Dlaczego dom się nie sprzedaje?

epa06106985 (FILE) – A file photo of a real estate sign in front of a house in Queens, New York on 06 June 2007. The US National Association of Realtors reported 24 July 2017 that the sales of existing, pre-owned homes fell by 1.8 per cent in June 2017 from May, mainly attributed to low number of homes for sale and increasing prices. EPA/JUSTIN LANE

Jeśli twój dom się nie sprzedaje, upewnij się, że nie przyczynia się do tego żaden z poniższych powodów. Sprzedający, którzy mają świadomość tych przyczyn jeszcze przed wystawieniem domu na sprzedaż, unikając popełniania błędów zyskują ogromną przewagę na rynku.

Zbyt wysoka cena
Najważniejszym czynnikiem wpływającym na to, czy dom się sprzeda czy nie, jest oczywiście cena. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego nieruchomość się nie sprzedaje, pierwsze pytanie, jakie powinieneś sobie zadać to czy nie jest on wyceniony zbyt wysoko. Domy mające zawyżoną cenę mogą stanowić w tej sytuacji przysłowiowy gwóźdź do trumny. Ustalając cenę domu na sprzedaż można popełnić wiele błędów. Zbyt wysoka cena może w dłuższej perspektywie drogo kosztować sprzedającego.

Brak ekspozycji marketingowej
Poziom ekspozycji, jaki otrzymuje dom na sprzedaż, może mieć ogromny wpływ na to, czy się sprzeda i za ile. Jeśli twoja nieruchomość się nie sprzedaje, może to wynikać z braku odpowiedniej ekspozycji marketingowej.

Zły stan domu
Zły stan i zaniedbane naprawy mogą być również powodem, dla którego dom się nie sprzedaje. Najszybszym sposobem na odstraszenie potencjalnych nabywców jest pozostawienie domu w złym stanie. Jeśli nieruchomość ewidentnie wymaga przeprowadzenia napraw zaniedbanych przez właściciela, istnieje duża szansa, że to właśnie dlatego wokół domu nie ma większego zainteresowania.

Niewłaściwa prezentacja
Sprzedając dom masz tylko jedną szansę, aby wywrzeć bardzo dobre pierwsze wrażenie na potencjalnych nabywcach. Być może dom się nie sprzedaje, bo nie prezentuje się dobrze. Jedną z największych niedogodności przy sprzedaży domu jest odpowiednie przygotowanie go do prezentacji.

Nieprzyjemne zapachy
Nawet początkujący nabywca wie, że oglądając nieruchomość pokój po pokoju powinien zwracać baczną uwagę na zapachy. Jeśli w twoim domu są nieprzyjemne zapachy, być może dlatego nie przyciąga żadnej oferty.

Zła lokalizacja
Lokalizacja domu dla większości kupujących jest niezwykle ważna. Jeśli dom został wybudowany w złej lokalizacji, może to być powodem, dla którego nie możesz go sprzedać. Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja… Domy położone obok kompleksu apartamentowego, parkingu sklepowego lub torów – trudniej się sprzedają.

Brak elastyczności i nierealistyczne oczekiwania
Kolejne odmowy prezentacji, ignorowanie żądań napraw wynikłych podczas inspekcji i brak otwartości na jakiekolwiek oferty zawierające cenę niższą niż wywoławcza – to przykłady braku elastyczności lub nierealistycznych oczekiwań podczas procesu sprzedaży domu. Brzmi znajomo? Prawdopodobnie to powód, dla którego twój dom się nie sprzedaje.

Zła pora
Domy sprzedawane są przez cały rok. Jednak z całą pewnością, w zależności od tego, gdzie mieszkasz, są lepsze i gorsze okresy w roku na sprzedaż domu.

Lokalne warunki rynkowe
Wybór właściwego czasu w roku jest równie ważny, jak aktualne warunki panujące na rynku nieruchomości.

Nieodpowiedni pośrednik
Nie zatrudniaj pośrednika, który nie nadaje się do zadania, jakim jest sprzedaż twojego domu! Kluczem do pomyślnej sprzedaży jest zatrudnianie dobrego agenta. Zanim go wybierzesz, dowiedz się, jak przeprowadzić rozmowę z pośrednikiem.

Podsumowanie
Nie ma bardziej frustrującej sytuacji dla sprzedającego niż to, że dom nie sprzedaje. Należy wówczas zidentyfikować powód, dla którego tak się dzieje i zastanowić się, co może pomóc w zmianie tego stanu rzeczy. Powyższe powody, dla których dom się nie sprzedaje, występują bardzo często. Przy dobrej kooperacji i słuchaniu sugestii agenta, można ten stan rzeczy zmienić.

Tom Dudzinski

Tomasz Dudziński

Tomasz Dudziński

broker zarządzający, sprzedaje nieruchomości od 1990 roku, własne biuro prowadzi od 2001 roku. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, autor licznych publikacji, autor cotygodniowego radiowego magazynu Posiadłość, członek Chicago Association of REALTORS®, Illinois Association of REALTORS® oraz National Association of REALTORS®.

dudzinski

Categories: Nieruchomości

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*