WHO potrzebuje miliarda dolarów na pilną pomoc dla ludności 4 krajów

WHO potrzebuje miliarda dolarów na pilną pomoc dla ludności 4 krajów

Działająca w ramach ONZ Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wystąpiła we wtorek do krajów członkowskich i innych sponsorów, z których składek i dotacji finansuje swą działalność, o wyasygnowanie ponad miliarda dolarów na pomoc sanitarną dla 21 milionów ludzi.

To ludność – w większości uchodźcy – czterech krajów ogarniętych wojną i przemocą: Republiki Środkowoafrykańskiej, Iraku, Syrii i Sudanu Południowego.

Pieniądze – jak podkreśla w komunikacie WHO – nieodzowne są do leczenia i szczepienia ludności, która w większości musiała uchodzić ze swych stałych miejsc zamieszkania i nie ma szans przetrwania bez pomocy międzynarodowej.

Na genewskim spotkaniu zorganizowanym w tej sprawie z udziałem przedstawicieli około pięćdziesięciu krajów-donatorów WHO ogłosiła z uwagi na wyjątkowo alarmującą sytuację ludności we wspomnianych krajach „kryzys sanitarny na poziomie 3”, to jest najwyższym.

W samej tylko Republice Środkowoafrykańskiej na pilną pomoc lekarską oczekuje 1,4 miliona osób.

W Iraku czekają na nią 4 miliony ludzi.

„Połowa ośrodków prowadzonych przez WHO nie działa, ponieważ wiele z nich zostało zbrojnie zaatakowanych, a personel musiał ratować się ucieczką” – oświadczył Dżafar Husain, przedstawiciel WHO w Iraku.

„Rozpoczyna się piąty rok konfliktu i sytuacja coraz bardziej się pogarsza, zwłaszcza na obszarach pozostających pod kontrolą Państwa Islamskiego (IS)” – podkreśliła przedstawicielka WHO w Syrii Elizabeth Hoff.

Hoff zapytana, czy WHO prowadzi jakieś rozmowy z IS, pozostawiła to pytanie bez odpowiedzi.

Powiedziała jedynie, że na terenach kontrolowanych przez IS mieszka 2,7 miliona osób.

W Sudanie Południowym pilnie potrzebuje szczepień i pomocy medycznej innego rodzaju 3,3 miliona ludzi.(PAP)

Na zdjęciu: Uchodźcy z Syrii fot.Youssef Badawi/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Na bieżąco

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*