Koniec tajnej misji. X-37B powrócił na ziemię.

Zakończyła się tajemnicza misja wojskowego wahadłowca X-37B. Po 15 miesiącach spędzonych w kosmosie statek wylądował w sobotę w Vandenberg w Kalifornii. Co robił na orbicie? Niewiadomo.

fot. AF.mil/ Bezzałogowy X-37B w sobotę powrócił z kosmosu

Dowództwo amerykańskiego lotnictwa wojskowego (USAF) potwierdziło jedynie, że bezzałogowy wahadłowiec X37B wylądował w sobotę bezpiecznie na terenie centrum lotów kosmicznych Vandenberg w Kalifornii. Wojskowi nie udzielili jednak żadnych informacji na temat przebiegu misji ani jej celu. Utrzymywanie wojskowego projektu podboju kosmosu w tajemnicy jest przedmiotem wielu spekulacji, zarówno w USA jak i poza granicami kraju. Chińczycy wyrazili zaniepokojenie, że na pokładzie wahadłowca może znajdować się broń; Rosja zarzuciła USA próbę „militaryzacji kosmosu”. Pentagon konsekwentnie zaprzecza i zapewnia, że misjeX-37B służą jedynie „rozwijaniu technologii” oraz „prowadzeniu badań naukowych”.

Zakończona w sobotę misja X-37B rozpoczęła się 5 marca 2011 i była drugim lotem statku. Poprzednio, w 2010 roku bezzałogowy wahadłowiec spędził w kosmosie siedem miesięcy.

Zobacz wideo z sobotniego lądowania X-37B:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=IsHUwYLpdBI[/youtube]

mp

 

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*