WHO o eboli: sytuacja wciąż „bardzo niepokojąca”

WHO o eboli: sytuacja wciąż „bardzo niepokojąca”

Mimo spadku liczby osób zarażonych wirusem ebola, sytuacja w trzech państwach najbardziej dotkniętych epidemią (Liberii, Sierra Leone, Gwinei) pozostaje „bardzo niepokojąca” – ostrzegła w piątek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

WHO zaapelowała o czujność.

Wg WHO dalszy postęp w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się eboli w Afryce Zachodniej będzie zależeć od mobilizacji sił i środków przed porą deszczową w kwietniu-maju, tymczasem, jak powiedział wysoki przedstawiciel oenzetowskiej organizacji, pieniądze skończą się już w połowie lutego.

„W ciągu ostatnich czterech tygodni obserwujemy nową tendencję – cotygodniowy spadek przypadków eboli w trzech krajach, co jest krzepiące, lecz są też rzeczy, które wywołują niepokój” – powiedział w piątek w Genewie zastępca dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Bruce Aylward.

„Pieniądze wyczerpią się w połowie lutego, czyli cztery lub pięć miesięcy przed całkowitym – według najbardziej optymistycznego scenariusza – wygaśnięciem epidemii” – powiedział Aylward.

Wg niego oenzetowska agencja wciąż potrzebuje od 260 mln do 360 mln dolarów w budżecie na ebolę na następne sześć miesięcy.

Według danych WHO z końca roku 2014 ebolą zaraziło się ponad 13,7 tys. osób, a ok. 5 tys. zmarło. WHO zastrzega, że dane te nie uwzględniają znaczącej zapewne liczby nieznanych lub niezgłoszonych przypadków.

Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową. (PAP)

fot.Ahmed Jallanzo/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Na bieżąco
Tags: ebola, WHO

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*