Włochy. Uroczystości w 71. rocznicę zakończenia bitwy na Monte Cassino

fot.Antonio Nardelli/EPA

fot.Antonio Nardelli/EPA

Na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino odbyły się w niedzielę uroczystości upamiętniające 71. rocznicę bitwy stoczonej przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. W ceremonii uczestniczyli też przedstawiciele lokalnych włoskich władz.

W rocznicowych uroczystościach i mszy na polskim cmentarzu udział wzięła delegacja ambasady RP w Rzymie z ambasadorem Tomaszem Orłowskim, przedstawiciele Polonii oraz władz miasta Cassino i pobliskich miejscowości Acquafondata, Piedimonte San Germano, San Vittore del Lazio.

W sobotę, w pierwszym dniu obchodów, w okolicznych miasteczkach złożono wieńce i kwiaty przy pomnikach 6. Pułku Pancernego im. Dzieci lwowskich i Korpusu generała Andersa, w także przy kapliczce w Acquafondata, gdzie znajdował się pierwszy cmentarz polskich żołnierzy.

Od roku, czyli od 70. rocznicy zakończenia bitwy o Monte Cassino, w pobliżu polskiego cmentarza otwarte jest Muzeum Pamięci 2. Korpusu, które upamiętnia wkład polskich żołnierzy w wyzwolenie Włoch, a zarazem służy promocji wiedzy o naszej historii. Opowiedziano tam o deportacji Polaków na Syberię, formowaniu 2. Korpusu, jego przejściu przez Bliski Wschód do Włoch i uchodźctwie w latach powojennych.

Fragment wystawy przybliża też, zwłaszcza dzieciom, historię słynnego niedźwiedzia Wojtka, który towarzyszył polskim żołnierzom.

Z inicjatywą utworzenia muzeum wystąpił Związek Polaków we Włoszech, ponieważ – jak podkreślano – cmentarz na wzgórzu odwiedzany jest nie tylko przez Polaków, lecz również przez turystów z całego świata, przybywających do tamtejszego opactwa benedyktynów. Większość cudzoziemców nie wiedziała dotychczas, dlaczego znajduje się tam cmentarz polskich żołnierzy. Teraz odwiedzają masowo to miejsce. Pełni też ono funkcję edukacyjną dla Polaków odwiedzających Monte Cassino.

Autorem projektu placówki jest architekt Pietro Rogacień, syn żołnierza 2. Korpusu i uczestnika bitwy o Monte Cassino. Strukturę tę zbudowano z lokalnego kamienia tak, by była zharmonizowana z całym otoczeniem i architekturą cmentarza.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Na bieżąco

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*