Trzech członków załogi stacji ISS powróciło na Ziemię

Trzech członków załogi stacji ISS powróciło na Ziemię

Trzech członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – dwóch Rosjan i Amerykanin – powróciło we wtorek na Ziemię po spędzeniu ponad 6 miesięcy na orbicie okołoziemskiej – poinformowało rosyjskie Centrum Kontroli Lotów Kosmicznych. 

Michael Hopkins jest jednym z 3 członków załogi ISS, którzy powrócili na ziemię fot.NASA/PAP/EPA

Michael Hopkins jest jednym z 3 członków załogi ISS, którzy powrócili na ziemię fot.NASA/PAP/EPA

Amerykanin Michael Hopkins oraz Rosjanie Oleg Kotow i Siergiej Riazanski wylądowali pomyślnie w kapsule rosyjskiego statku Sojuz TMA-10M o godz. 4.24 czasu polskiego w przewidzianym rejonie, w Kazachstanie, na południowy wschód od miasta Dżezkazgan.

Trudne warunki atmosferyczne w rejonie lądowania – padający gęsty śnieg oraz silny wiatr – spowodowały, że władze rosyjskie rozważały odroczenie lądowania o 1 dzień, ale w końcu zadecydowały, że odbędzie się ono zgodnie z planem.

W listopadzie ub. roku Kotow i Riazanski dokonali historycznego wyjścia w przestrzeń kosmiczną z płomieniem olimpijskim przed Zimową Olimpiadą w Soczi.

Na stacji ISS znajduje się obecnie japoński astronauta Koichi Wakata, który jest obecnie, jako pierwszy Japończyk, jej dowódcą oraz Amerykanin Rick Mastracchio i Rosjanin Michaił Tjurin. Pozostaną oni na stacji do połowy maja, ale już za dwa tygodnie na stację przybędzie kolejna trzyosobowa zmiana załogi. (PAP)

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*