Czy zakup wielorodzinnej nieruchomości jest dla ciebie korzystny

Czy zakup wielorodzinnej nieruchomości jest dla ciebie korzystny

Profesjonaliści i eksperci z branży nieruchomości są zgodni co do tego, że poniższe czynniki należą do najważniejszych do przeanalizowania przed podjęciem decyzji o inwestycji w wielorodzinny budynek.

1. Lokalizacja
Większość doświadczonych inwestorów przy zakupie nieruchomości trzyma się złotej zasady: lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja. Nic nie ma większej wartości niż działka, na której znajduje się dana nieruchomość. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić stan budynku. Renowacje mogą znacznie zwiększyć wartość twojej inwestycji, jednak z oczywistych powodów nie możesz zmienić lokalizacji. W takim przypadku musisz mieć absolutną pewność, że miejsce, w którym kupujesz, sprzyja osiągnięciu twoich celów.

2. Liczba i wielkość mieszkań
Liczba i wielkość mieszkań, które posiada nieruchomość wielorodzinna, powinna być drugą rzeczą, którą bierzesz pod uwagę, oceniając daną inwestycję. Ta informacja pozwoli zrozumieć ilość przypływu gotówki, której można oczekiwać od danej nieruchomości. Każdy inwestor oczekuje, że dana jednostka zapewni mu przypływ pieniędzy, a jego wysokość pomoże uzasadnić cenę zakupu.

3. Potencjalny dochód
Ważne jest, aby wiedzieć, jaki dochód może potencjalnie przynieść każde mieszkanie i czy ten dochód jest wart początkowej inwestycji i miesięcznego zobowiązania hipotecznego, które nastąpi. Czynsz, który regularnie pobiera się od lokatorów, powinien wystarczyć na ratę kredytu hipotecznego, pokrycie innych rachunków związanych z inwestycją, a być może nawet pozostawić parę groszy. W najprostszej formie potencjał dochodowy przyszłej nieruchomości wielorodzinnej można łatwo zidentyfikować, porównując ją z tym, co jest na rynku.

4. Wydatki
Cena zakupu to dopiero początek. Aby poprawnie ocenić inwestycję, należy uwzględnić każdy dodatkowy koszt z nią związany. Potencjalni inwestorzy powinni zdawać sobie sprawę z wydatków, które wiążą się z utrzymaniem danej nieruchomości, zaczynając od podatków, rachunków za użyteczności, przez koszty remontu i wszystkie inne koszty związane z utrzymaniem budynku w funkcjonalnym stanie.

5. Kto będzie zarządzać nieruchomością
Ważnym czynnikiem przy ocenie nieruchomości wielorodzinnych, który nie ma nic wspólnego z samą nieruchomością, jest osoba zarządzająca. Menadżer ma ogromną rolę w podejmowaniu decyzji, jak prowadzić i opiekować się daną inwestycją. Niezależnie od tego, czy będziesz nim ty, czy firma zarządzająca nieruchomościami, ważne jest, żeby osoba wybrana do tej pracy wiedziała co robi. Nawet korzystna inwestycja może stać się problematyczna w rękach niekompetentnych osób.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak ocenić nieruchomości wielorodzinne, nie ma lepszego miejsca do rozpoczęcia analizy niż zastosowanie się do powyższych pięciu podstawowych zasad. Upewnij się, że zapoznasz się z nimi, zanim zdecydujesz się zainwestować w nieruchomość wielorodzinną.

Mariusz Misiewicz

jest licencjonowanym agentem obrotu nieruchomościami z HomeSmart Connect w Chicago. Dzięki umiejętnościom i doświadczeniu oferuje usługi na wysokim poziomie, które należą się klientom. Od 2006 r. pracuje nie tylko z kupującymi i sprzedającymi, ale także z firmami REO. Zdobywca wielu nagród branżowych, m.in. ERA Top Producer Award, Coldwell Banker Outstanding Performance Award oraz International Sterling Society Award.

Mariusz „Mario” Misiewicz
HomeSmart Connect
tel. (773) 412-0517
e-mail: MisiewiczRealty@gmail.com
www.MisiewiczRealEstate.com

fot.Ewa Malcher

Categories: Nieruchomości

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*