Jak sprzedać dom w 2017 roku

fot.123RF Stock Photos

fot.123RF Stock Photos

Mamy już 2017 rok. Co teraz? Nowy rok to zwykle czas nadziei i odnowy, a dla tych, którzy chcą sprzedać i jednocześnie kupić dom, może to oznaczać nowy początek. Jednak w tym roku realia polityczne i społeczne każą przystopować niektórym potencjalnym sprzedawcom domów.

Na szczęście rynek nieruchomości nadal pokazuje, że jest silny, a wielu ekspertów ds. nieruchomości prognozuje wzrost cen sprzedaży domów i zapasów w 2017 roku, zastępując wątpliwości zaufaniem konsumentów.

Ceny nieruchomości wzrosły w 2016 roku w całym kraju o około 6 proc., ale spodziewany wzrost w 2017 roku wynosi od 3 do 5 procent. Dzięki zapasom istniejących domów, które są na historycznie niskim poziomie i podwyżce stóp procentowych Rezerwy Federalnej, przewiduje się, że zapasy nieruchomości na 2017 rok prawie na pewno się zwiększą. W przypadku potencjalnych sprzedawców oznacza to, że jeśli planujesz sprzedać dom w tym roku, nadszedł czas, aby zabrać się do pracy. Zacznij od skorzystania z następujących wskazówek:

Bądź cierpliwy

W wielu częściach kraju już od kilku lat sprzedaże są szybkie. To może sprawiać, że sprzedawcy, którzy nie otrzymają oferty już pierwszego dnia, będą czuć podenerwowanie. Przeciętna liczba dni, jaką dom na sprzedaż pozostaje na rynku, wynosi 50.

Zaproponuj właściwą cenę

Możesz czuć pokusę, aby wycenić dom za cenę z górnej półki, jeśli nieruchomość zlokalizowana jest w szczególnie pożądanej okolicy, a domów na sprzedaż jest niewiele. Jednak nieruchomości o zawyżonej cenie nie sprzedają się, dlatego prawdopodobnie twój agent nieruchomości doradzi ci niższą cenę wywoławczą.

Jeśli jednak obstajesz przy swoim, nie zdziw się, jeśli nie będzie żadnego zainteresowania lub oferta będzie znacznie poniżej tego, co oczekujesz. Strategia cenowa twojego agenta będzie oparta na warunkach rynkowych i zaprojektowana tak, aby przyniosła ci jak najwięcej pieniędzy w jak najkrótszym czasie. A na czym będzie się ona opierać? Na pewno nie na tym, co jesteś winien bankowi za dom, ile twoim zdaniem jest on wart na podstawie własnej oceny oraz co musisz uzyskać, aby kupić swoją wymarzoną nieruchomość.

Nie bój się szukać najlepszej oferty kredytowej

Jeśli sprzedajesz dom, aby kupić inny, jak robi to większość osób, mogą cię niepokoić rosnące oprocentowania kredytów hipotecznych. Ceny są nadal bliskie historycznego minimum pomimo podniesienia przez Rezerwę Federalną stóp procentowych pod koniec 2016 roku i zapowiedzi kolejnych podwyżek w tym roku.

„Ponieważ stopa procentowa kredytu hipotecznego ma duży wpływ na to, ile zapłacisz za swój dom, z finansowego punktu widzenia warto rozejrzeć się za najniższym oprocentowaniem, na jakie możesz się zakwalifikować” – twierdzi Investopedia. Zdaniem Biura Ochrony Finansowej Konsumentów z badania przeprowadzonego wśród kredytobiorców wynika, że prawie połowa z nich poważnie rozważa tylko jednego kredytodawcę lub pośrednika przed podjęciem decyzji o tym, gdzie złożyć wniosek, a „siedemdziesiąt siedem procent kredytobiorców składa wniosek tylko u jednego kredytodawcy lub pośrednika zamiast u wielu, aby zobaczyć, który z nich może zaoferować najlepszą ofertę”.

Zwrócenie się do agenta nieruchomości o kilka poufnych rekomendacji może mieć duże znaczenie. „Uzyskanie stopy procentowej na poziomie 4 proc. zamiast 4,5 proc. przekłada się na około 60 dol. oszczędności miesięcznie. W ciągu pierwszych pięciu lat pozwoli to zaoszczędzić 3600 dol. na płatnościach z tytułu kredytu hipotecznego. Ponadto niższa stopa procentowa oznacza, że spłacisz dodatkowe 1400 dol. kwoty głównej w ciągu pierwszych pięciu lat, nawet dokonując niższych płatności”.

Upewnij się, że dom jest czysty i schludny

Najważniejsze to upewnić się, że twój dom jest tak blisko ideału, jak to tylko możliwe przed wystawieniem go na sprzedaż. Jeśli nie planujesz sprzedać swojej nieruchomości jako domu do remontu lub w takim stanie jaki widać (ang. as is), to musi być on bez skazy. Stosując kilka prostych sekretów przygotowania do sprzedaży, czyli stagingu, można znacznie poprawić wygląd posiadłości.

Posłuchaj rady agenta

Staging może być dopiero początkiem tego, czego wymaga dom, aby go sprzedać. Rada twojego agenta będzie mieć kluczowe znaczenie dla osiągnięcia wymaganych rezultatów. O swoim domu z pewnością wiesz więcej niż ktokolwiek inny, ale twój agent nieruchomości wie więcej o tym, jak go sprzedać. Może on również poczynić pewne sugestie, których możesz nie chcieć słuchać. Jeśli nie zastosujesz się do jego sugestii, ryzykujesz, że twój dom pozostanie na rynku przez bardzo długi czas i straci na świeżości.

Nie przesadzaj z ulepszeniami

Doprowadzenie domu do idealnego stanu może oznaczać konieczność przeprowadzenia pewnych ulepszeń, modernizacji i remontów. Jednak uważaj, by nie przesadzić.

Myślisz o zmianie szafek kuchennych lub chcesz na w łazience położyć nowe kafelki? Bądź ostrożny, niektórzy sprzedawcy domów często zakładają, że wszelkie ulepszenia, których dokonują w ich nieruchomościach, zwrócą się w całości po ich sprzedaży, ale rzadko tak się dzieje. Statystycznie, po sprzedaży można odzyskać zaledwie 64 proc. pieniędzy wydanych na remonty – a pewne ulepszenia mogą w rzeczywistości działać na twoją niekorzyść, jeśli są nietypowe lub niepożądane na rynku.

Tom Dudzinski

Tomasz Dudziński

Tomasz Dudziński

broker zarządzający, sprzedaje nieruchomości od 1990 roku, własne biuro prowadzi od 2001 roku. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, autor licznych publikacji, autor cotygodniowego radiowego magazynu Posiadłość, członek Chicago Association of REALTORS®, Illinois Association of REALTORS® oraz National Association of REALTORS®.

dudzinski

Categories: Nieruchomości

Comments

  1. gość
    gość 28 października, 2018, 05:31

    Jak ja sprzedawałam dom to korzystałam z usług biura nieruchomości. Szczerze gdyby nie ABC Dom to może do tego czasu szukałabym kupca

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*