Chleb świeży przez dwa miesiące

Amerykańska firma opracowała technologię, która ma zachować świeżość chleba do dwóch miesięcy – podaje BBC. Czy to sprawi, że będziemy marnować mniej żywności?

fot. Peggy Greb, Agricultural Research Service/ Chleb po obróbce mikrofalami przez dwa miesiące nie wytworzy pleśni. Czy znajdą się chętni, by go jeść?

Obróbka mikrofalami ma zabijać zarodniki odpowiedzialne na rozwój pleśni. Technika może być też wykorzystana w przypadku innych produktów takich jak mięso z indyka, owoce i warzywa.

Marnowanie żywności jest poważnym problemem większości krajów rozwiniętych. Dane Natural Resources Defense Council z tego roku wykazują, że przeciętna amerykańska rodzina wyrzuca rocznie 40 procent kupionego jedzenia – pisze Reuters.

Zazwyczaj chleb zaczyna pleśnieć po 10 dniach, ale prezes firmy Microzap twierdzi, że opracowana technika przesunie ten proces do dwóch miesięcy. W laboratorium na kampusie Texas Tech University w Lubbock znajduje się urządzenie przypominające taśmę produkcyjną, które zaprojektowano, by zabijało bakterie MRSA (gronkowca złocistego opornego na metycylinę) i salmonelli, ale okazało się, że może znacznie więcej. W 10 sekund zabija zarodniki pleśni w chlebie.

– Po 60 dniach kromka chleba miała tyle pleśni, ile ma chleb wyjęty z pieca – chwali się Don Stull, prezes firmy, podkreślając, że technika przypomina działanie mikrofali, jednak w pewnych ważnych kwestiach się od niej różni.

Nowa technologia mogłaby zmienić sposób produkcji chleba. Stull tłumaczy, że producenci używają środków konserwujących do zwalczania pleśni oraz substancji chemicznych, które mają maskować smak konserwantów. Z nową technologią obyłoby się bez tych dodatków. Pozostaje jeszcze przekonać producentów do inwestycji, a konsumentów do zakupu kilkudziesięciodniowego chleba…

as

 

Categories: Nauka i technologie
Tags: żywność

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*