Azbest – co powinieneś wiedzieć?

Azbest – co powinieneś wiedzieć?

Większość ludzi spędza co najmniej jedną trzecią każdego dnia w swoim domu i dlatego ważne jest, aby jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy, była dobra. Niestety, wiele problemów związanych z jakością powietrza w domu jest trudnych do pomiaru. Pozostaje niepewność w przypadku pleśni, zwierząt domowych, gryzoni i specyficznych zapachów. Na szczęście w przypadku azbestu mamy do dyspozycji odpowiednie testy, które pozwalają na precyzyjne pomiary.

Co to jest azbest?
Azbest to minerał wydobywany z ziemi. Ma naturalne właściwości, dzięki którym jest doskonałym i niedrogim środkiem ognioodpornym. W latach 1940-1970 był dodawany do wielu produktów budowlanych, aby zapewnić ich lepszą wydajność.

Dlaczego azbest jest szkodliwy dla zdrowia?
Azbest jest szkodliwy dla ludzkiego zdrowia, gdy małe włókna ścierne wdychane są do płuc i powodują uszkodzenie tkanki płucnej. Palenie papierosów może pogorszyć szkodliwe działanie azbestu w organizmie. Wynikające z tego choroby to m.in. międzybłoniak i rak płuc.

Skąd mam wiedzieć, czy w moim domu jest azbest?
Jeśli chcesz wiedzieć, czy w twoim domu jest azbest, możesz zatrudnić inspektora, który pobierze próbki i wyśle je do laboratorium na test. Inspektor przestrzega specjalnego protokołu i często pobiera z budynku ponad kilkanaście próbek, aby sprawdzić, które materiały zawierają azbest. Jeśli w twoim domu zostanie wykryty azbest, większość inspektorów może polecić licencjonowane firmy, które bezpiecznie go usuną.

Co robić, jeśli mam azbest w domu?
Jeżeli dany materiał budowlany nie jest uszkodzony lub „kruchy”, wówczas włókna azbestowe nie przedostaną się do powietrza. Sam azbest uwięziony w materiale budowlanym nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Większość starych domów nie stwarza zagrożenia dla zdrowia mieszkańców, jeśli po prostu się wprowadzasz i tam mieszkasz. Jeśli włókna azbestu nie będą miały kontaktu z powietrzem, powinieneś być bezpieczny.

Największe ryzyko związane z azbestem występuje podczas przebudowy lub remontu starego domu. Gdy materiały zawierające azbest ulegają zniszczeniu, a włókna azbestu zmieszają się z powietrzem, wówczas osoby pracujące lub mieszkające w takim domu są narażone na ryzyko.

Czy inspekcja nieruchomości wykryje azbest w moim domu?
Nie. Niektórzy inspektorzy mogą posiadać certyfikat na inspekcję azbestu, ale większość inspektorów budowlanych nie wykonuje tego testu w ramach standardowej inspekcji. Wielu z nich może poinformować cię o obecności materiałów budowlanych, które mogą zawierać azbest, ale jeśli chcesz mieć szczegółowy test, to musisz zamówić dodatkową usługę. Nie ma żadnego praktycznego sposobu na sprawdzenie materiałów budowlanych pod kątem azbestu bez ich naruszania, a więc jeśli chcesz zrobić test przed zakupem domu, musisz mieć pozwolenie od od właściciela budynku. Takie pozwolenie może nie zostać przyznane.

Czy powinienem przetestować dom przed zakupem?
Jeśli kupujesz dom wybudowany przed 1980 rokiem, można założyć, że prawdopodobnie zawiera on przynajmniej trochę azbestu. Jeśli planujesz renowację, powinieneś zaplanować w budżecie identyfikację ołowiu i azbestu oraz ich usunięcie. Jeśli masz czas i zgodę sprzedającego na test przed zakupem domu, to świetnie. Im więcej danych otrzymasz z góry, tym lepiej.

Jeśli nie planujesz renowacji i dom jest w dobrym stanie, prawdopodobnie nie musisz testować materiałów na azbest. Możesz dla świętego spokoju przeprowadzić inspekcję w celu znalezienia uszkodzonych materiałów, które mogą zawierać azbest – takich jak izolacja rur lub stare materiały budowlane i zlecić ich usunięcie lub naprawę. Jednak ryzyko zdrowotne związane z wystawieniem na działanie azbestu jest znacznie większe, jeśli remontujesz lub przebudowujesz stary dom.

Mariusz Misiewicz

jest licencjonowanym agentem z Coldwell Banker Residential Brokerage w Chicago. Dzięki umiejętnościom i doświadczeniu oferuje klientom usługi na wysokim poziomie, na jakie zasługują. Od 2006 r. pracuje nie tylko z kupującymi i sprzedającymi, ale także z firmami REO. Zdobywca wielu nagród branżowych, m.in. ERA Top Producer Award, Coldwell Banker Outstanding Performance Award oraz International Sterling Society Award.
Mariusz „Mario” Misiewicz
Coldwell Banker Residential Brokerage
tel. (773) 412-0517
e-mail: MisiewiczRealty@gmail.com
www.MisiewiczRealEstate.com

 

fot.U.S. Air Force photo Airman Anthony Jennings/Wikipedia

Categories: Nieruchomości

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*