Google debatuje nad „prawem do bycia zapomnianym”

Google debatuje nad „prawem do bycia zapomnianym”

Szef Google’a Eric Schmidt wraz z panelem ekspertów uczestniczył we wtorek w Madrycie w pierwszej z siedmiu publicznych narad w Europie, mających pomóc tej firmie w określeniu, jak egzekwować „prawo do bycia zapomnianym”.

Na mocy decyzji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z maja br. Europejczycy mogą żądać od Google’a usunięcia z wyników wyszukiwania w internecie pozycji, które wydają im się „nieodpowiednie, nieistotne lub przestały być aktualne”, nawet jeśli ich publikacja jest zgodna z prawem.

Na swoich europejskich stronach Google wprowadził stosowny formularz wraz z informacją, jak dochodzić „prawa do bycia zapomnianym”. Nie jest do tego zobowiązany poza Europą.

Google otrzymał już ponad 120 tys. wniosków o usunięcie 457 tys. linków. „Potrzebne jest wyważenie między prawem do informacji a prawem do prywatności” – podkreślił we wtorek Schmidt przed wysłuchaniem opinii hiszpańskich ekspertów ds. prywatności i prawa do wiedzy.

Internetowy gigant zwraca uwagę, że niektóre decyzje usunięcia lub odmowy usunięcia konkretnych rezultatów wyszukiwania są względnie proste. Rozpoczęte w Europie narady mają pomóc w rozpatrywaniu mniej oczywistych przypadków.

Chodzi m.in. o wnioski byłych polityków, krytykowanych za ich działalność, przestępców, którzy sprzeciwiają się publikowaniu informacji o nałożonych na nich karach, a także o niekorzystne opinie o architektach, nauczycielach, czy o wpisy, których autorzy po jakimś czasie zaczęli się ich wstydzić.

Google nie ujawnił, ile wniosków zostało już rozpatrzonych pozytywnie, ale zapowiedział opublikowanie tych informacji w najbliższym czasie.(PAP)

 

fot.Justin Lane/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Nauka i technologie

Comments

  1. dynamiczna informacja pasażerska
    dynamiczna informacja pasażerska 6 marca, 2015, 03:59

    No i jak dotąd Google nie ujawniło tych informacji.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*