Jak znaleźć odpowiednich najemców?

fot.123RF Stock Photos

Kluczem do osiągnięcia sukcesu jako inwestor w nieruchomości na wynajem jest znalezienie zaufanych najemców. Bez klientów regulujących czynsz na czas nie ma szans na powodzenie w tej branży. Oczywiście nie wynajmiesz nieruchomości pierwszemu lepszemu najemcy. Zależy ci wyłącznie na rzetelnych klientach. Z pewnością słyszałeś już wiele historii o lokatorach, którzy zdewastowali dom i przez wiele miesięcy nie płacili czynszu. Nie chcesz, aby ta historia przydarzyła się tobie. Jako wynajmujący masz tylko jedną szansę, aby wybrać odpowiednich najemców. Tylko jak ich znaleźć?

Dobra lokalizacja to dobrzy najemcy
Wydawać by się mogło, że to dość oczywiste, ale zdziwisz się, ilu inwestorów kupuje nieruchomości w złej lokalizacji! Częstym błędem popełnianym przez początkujących inwestorów jest skupienie się wyłącznie na cenie nieruchomości. A to błąd, ponieważ tanie nieruchomości są zazwyczaj zlokalizowane w kiepskich miejscach, a te z kolei często przyciągają nieuczciwych najemców. Co prawda nie jest to nic odkrywczego, ale być może będziesz musiał zwiększyć budżet, jeśli chcesz odnieść sukces. A więc gdzie szukać? Rozpocznij od spokojnych lokalizacji w pobliżu przedszkoli, szkół, parków, okolicznych placów zabaw, czy kina. Wartościowi najemcy chcą mieszkać z dala od ruchliwych ulic, dzięki czemu dzieci będą mogły bezpiecznie biegać po okolicy. Spokojna ulica otoczona drzewami sprawi, że nieruchomość wypadnie lepiej na tle pozostałych. Potencjalni najemcy chcą również mieszkać blisko punktów usługowych i sklepów spożywczych, ale nie za blisko. Zawsze staram się kierować jedną ważną zasadą – lokalizacja w odległości 3-5 minut jazdy samochodem od skweru miejskiego lub centrum handlowego.

Dobrze, jeśli twoja nieruchomość będzie zlokalizowana w pobliżu autostrady, ale i w tym przypadku nie za blisko. Lokatorzy nie chcą przez cały dzień słuchać odgłosów pędzących za oknem samochodów. Odległość umożliwiająca dojazd do głównej trasy lub autostrady w ciągu 10-15 minut jest kluczowa. Pamiętaj, zależy ci na ciężko pracujących i odpowiedzialnych najemcach, a ci z kolei mogą pracować poza miastem. Twoim celem jest dać im możliwość zamieszkania w twojej nieruchomości.

Przemaluj dom na jeden kolor
Twoja nieruchomość powinna być jasna, przestronna i zachęcająca. Świetnym sposobem na osiągnięcie tego efektu jest pomalowanie wszystkich pomieszczeń na jeden jasny kolor. Jeśli zdecydujesz się na różne kolory, nie tylko sprawisz, że przestrzeń będzie wydawała się mniejsza, ale też spersonalizujesz dom. I choć niektórzy potencjalni najemcy z pewnością docenią taki design, to większość będzie odmiennego zdania. Cała rzecz polega na tym, aby nakłonić jak największą liczbę potencjalnych najemców do wypełnienia formularza wynajmu. Spośród nich będziesz mógł wybrać najlepszego kandydata. Każdy doceni jasną i płynną przestrzeń. Porada inwestora: we wszystkich moich nieruchomościach używam koloru „Burnished Clay”.

Zadbaj o ogródek
Uporządkowany teren wokół domu to najważniejsza wskazówka, którą mogę przekazać inwestorom. Jeśli twoja nieruchomość wygląda z ulicy na zaniedbaną, potencjalni najemcy zrezygnują, jeszcze zanim wejdą do środka. Szukając najemców pamiętaj o regularnym koszeniu trawnika i o odśnieżaniu podjazdu zimą. Upewnij się, że zewnętrzne elementy budynku, takie jak dach, okładzina ścienna, okna i drzwi są w dobrym stanie. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, a ty chcesz oczarować potencjalnych najemców już od chwili, gdy pojawią się na podjeździe.

Zapamiętaj
Jeśli dobrze inwestujesz w nieruchomości, twoje obowiązki jako wynajmującego powinny być raczej nudne, nie ekscytujące i dziwne jak w reality show. Najważniejszym powodem, dla którego inwestujemy w nieruchomości jest finansowanie naszego życia, abyśmy mogli robić wszystkie te rzeczy, które sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi. Wynajmowanie nieruchomości nie musi wiązać się z bieganiem za najemcami i proszeniem o zapłacenie zaległego czynszu. Dzięki przedstawionym powyżej trzem zasadom zaczniesz przyciągać do swoich nieruchomości na wynajem odpowiednich lokatorów.

Tom Dudzinski

Tomasz Dudziński

Tomasz Dudziński

broker zarządzający, sprzedaje nieruchomości od 1990 roku, własne biuro prowadzi od 2001 roku. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, autor licznych publikacji, autor cotygodniowego radiowego magazynu Posiadłość, członek Chicago Association of REALTORS®, Illinois Association of REALTORS® oraz National Association of REALTORS®.

dudzinski

Categories: Nieruchomości

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*