Google stworzyło aplikację do konwertowania programów z Androida

fot.Boris Roessler/PAP/EPA

fot.Boris Roessler/PAP/EPA

Google zaprezentowało narzędzie umożliwiające uruchamiania aplikacji dedykowanych dla mobilnego systemu operacyjnego Android na komputerach z systemami Windows, OSX czy Linux. Aplikacja ARC Welder działa w ramach internetowej przeglądarki Chrome.

Program konwertuje aplikacje Androida na wersje mogące pracować razem z przeglądarką Google Chrome. Google informuje, że dzięki temu narzędziu możliwe będzie zachowanie wsparcia oferowanego przez sklep Google Play, czyli użytkownicy po konwersji będą mieli dostęp do systemów płatności, aktualizacji map czy innych funkcji.

Amerykański koncern internetowy zapewnia także w specyfikacji technicznej aplikacji, że przekonwertowane programy będą działać prawie tak samo szybko jak na smartfonach i tabletach. Google dodaje, że celem przyświecającym pracom nad ARC Welder było zapewnienie programistom narzędzia umożliwiającego tworzenie aplikacji dostępnych dla wielu różnych urządzeń.

Jednak eksperci, na których powołuje się BBC, zwracają uwagę, że nie wszystkie założenia Google’a są słuszne.

„Do tej pory najlepszą metodą na stworzenie aplikacji było napisanie jej specjalnie pod kod danego systemu, dostarczonego przez jego twórców” – powiedział BBC dyrektor studia zajmującego się programowaniem The App Developers, Sam Furr.

Zwrócił także uwagę, że na razie nie wiadomo czy przekonwertowana aplikacja działająca przez przeglądarkę internetową w obcym dla siebie systemie będzie działać tak szybko, jak w środowisku do którego została pierwotnie przeznaczona. Dodał także, że uruchamianie aplikacji na komputerach osobistych oznaczać będzie konieczność zrezygnowania z wielu oryginalnych funkcji; tego typu maszyny nie posiadają z reguły odbiorników GPS czy akcelerometrów.

Furr podkreślił jednak, że idea dotarcia z programem do wielu systemów operacyjnych jest atrakcyjna. (PAP)

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*