Jak szybko sprzedać dom tej wiosny?

Jak szybko sprzedać dom tej wiosny?

Jeśli tej wiosny planujesz sprzedaż domu, zapewne chcesz to zrobić w maksymalnie krótkim czasie. Niektórzy decydują się na sprzedaż ze względu na zmianę miejsca zatrudnienia lub innych okoliczności, które wymagają szybkiego działania. Inni po prostu chcą, aby proces sprzedaży wiążący się z częstymi odwiedzinami potencjalnych nabywców, szybko się zakończył. Aby tak się stało, musisz przejąć kontrolę. Oczywiście nie możesz wpłynąć na warunki rynkowe, ale możesz za to znacząco wpłynąć na wiele innych czynników, które sprawią, że dom szybciej się sprzeda. Oto one:

Pomaluj i odnów dom

Każdy agent nieruchomości ci powie, że domy wystawione na sprzedaż w stanie „takim jak stoją” nie znikają z rynku zbyt szybko, chyba że nieruchomość jest nowo wybudowana lub sprzedawana za połowę wartości. Musisz sprawić, aby dom dobrze się prezentował. Pomaluj go wewnątrz i na zewnątrz, aby wyglądał nowocześnie i jasno. Jeśli trzeba, przeprowadź drobne naprawy. Być może nie przeszkadza ci nieszczelny kran lub skrzypiące zawiasy, ale potencjalni nabywcy z pewnością zwrócą na nie uwagę. Poproś znajomego lub kogoś z rodziny, kto nie odwiedza cię zbyt często, aby rozejrzał się po twoim domu i wskazał wszystkie jego mankamenty, które wymagają naprawy. Właściciele często nie patrzą na własne domy obiektywnie. Wytarty dywan może nie wydawać ci się zniszczony, jednak osoby, które nie patrzą na niego na co dzień, mogą zauważyć jego nie najlepszy już stan.

Odpowiednio przygotuj dom

Sześćdziesiąt dwa procent agentów nieruchomości twierdzi, że przygotowanie nieruchomości wykorzystując do tego wynajęte meble i sprzęty może wpłynąć na szybszą sprzedaż. Jeśli to cię nie przekonuje, to chyba już nic tego nie zrobi. Tzw. home staging oznacza wiele rzeczy, które sprowadzają się tak naprawdę do jednego – dom został specjalnie przygotowany, aby wyglądał atrakcyjnie i kusząco dla kupujących. Meble i pokoje są zaaranżowane tak, aby zachwycać oko i skupiać uwagę na swoich najlepszych cechach i funkcjach. Jeśli w tej chwili meble do siebie nie pasują, możesz rozważyć wypożyczenie mebli dopasowanych do siebie. Jeśli nie masz w domu roślin doniczkowych, ponieważ twój kot często je przewraca, zastanów się nad zakupem kilku donic z kwiatami dla zwiększenia atrakcyjności wizualnej i ekologicznej nieruchomości. Rośliny poprawiają atmosferę domu, a także oczyszczają powietrze. Mądrze byłoby zatrudnić profesjonalistę, lecz jeśli wolisz cały proces przeprowadzić sam, poproś kilku znajomych, aby spojrzeli na dom „świeżym okiem” i poradzili, jak podkreślić jego najlepsze cechy.

Uporządkuj przestrzeń

Pozbądź się z domu zbędnych rzeczy, jeśli naprawdę zależy ci na jego sprzedaży. Pokoje z minimalną ilością mebli i przedmiotów wyglądają na większe. Z kolei większe pokoje bez zbędnych rzeczy wyglądają bardziej atrakcyjnie. Prawdopodobnie to właśnie minimalizm wpływa na szybszą sprzedaż nieruchomości. Po drugie, nabywcy muszą mieć możliwość zobaczenia siebie w twoim domu. Im więcej twoich rzeczy osobistych, tym trudniej im będzie wyobrazić sobie w nim siebie. Czy patchworkowa kołdra babci nadal zdobi ścianę salonu? Na pewno jest piękna, ale jeśli potencjalny nabywca płacący gotówką nie lubi patchworkowych kołder, możesz go tym zniechęcić. Natomiast pusta ściana pozwoli mu zwizualizować sobie na niej co tylko chce. Ale pamiętaj, nie możesz po prostu schować niepotrzebnych rzeczy na strychu lub w piwnicy. Potencjalni nabywcy dokładnie sprawdzą każdy zakamarek domu. Być może będziesz musiał przechować je u przyjaciół, rodziny lub wynająć pomieszczenie, gdzie przechowasz wszystkie te rzeczy do czasu przeprowadzki.

Porozmawiaj z agentem

Dobry agent nieruchomości to twój przyjaciel, który pomoże szybko sprzedać nieruchomość. Decydując się na konkretnego agenta, zadaj mu kilka pytań dotyczących czasu sprzedaży. Zapytaj, ile domów sprzedał, w kupnie ilu pomógł. Poproś o fakty i liczby dotyczące twojej okolicy. Dobry agent nieruchomości powinien je znać od ręki. Poproś o referencje, zanim ostatecznie zdecydujesz się na zatrudnienie go. Porozmawiaj z osobami, które korzystały z jego usług; zapytaj o jego wiedzę, umiejętności, a także dostępność.

Cena sprzedaży

Podczas gdy większość właścicieli chce sprzedać dom za jak najwyższą cenę, rozważ strategię ceny sprzedaży, jeśli chcesz lub musisz szybko się przeprowadzić. Najczęściej stosowaną strategią jest obniżenie ceny poniżej ceny rynkowej. Jeśli jest to okazja, potencjalni nabywcy będą bardziej skłonni do otwierania swoich portfeli. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli mamy do czynienia z gorącym rynkiem nieruchomości. Przygotuj się również na dorzucenie czegoś ekstra. Nie musisz reklamować tego faktu, ale po prostu wiedz, że jest to sposób na przyspieszenie procesu dla zmotywowanego kupującego. Taką zachętą może być uwzględnienie w cenie sprzedaży kosztu dużego sprzętu, który trzeba będzie wkrótce wymienić. Na przykład jeśli kupujący będzie musiał w ciągu trzech lat wymienić piec, obniż cenę o koszt nowego urządzenia.

Jeśli chcesz zminimalizować czas, jaki zajmie sprzedaż domu, przejmij kontrolę nad jak największą ilością aspektów procesu. Powyższe sposoby pomogą ci szybko zamienić twój stary dom na nowy.

Tom Dudzinski

Tomasz Dudziński
broker zarządzający, sprzedaje nieruchomości od 1990 roku, własne biuro prowadzi od 2001 roku. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, autor licznych publikacji, autor cotygodniowego radiowego magazynu Posiadłość, członek Chicago Association of REALTORS®, Illinois Association of REALTORS® oraz National Association of REALTORS®.

dudzinski

 

fot.PXHere.com

Categories: Nieruchomości

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*