Nie taka przeprowadzka straszna

fot.123RF Stock Photos

fot.123RF Stock Photos

O ile kupno nowego domu jest ekscytującym przeżyciem, o tyle sam fakt transportu wszystkich naszych dóbr z jednego miejsca w drugie może spędzać nam sen z powiek.
Przeprowadzka nie będzie kojarzyć się nam ze stresem i problemem, jeśli w odpowiedni sposób się do niej przygotujemy. Oto kilka wskazówek, które ułatwią szybką i bezproblemową zmianę miejsca zamieszkania.

Załóż notatnik „Przeprowadzka”
Około dwa miesiące wcześniej zacznij notować pomysły, sugestie, plany (oraz termin ich wykonania), wszystkie informacje dotyczące przeprowadzki, jak również osób, które będą brały w niej udział. Nie jesteś w stanie zapamiętać wszystkich detali – notatki okażą się niezastąpione.

Zrób kosztorys
Niezależnie od tego, czy chcesz wynająć firmę przeprowadzkową czy skorzystasz z pomocy rodziny i znajomych, musisz wcześniej zrobić kosztorys przeprowadzki. Uwzględni on takie rzeczy jak: zatrudnienie firmy przeprowadzkowej lub wynajęcie właściwych samochodów, kupno kartonów, worków foliowych, folii bąbelkowej, pasów czy koców ochronnych na meble oraz koszty transportu. Po dokładnym podliczeniu być może zmienisz decyzję o sposobie przeprowadzki, lecz najważniejsze jest to, że będziesz przygotowany na czekające wydatki.

Powiadomienia o zmianie adresu
Zanim zaczniesz się pakować, przygotuj listę instytucji, osób oraz firm, które należy powiadomić o przeprowadzce, takich jak szkoła, bank, ubezpieczenie, lekarz rodzinny, zakłady dostarczające wodę, prąd, gaz, dystrybutorów mediów: telefon, internet, telewizja. Nie zapomnij zmienić adresu w urzędzie pocztowym oraz przekierować korespondencji na nowy adres.

Wybór firmy przeprowadzkowej
Jednym z większych błędów jest wybór najtańszej firmy przeprowadzkowej bez sprawdzania jej reputacji. Poprośmy o parę wycen z różnych kompanii przewozowych. Porównaj ceny, sprawdź jakie mają opinie u klientów, upewnij się, że każda ma odpowiednią licencję uprawniającą do świadczenia usług w danym stanie oraz że ma wymagane ubezpieczenia.

Przygotuj nowy dom
Jeśli są potrzebne jakiekolwiek zmiany, ulepszenia lub naprawy w nowym miejscu, postaraj się zaplanować czas przeprowadzki w taki sposób, aby zrobić je przed wprowadzeniem się. Prace remontowe takie jak na przykład malowanie wykonasz o wiele szybciej, jeśli nie będziesz musiał przestawiać, zabezpieczać czy przenosić rzeczy z jednego pomieszczenia do drugiego.
Nie zapomnij o wcześniejszym przygotowaniu wymiarów każdego pomieszczenia i drzwi, abyś mógł ustalić rozmieszczenie mebli. Nie ma nic gorszego niż dźwiganie ciężkiej kanapy po schodach na drugie piętro tylko po to, aby ze zdziwieniem stwierdzić, że nie przejdzie przez drzwi do pokoju, w którym chciałeś ją umieścić.

Kolejność pakowania i oznaczenia
Zaplanuj, które rzeczy będziesz wnosił jako pierwsze do nowego domu, a które ostatnie. Nierozsądnie jest zastawić cały pokój przy wejściu, a później przeciskać się do innych pokoi pomiędzy poustawianymi pudelkami i meblami. Napisz na każdym pudelku, co jest w środku i do jakiego pomieszczenia należy je dostarczyć. W samochodzie transportowym ustawiaj je tak, aby po otworzeniu drzwi pierwsze stały rzeczy przeznaczone do najdalej usytuowanych pomieszczeń.

Swoboda działania
Zadbaj o to, aby w dzień przeprowadzki ktoś z rodziny lub przyjaciół zaopiekował się twoimi dziećmi i zwierzakami. Cała akcja przeniesienia dobytku przejdzie gładko i bez niepotrzebnego stresu, jeśli nie będziesz musiał co chwilę sprawdzać i pilnować, czy najmniejsi członkowie rodziny są bezpieczni lub czy czegoś nie potrzebują.

Joanna Koperski, Maciej Wierzchucki

koperski_wierzchucki
wieloletni licencjonowani agenci na amerykańskim rynku obrotu nieruchomościami, świadczący swoje usługi w Chicago i na przedmieściach. Członkowie Krajowego Związku Agentów Obrotu Nieruchomościami (National Association of REALTORS®), Stanowego Związku Agentów Obrotu Nieruchomościami (Illinois Association of REALTORS®) oraz North Shore Barrington Association of Realtors®. Maciej Wierzchucki jest także właścicielem firmy inwestycyjnej zajmującej się kupnem i sprzedażą nieruchomości dochodowych. Joanna Koperski ponadto jest członkiem Izby Handlowej w Lake Forest (Lake Forest Chamber of Commerce), jak również jednym z czołowych agentów z wieloma osiągnięciami (2014 @Properties Top Producer Award, 2014 Top Team Award Lake Forest, Top 5% of Illinois REALTORS®).
Joanna Koperski, tel. (847) 668 0096
Maciej Wierzchucki, tel. (773) 704 0271

Categories: Nieruchomości

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*