REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoWśród tematów spotkania Trumpa z prezydentem Dudą bezpieczeństwo i energia

Wśród tematów spotkania Trumpa z prezydentem Dudą bezpieczeństwo i energia

-

Współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i energetyki będą głównymi tematami planowanego na 12 czerwca spotkania prezydenta Donalda Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą w Białym Domu – poinformował Biały Dom w oświadczeniu wydanym w środę.

Prezydent Donald Trump wraz z pierwszą damą Melanią Trump przyjmie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę w Białym Domu 12 czerwca – głosi oświadczenie.

REKLAMA

Biały Dom podkreśla, że wizyta prezydenta Dudy będzie stanowić potwierdzenie „historycznych i kulturalnych więzi łączących Stany Zjednoczone i Polskę”, co nabiera szczególnego znaczenia „w kontekście 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej”, która przypada w tym roku.

Polska i Stany Zjednoczone będą również „obchodzić 20. rocznicę przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego i 30. rocznicę upadku komunizmu” – czytamy w oświadczeniu.

Wśród tematów rozmów przywódców zaplanowany jest „cały szereg zagadnień istotnych dla obu stron w tym kwestii obrony, bezpieczeństwa, energii oraz handlu”.

Władze Polski od dłuższego czasu zabiegają o zwiększenie obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Polsce. Zagadnienie to było w ubiegłym tygodniu tematem kolejnej rundy rozmów polsko-amerykańskiej grupy roboczej w Pentagonie.

Po zakończeniu rozmów szefowie obu delegacji – wiceminister obrony Tomasz Szatkowski i podsekretarz ds. politycznych w amerykańskim Ministerstwie Obrony John Rood – we wspólnym oświadczeniu wydanym w ubiegły piątek poinformowali, że „osiągnięto dobre postępy”, i zapowiedzieli, że rozmowy w tej sprawie będą kontynuowane.

Ważną dziedziną w stosunkach amerykańsko-polskich stanowi także współpraca w dziedzinie energetycznej, w tym działania zmierzające do zróżnicowania źródeł energii Polski i jej sojuszników w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Trump, który przykłada dużą wagę do współpracy z Europą w dziedzinie energetyki, we wtorek, podczas wizyty na terenie gazoportu Cameron LNG w Luizjanie, wymienił Polskę jako jednego z sojuszników Stanów Zjednoczonych, którzy „używają amerykańskiego gazu ziemnego, aby zmniejszyć swoje uzależnienie od tych państw, które używają energii jako narzędzia przymusu”.

Gazoport Cameron LNG należy do amerykańskiego konglomeratu petrochemicznego Sempra Energy. Do Sempra Energy należy firma Port Arthur LNG, która jest jedną z amerykańskich firm, z którymi PGNiG podpisał w ubiegłym roku długoterminową umowę na dostawy LNG.

Czerwcowe spotkanie prezydentów Stanów Zjednoczonych i Polski będzie drugą wizytą Andrzeja Dudy w Białym Domu.

Poprzednio polski prezydent spotkał się z Trumpem 18 września 2018 r.; przywódcy podpisali wtedy deklarację o strategicznej współpracy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Polską.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

fot.KEVIN DIETSCH/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2091173811 views

REKLAMA

2091174116 views

REKLAMA

2092970575 views

REKLAMA

2091174400 views

REKLAMA

2091174549 views

REKLAMA

2091174697 views