iPhone w sądzie. Oszukani klienci mogą dostać odszkodowania

Sędzia federalny zgodził się, by pozwowi wobec Apple’a i sieci AT&T nadać status pozwu zbiorowego – właściciele iPhone’ów twierdzą, że Apple nie uprzedził ich, że kupując nowy telefon, zwiążą się z operatorem telekomunikacyjnym nie na dwa, ale na pięć lat.

fot.Reuters/ iPhone 4 nie otrzymał rekomendacji magazynu Consumer Reports

Decyzja sędziego z Karoliny Północnej oznacza, że każdy, kto kupił iPhone’a w USA od debiutu w czerwcu 2007 r. aż do dziś, może w przypadku wygranej liczyć na odszkodowanie. Główny zarzut wobec Apple’a jest taki, że spółka podpisała umowę na wyłączność z siecią AT&T aż na pięć lat (w innych sieciach iPhone’ów w sprzedaży nie ma). A konsumenci nie wiedzieli, podpisując dwuletnie umowy z AT&T, że z operatorem będą de facto związani dłużej.

O pięcioletniej umowie na wyłączność między Apple’em a AT&T pierwszy pisał w 2007 r. dziennik „USA Today”, jednak żadna ze spółek nigdy tego oficjalnie nie potwierdziła (potwierdzenie zawarcie umowy znalazło się jednak w dokumentach sądowych). Problem w tym, że operatorzy w USA niechętnie rozstają się z klientami – np. AT&T już przy debiucie iPhone’a stwierdziło, że nie usunie simlocka nawet po wygaśnięciu dwuletniej umowy. W przypadku nowego iPhone’a Apple i AT&T uczyniły jedynie drobny wyłom w swojej strategii: przy kupnie w salonie Apple’a klient może kupić telefonu bez planu taryfowego. Ale płaci o 400 dol. więcej i wciąż zostaje w AT&T, bo musi podpisać umowę i płacić za rozmowy oraz przesyłkę danych.

Pozew został złożony już w październiku 2007 r., później był uzupełniany o kolejne wątki. Pozywający domagają się, by Apple nie mógł sprzedawać w USA iPhone’ów działających wyłącznie w sieci AT&T oraz by nie mógł decydować, jakie programy użytkownicy mogą instalować na telefonach. Oskarżają też spółkę o zaburzanie – poprzez umowę na wyłączność – wolnej konkurencji. 

Tymczasem w poniedziałek, magazyn konsumencki Consumer Reports, opiniotwórcza publikacja oceniająca pojawiające się na rynku produkty, napisał, że nie rekomenduje kupna najnowszego dziecka Apple, iPhone 4 ze względu na jego problem z zanikającym połączeniem. Rzeczoznawcy przetestowali trzy telefony i w każdym z nich stwierdzili tę samą usterkę. Po zasłonięciu ręką  lewej dolnej części dotykowego ekranu, zanika połączenie.

IN(Reuters,GW,MSNBC)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*