Jak ocenić jakość mieszkania

Jak ocenić jakość mieszkania

Jakość to bardzo nieostre pojęcie, dla każdego oznacza ono coś innego. Istnieją jednak pewne wyróżniki jakości, co do których wszyscy się zgadzamy. Dzisiaj o tym, na co zwrócić uwagę przy ocenie jakości mieszkania.

Jedne z najważniejszych kryteriów przy wyborze condominium, które pozostają niezmiennie, to dobra lokalizacja, powierzchnia oraz liczba sypialni. Jednak nie tylko to zdecyduje o tym, czy nasze potencjalne mieszkanie będzie się nam dobrze użytkować. Niezwykle ważna jest również jakość wykończenia i aktualny stan. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Jak ocenić jakość mieszkania?

Z rynku otwartego czy nowo wybudowane?

Wiele osób – zwłaszcza jeśli zależy im na czasie – rozważa kupno condominium z rynku wtórnego. Niewątpliwie rozwiązanie to ma wiele zalet, gdyż w większości przypadków do zakupionego lokalu możemy wprowadzić się niemal od razu po closingu. Oprócz kwestii związanych z dopięciem formalności pozostają również inne związane z jego standardem.

Sprzedający mieszkanie przed sprzedażą najprawdopodobniej zdecydował się jedynie na niewielki remont – najczęściej ograniczony jedynie do malowania ścian lub położenia nowych podłóg. Wiele sprzedawanych obecnie condominiów to lokale kilkunastoletnie lub nawet kilkudziesięcioletnie. Trudno zatem spodziewać się wykończenia odpowiadającego zarówno wysokiej estetyce, jak i innym normom. Dlatego zanim podejmiemy decyzję o zakupie takiego mieszkania, sprawdźmy, w jakim stanie znajdują się inne jego elementy – okna, drzwi, instalacje, a także armatura łazienkowa i wyposażenie kuchni. Z pewnością pomogą konsultacje z agentem nieruchomości – jest to osoba, która jak żadna inna potrafi trafnie ocenić wartość nieruchomości oraz jej faktyczny stan. Często jest w stanie zwrócić uwagę na rzeczy, które dla wielu pozostają niezauważalne.

Nowe mieszkanie – co sprawdzić?

Mieszkanie od dewelopera to zazwyczaj wysoki standard, ale i tutaj warto mieć na uwadze kilka spraw. Decydując się na zakup nowego mieszkania, sprawdźmy jakie opinie ma wśród swoich klientów budowniczy. Na odbiór mieszkania warto przygotować się i przyjść z własnym inspektorem budowlanym. Należy sprawdzić, czy wymiary mieszkania odpowiadają projektowi oraz czy jego standard zgadza się z tym, co zostało zawarte w umowie.

Jak wspomniałem, jakość to pojęcie względne. Wszyscy jednak chcielibyśmy żyć w miejscu wygodnym i ładnym, czego osobiście życzę wszystkim czytelnikom.

Tom Dudzinski

Tomasz Dudziński
broker zarządzający, sprzedaje nieruchomości od 1990 roku, własne biuro prowadzi od 2001 roku. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, autor licznych publikacji, autor cotygodniowego radiowego magazynu Posiadłość, członek Chicago Association of REALTORS®, Illinois Association of REALTORS® oraz National Association of REALTORS®.

dudzinski

 

fot.Ewa Malcher

Categories: Nieruchomości

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*