Na czym polega dobra wycena domu

fot.Michael Nelson/EPA

fot.Michael Nelson/EPA

Profesjonalna wycena jest najlepszym sposobem ustalenia wartości twojego domu. Od wyceny zależy na przykład powodzenie refinansowania kredytu hipotecznego, ważne jest również ustalenie prawidłowej ceny wywoławczej, kiedy wystawiamy dom na sprzedaż oraz wynegocjowana cena sprzedaży widniejąca w umowie, kiedy znajdziemy już nabywcę.

Jeśli sprzedajesz dom i otrzymujesz świetną ofertę, nic nie zatopi tego statku szybciej niż niska wycena bankowa, czyli sporządzona przez licencjonowanego rzeczoznawcę. Jeśli wycena domu, który sprzedajesz, jest niższa niż cena, za jaką zgodziłeś się sprzedać nieruchomość, będziesz musiał obniżyć cenę sprzedaży, aby umożliwić nabywcy otrzymanie kredytu hipotecznego na zakup twojej nieruchomości. Nabywca może też wyłożyć dodatkowe pieniądze w celu pokrycia różnicy między wartością ustaloną w wycenie a wynegocjowaną ceną widniejącą w umowie o sprzedaż, statystycznie jest to jednak mało prawdopodobne. Odpowiednio wysoka wycena oznacza pewniejszą transakcję. Podobnie jest w przypadku, gdy myślisz o refinansowaniu kredytu. Należy zrobić wszystko, aby wskaźnik LTV (Loan To Value – stosunek wysokości kredytu do wartości nieruchomości) był jak najwyższy. Raport sporządzony przez rzeczoznawcę ma ogromny wpływ na decyzję o uzyskaniu kredytu.

Ważne jest, żeby dom prezentował się atrakcyjnie na zewnątrz, a przynajmniej nie odbiegał wyglądem od innych domów w bezpośrednim sąsiedztwie. Wewnątrz również powinien wyglądać jak najlepiej. Innym czynnikiem są modernizacje. Rzeczoznawca na pewno dostrzeże te oczywiste, jak nowa kuchnia, łazienka, czy taras. Ale jeśli są jakieś mniej oczywiste ulepszenia, upewnij się, że rzeczoznawca o nich wie. Jeśli masz na przykład nową izolację cieplną, nowy system nawadniania, nową szafę wnękową czy też nową klimatyzację, powiedz o tym rzeczoznawcy, a najlepiej daj mu kopie rachunków. Istnieje pewien sposób znany każdemu, kto kiedykolwiek miał z tym do czynienia; skontaktuj się z pośrednikiem/agentem sprzedaży nieruchomości i poproś o najbardziej aktualne dane sprzedaży porównywalnych nieruchomości w twojej dzielnicy, najlepiej z ostatnich sześciu miesięcy.

Doświadczony agent to twój najsilniejszy sojusznik w staraniach o uzyskanie jak najwyższej wyceny. Jeśli sprzedajesz, twój pośrednik będzie wiedział, co robić. Przygotuje porównanie podobnych domów, które zostały w ostatnim czasie sprzedane. Profesjonalista będzie w stanie znaleźć te informacje w ciągu kilku minut, a dla twojej wyceny mogą one dużo znaczyć. Jeśli jednak chcesz refinansować kredyt, po prostu zadzwoń do pośrednika, powiedz mu, co chcesz osiągnąć i spytaj, czy może ci pomóc zdobyć te dane. Przeanalizuj z nim przygotowaną listę i upewniaj się, że uwzględnia ona domy, które są bardzo podobne do twojego. Pośrednik będzie wiedział, które z nich zostały ulepszone, które były sprzedawane bez dokonywania żadnych ulepszeń, a które były skonfiskowane. Stworzy solidną listę porównywalnych sprzedaży, którą przekażesz rzeczoznawcy, kiedy przyjdzie do twojego domu na inspekcję.

Prawdopodobnie zastanawiasz się teraz, czy rzeczoznawca nie może sam uzyskać tych informacji? Oczywiście że może, jednak z mojego doświadczenia – zarówno jako pośrednika jak też w oparciu o moje prywatne transakcje – wynika, że rzeczoznawca będzie ci bardzo wdzięczny, kiedy wręczysz mu takie dane. Dla niego to oszczędność czasu, dla ciebie – dobra szansa na uzyskanie korzystnej wyceny bankowej. Następnym razem, gdy będziesz sprzedawać lub refinansować swój dom, podejdź do tematu wyceny poważnie, bo od niej zależy osiągnięcie celu, jaki przed sobą postawiłeś. Jak najlepiej zadbaj o dom wewnątrz i na zewnątrz, a o resztę poproś doświadczonego agenta/pośrednika sprzedaży nieruchomości. Będziesz zadowolony, że to zrobiłeś. Jeden telefon pomoże ci uzyskać jak najwięcej korzyści z najważniejszej inwestycji życia, twojego domu.

Tom Dudzinski
broker zarządzający, sprzedaje nieruchomości od 1990 roku, własne biuro prowadzi od 2001 roku. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, autor licznych publikacji, autor cotygodniowego radiowego magazynu Posiadłość, członek Chicago Association of REALTORS®, Illinois Association of REALTORS® oraz National Association of REALTORS®.

dudzinski

 

Categories: Nieruchomości

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*