruchomości, czy to się opłaca? Część z nich z pewnością twierdzi, że mogą sprzedać lub kupić bez pomocy agenta i wielu z nich to się udało. Inni, którzy także próbowali to zrobić, lecz z marnym skutkiem, wiedzą, że proces ten nie jest aż tak łatwy, jak im się na początku wydawało i tym razem skorzystają z pomocy profesjonalisty.

Jeśli zatrudnimy agenta przy kupnie, jest on naszym „darmowym pracownikiem”, ponieważ jest opłacany przez sprzedającego i nic nas nie kosztuje. Jeśli sprzedajemy nieruchomość, zwykle musimy płacić prowizję (około 5 do 7 proc.) od ceny sprzedaży i suma ta jest dzielona między agentów reprezentujących osobę kupującą i sprzedającą, najczęściej 50-50. Zanim jednak zdecydujemy się zatrudnić agenta, powinniśmy zastanowić się, czy pomoże nam on zaoszczędzić pieniądze dzięki swojej wiedzy, umiejętnościom i kwalifikacjom, bo takie jest jego zadanie.

Joanna Koperski, Maciej Wierzchucki
wieloletni licencjonowani agenci na amerykańskim rynku obrotu nieruchomościami, świadczący swoje usługi w Chicago i na przedmieściach. Członkowie Krajowego Związku Agentów Obrotu Nieruchomościami (National Association of REALTORS®), Stanowego Związku Agentów Obrotu Nieruchomościami (Illinois Association of REALTORS®) oraz North Shore Barrington Association of Realtors®. Maciej Wierzchucki jest także właścicielem firmy inwestycyjnej zajmującej się kupnem i sprzedażą nieruchomości dochodowych. Joanna Koperski ponadto jest członkiem Izby Handlowej w Lake Forest (Lake Forest Chamber of Commerce), jak również jednym z czołowych agentów z wieloma osiągnięciami (2014 @Properties Top Producer Award, 2014 Top Team Award Lake Forest, Top 5% of Illinois REALTORS®).

Joanna Koperski, tel. (847) 668 0096
Maciej Wierzchucki, tel. (773) 704 0271.

 

Categories: Nieruchomości

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*