Czy warto kupić zimą?

fot.JamesDeMers/pixabay.com

fot.JamesDeMers/pixabay.com

Na koszt nieruchomości – zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym – wpływa wiele czynników: lokalizacja, rok budowy, stan techniczny czy standard lokalu. Ale jaki wpływ na ceny ma pora roku, w której decydujemy się na zakup? Czy w pewnych miesiącach trudniej jest znaleźć tańsze oferty? Kiedy najkorzystniej postanowić o zakupie własnego lokum?

Decydując się na zakup domu, należy pamiętać o sezonowości rynku. W zależności od pory roku rynek obrotu nieruchomościami się zmienia. Podobnie jak rynek najmu, rynek kupna i sprzedaży jest bardzo dynamiczny, czasem wystarczy odczekać jedynie miesiąc, a oferty sprzedaży stają się znacznie korzystniejsze.
Zdecydowanie najlepszym momentem dla kupujących jest koniec roku. Mimo iż mamy wtedy wiele świątecznych wydatków, warto przyjrzeć się ogłoszeniom dotyczącym nieruchomości. Kupno domu w tym czasie może okazać się świetnym posunięciem. Dlaczego? Ponieważ bardzo mało osób szuka w tym czasie nieruchomości i nie ma tu znaczenia, czy obchodzisz święta czy też nie. Minimalna konkurencja oznacza, że możemy się spotkać z bardzo atrakcyjną cenowo ofertą.

Ceny domów zwykle w tym okresie spadają, bowiem jeśli ktoś ma dom wystawiony na sprzedaż w okresie świąt, na pewno jest bardziej otwarty na wszelkiego rodzaju negocjacje i oferty. To okazja dla przedsiębiorczych osób, którym niestraszne są krótsze dni i niższe temperatury; mają teraz świetną okazję, by bez pośpiechu znaleźć najciekawsze oferty i przeprowadzić korzystną transakcję.

Grudzień i koniec roku to zwykle mniej ruchliwy okres w handlu nieruchomościami. Popyt na lokale słabnie. Sprzedający mieszkania o niższym standardzie lub w gorszym stanie zdają sobie sprawę, że szanse szybkiej sprzedaży są dla nich nikle. Będzie to więc dobry moment na znalezienie na przykład taniej inwestycji – jeśli jesteśmy zainteresowani zakupem mieszkania do remontu.

Jest jeszcze jedna bardzo istotna zaleta poszukiwania nieruchomości zimą. Gdy już się przełamiemy i odwiedzimy jakąś nieruchomość, mimo mrozu na zewnątrz, będziemy mieli szansę pełniejszej oceny jej stanu technicznego, jakości instalacji grzewczej i energochłonności obiektu. Podczas zimy wyjść może na jaw wiele usterek. Tradycyjni już „zimowi” klienci więcej uwagi zwracają na termomodernizację obiektu, szczelne okna, koszty ogrzewania itp. Wielu poważnych usterek nieruchomości możemy nie dostrzec latem. Jeśli na przykład w mieszkaniu stoją dodatkowe grzejniki, oznacza to, że są problemy z ogrzewaniem lub izolacją budynku. Zimą zwracamy też większą uwagę na otoczenie nieruchomości – oblodzony podjazd, nieodśnieżony chodnik itp. mogą skutecznie zniechęcić do kupna.

Krótko mówiąc zimowe warunki stanowią dobry test dla nieruchomości, którego nie jesteśmy w stanie przeprowadzić w warunkach letnich. Sezon ten daje nam także szansę kupna czy wynajmu mieszkania w niższej cenie.
Pierwsze zimowe miesiące roku to również okres większego zastoju w branży remontowo-budowlanej. Łatwiej będzie nam znaleźć fachowców i wynegocjować z nimi korzystne ceny, jeśli nieruchomość wymaga jakichkolwiek przeróbek lub remontów.

Joanna Koperski, Maciej Wierzchucki

koperski_wierzchucki
wieloletni licencjonowani agenci na amerykańskim rynku obrotu nieruchomościami, świadczący swoje usługi w Chicago i na przedmieściach. Członkowie Krajowego Związku Agentów Obrotu Nieruchomościami (National Association of REALTORS®), Stanowego Związku Agentów Obrotu Nieruchomościami (Illinois Association of REALTORS®) oraz North Shore Barrington Association of Realtors®. Maciej Wierzchucki jest także właścicielem firmy inwestycyjnej zajmującej się kupnem i sprzedażą nieruchomości dochodowych. Joanna Koperski ponadto jest członkiem Izby Handlowej w Lake Forest (Lake Forest Chamber of Commerce), jak również jednym z czołowych agentów z wieloma osiągnięciami (2014 @Properties Top Producer Award, 2014 Top Team Award Lake Forest, Top 5% of Illinois REALTORS®).
Joanna Koperski, tel. (847) 668 0096
Maciej Wierzchucki, tel. (773) 704 0271

Categories: Nieruchomości

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*