Jak przygotować dom do jesieni

fot.tpsdave/pixabay.com

fot.tpsdave/pixabay.com

Jak zadbać o dom, kiedy na zewnątrz robi się coraz chłodniej? Po pierwsze, należy się upewnić, że zimno nie wdziera się do domu, a ciepło z niego nie ucieka. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy okna i drzwi wejściowe są szczelne, gdy są zamknięte. Jeśli tak nie jest, można użyć uszczelek lub przezroczystej taśmy odpornej na warunki atmosferyczne, aby pozbyć się przeciągów. Pamiętaj, że razem z uciekającym ciepłem, uciekają twoje pieniądze.

Dobrze jest również sprawdzić izolację na strychu. Może potrzebujesz grubszej warstwy? Czy zeszłej zimy śnieg na twoim dachu stopniał szybciej niż na innych dachach? Jeśli tak, prawdopodobnie mają one lepszą izolację niż twoja nieruchomość.

Następnie zwróć uwagę na zewnętrzną część domu. Jesień to doskonały czas, aby sprawdzić, czy gdzieś nie odpada farba. W miarę zbliżających się chłodniejszych dni dom potrzebuje bardzo ciepłego płaszcza, który będzie go chronił przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Ten płaszcz to właśnie farba. Ważne jest, by się upewnić, że jest ona solidna – pozbawiona pęknięć, przez które może przenikać wilgoć. To samo odnosi się do dachu. Upewnij się, że dachówki są w dobrym stanie, nie są złamane, pęknięte i że są dobrze ułożone. Lepiej naprawić uszkodzenia dachu teraz, niż gdy pokryty będzie śniegiem. Bardzo ważne: nie zapomnij wyczyścić rynien z liści i brudu – zazwyczaj robi się to w okolicy Święta Dziękczynienia. Jeśli nie czujesz się pewnie na drabinie, zatrudnij kogoś, kto zrobi to za ciebie.

Jest to również doskonała okazja, aby sprawdzić filtr pieca. Jeśli zmieniasz go co miesiąc, to świetnie. Ale jeśli nie, to pamiętaj, że zaczniesz z niego korzystać szybciej niż myślisz. Co zrobić, jeśli nie masz inteligentnego termostatu? Jesień to także doskonała okazja, aby w niego zainwestować. Urządzenie to pomoże Ci zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Październik to również znakomity czas na prace ogrodowe. Wiemy, że zajęcia w ogródku sprawiają właścicielom domów wiele radości, zwłaszcza, gdy nie jest gorąco i wilgotno. Koszenie trawy, grabienie liści, przycinanie krzewów – najlepiej to robić podczas jednej z najpiękniejszych pór roku, właśnie teraz, jesienią.

Dla tych, którzy myślą o sprzedaży swojego domu, jesień jest idealną porą roku na zrobienie porządnych zdjęć swojej nieruchomości. Zwłaszcza jeśli otacza go piękna roślinność. Zdjęcia zrobione jesienią będą w Internecie przykuwać uwagę potencjalnych nabywców pięknymi kolorami.

I ostatnia sugestia – sprawdź czujniki dymu i tlenku węgla. Jeśli ich nie masz, rozważ ich zakup. Jesienią dużo częściej i szczelniej zamykamy nasz dom niż latem, więc upewnij się, że powietrze jest bezpieczne. Upewnij się również, że w przypadku ewentualnego pożaru zadziała detektor dymu, aby twoja rodzina mogła na czas wydostać się z domu.

Przygotowanie domu do jesieni to obowiązek każdego właściciela. Należąca do ciebie nieruchomość jest prawdopodobnie twoją największą inwestycją. Jeśli o nią dbasz, jej wartość będzie wzrastać. Ale jeśli ją zaniedbasz, no cóż, wiadomo co się stanie. Gdy twój dom i ogród są już zadbane i wyglądają pięknie – jesteś gotowy na przyjmowanie gości… zainteresowanych nabyciem twojej nieruchomości!

Tom Dudzinski
broker zarządzający, sprzedaje nieruchomości od 1990 roku, własne biuro prowadzi od 2001 roku. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, autor licznych publikacji, autor cotygodniowego radiowego magazynu Posiadłość, członek Chicago Association of REALTORS®, Illinois Association of REALTORS® oraz National Association of REALTORS®.

dudzinski

 

Categories: Nieruchomości

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*