Gdybym wiedział wcześniej…

Gdybym wiedział wcześniej…

Trzy rzeczy, które każdy kupujący powinien wiedzieć

Wciąż się zastanawiasz, czy może nadszedł już wreszcie czas, aby kupić dom. Oto trzy rzeczy, które powinien wiedzieć każdy kupujący, zanim jeszcze przystąpi do kupna. Mam nadzieję, że ta wiedza pozwoli tobie lub komuś ze znajomych zaoszczędzić czasu i problemów.

Nie płacisz prowizji dla agenta jako kupujący
Wielu kupujących po raz pierwszy zastanawia się: czy muszę zapłacić agentowi nieruchomości, kiedy kupuję dom? Dla wielu myśl o wydaniu dodatkowej gotówki, gdy robią już wszystko, aby zaoszczędzić na pierwszą wpłatę i inne koszty związane z kupnem, jest niedopuszczalna. Wielu jest więc zaskoczonych tym, że odpowiedź brzmi „nie”. Kupujący nie płaci swojemu agentowi, gdyż dostaje on część prowizji agenta sprzedającego, który jest opłacany przez właściciela domu.
Jedynym wyjątkiem jest kupno bezpośrednio od właściciela, czyli „For Sale By Owner” (FSBO). Porozmawiaj ze swoim agentem już na wstępie i wyjaśnij kwestie płatności i prowizji.

Skoncentruj się na miesięcznej spłacie, nie na całej sumie
Pierwszym krokiem, jaki powinna wykonać osoba myśląca o zakupie domu, jest zakwalifikowanie się na pożyczkę. Często popełnianym błędem jest skupianie się na maksymalnej wysokości pożyczki, zamiast na miesięcznej spłacie. Możesz uzyskać zatwierdzenie na zakup domu w wysokości 350 tys. dolarów, niekoniecznie możesz pozwolić sobie na tą sumę. Pomyśl o wysokości spłaty, na jaką cię stać. Współpracuj ze swoim doradcą, aby dowiedzieć się, w jaki sposób kwota zaliczki, kredyt, podatki, opłaty HOA i aktualny procent kredytu hipotecznego wpływają na miesięczną spłatę.

Podejmij decyzję i wykonaj pierwszy krok
Proces kupna domu jest długotrwały i ma wiele etapów: od bolesnego oszczędzania na pierwszą wpłatę i inne koszty związane z kupnem do znalezienia „idealnego” domu. Może się zdarzyć, że w pewnym momencie poczujesz się sfrustrowany – wiedz, że to naturalne. Podobnie, jak decyzja o dziecku – nigdy nie ma na nią naprawdę idealnego czasu. Możesz żałować, że nie masz więcej pieniędzy w banku, możesz chcieć, żeby dom miał większe podwórko lub nie jesteś pewny, w którym kierunku twoje życie zaprowadzi cię w ciągu najbliższych 5-10 lat. Moja rada: jeśli czujesz się komfortowo ze spłatami, lubisz lokalizację i dom, będziesz dumny, że podjąłeś tę decyzję. Zrób ten pierwszy krok i nie oglądaj się za siebie. Może to być jedna z najlepszych decyzji w twoim życiu.

Kupno domu powinno zacząć się od konsultacji z agentem, który służy bezcenną i fachową opinią na temat całego procesu. Agent, który może zapewnić obiektywną opinię przy kupnie pierwszego domu, jest twoim najlepszym sojusznikiem.

Mariusz Misiewicz

jest licencjonowanym agentem z Coldwell Banker Residential Brokerage w Chicago. Dzięki umiejętnościom i doświadczeniu oferuje klientom usługi na wysokim poziomie, na jakie zasługują. Od 2006 r. pracuje nie tylko z kupującymi i sprzedającymi, ale także z firmami REO. Zdobywca wielu nagród branżowych, m.in. ERA Top Producer Award, Coldwell Banker Outstanding Performance Award oraz International Sterling Society Award.
Mariusz „Mario” Misiewicz
Coldwell Banker Residential Brokerage
tel. (773) 412-0517
e-mail: MisiewiczRealty@gmail.com
www.MisiewiczRealEstate.com

Categories: Nieruchomości

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*