Google z ulic wchodzi do muzeów

 Już od jakiegoś czasu dzięki opcji „Google Street View” w Google Maps mogliśmy udać się na wirtualny spacer po ulicach miast w różnych zakątkach świata. Teraz Google podbija wnętrza. Korporacja pracuje nad rozwojem projektu „Google Art”, dzięki któremu można obejrzeć wystawy 17 słynnych muzeów. Bez wychodzenia z domu.

fot. Dzięki nowemy pomysłowi Google zbiory największych muzeów będzie można zobaczyć bez wychodzenia z domu

Dyrektor nadzorujący projekt, Amit Sood, zdradził, że przedsięwzięcie zapoczątkowała mała grupka pracowników Google, pasjonatów sztuki. Zaczęli oni zastanawiać się jak mogliby przybliżyć zbiory światowych muzeów ludziom, którzy być może nigdy nie mogliby ich zobaczyć na żywo. Tak rozpoczęło się gromadzenie dokumentacji na temat wystaw.

Każdy może wziąć udział w przedsięwzięciu klikając na Googleartproject.com. Link ten przenosi nas do wnętrz muzealnych odtworzonych cyfrowo, po których poruszamy się dzięki tej samej technologii, która została zastosowana w „Google Maps” i „Google Earth”. Przemierzając wirtualną przestrzeń muzeów, możemy podziwiać ponad tysiąc dzieł namalowanych przez 400 artystów. Amit Sood dodaje, że obrazy zostały „zdigitalizowane” przy użyciu technologii wykorzystującej ogromne rozdzielczości, mierzone w gigapikselach. Każde zdjęcie eksponatu ma rozdzielczość około 7 miliardów pikseli – tysiąc razy więcej niż zdjęcia robione przy użyciu zwykłego aparatu cyfrowego. Dzięki temu, za pomocą opcji zoomu, zwiedzający mogą przyjrzeć się każdemu eksponatowi z bardzo bliska wychwytując nawet pojedyncze pociągnięcia pędzla.

Projekt „Google Art.” to tylko jedna z wielu podejmowanych dzisiaj prób uwspółcześnienia nobliwych instytucji jakimi są muzea. Dziękin najnowszemu pomysłowi Google możemy obejrzeć zbiory między innymi Metropolitan Museum of Art i Museum of Modern Art w Nowym Jorku, the Tate Britain i National Gallery w Londynie oraz Muzeum van Gogha w Amsterdamie. 

PT

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZKPeN3ZNCOE[/youtube]

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*