Waszczykowski w „NYT” o polsko-amerykańskim partnerstwie

Minister Witold Waszczykowski fot.Andreas Gebert/EPA

Minister Witold Waszczykowski fot.Andreas Gebert/EPA

Polskę i USA łączy więcej niż strategiczne partnerstwo, nasze kraje są bliskimi przyjaciółmi i sojusznikami, dzielącymi historię i wartości – napisał minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w artykule, który ukazał się we wtorek w „New York Times”.

W artykule szef polskiej dyplomacji, przebywający z wizytą w Stanach Zjednoczonych, podkreślił, że po zamachach z 11 września 2001 r. „Polska odpowiedziała na amerykańskie wezwanie solidarności” i wysłała żołnierzy do Iraku i Afganistanu.

Jak zaznaczył, „właśnie z powodu tych bliskich więzi jest niezwykle ważne, by USA rozumiały sytuację, w jakiej znalazła się Polska”. „Europa jest wstrząsana pogłębiającą się niestabilnością, z Unią Europejską osłabioną przez recesję i zaniepokojoną wojnami u naszych wrót. Agresja Rosji na Ukrainę, wschodniego sąsiada Polski, jest problemem dla obu naszych krajów” – napisał minister w artykule w nowojorskim dzienniku.

Witold Waszczykowski oświadczył, że rząd Prawa i Sprawiedliwości „jest zdeterminowany stawić czoło międzynarodowym wyzwaniom, prowadząc śmiałą, realistyczną i przede wszystkim skuteczną politykę zagraniczną”, ale nie może tego uczynić sam i potrzebuje „wsparcia Stanów Zjednoczonych i innych sojuszników z NATO”.

Szef MSZ zaznaczył w artykule, że Polska bardzo poważnie traktuje swe zobowiązania wynikające z członkostwa w Sojuszu, „inwestując we własny potencjał i spełniając wymóg wydatków na obronność w wysokości 2 proc. PKB – co mogą o sobie powiedzieć tylko czterej inni członkowie Sojuszu liczącego 28 krajów”. Przypomniał, że w Polsce wkrótce znajdzie się „obiekt obrony przed rakietami balistycznymi będący elementem amerykańskiego wkładu w system obrony przeciwrakietowej NATO”, a Polska uczestniczyła „w prawie każdej misji i operacji NATO”, płacąc za to wysoką cenę.

Odnosząc się do zbliżającego się szczytu NATO, który odbędzie się w lipcu w Warszawie, szef MSZ wyraził nadzieję, że „umożliwi on przywódcom krajów członkowskich NATO ponowne zdefiniowanie kluczowych misji strategicznych Sojuszu”. „+Pakiet z Newport+ (w Walii, gdzie w 2014 roku odbył się szczyt NATO – PAP) był wartościowy, ale to tylko tymczasowe rozwiązanie. W tym roku mamy nadzieję na +pakiet warszawski+, który pójdzie znacznie dalej, w tym na stałą obecność NATO w Polsce” – napisał polski minister.

„Tylko znacząca wysunięta obecność – w tym infrastruktura, jednostki wojsk lądowych i zaawansowane systemy obronne – może dać Polsce i innym regionalnym sojusznikom poziom bezpieczeństwa, którego potrzebujemy” – wyraził opinię Waszczykowski, dodając, że obecność musi być podbudowana regularnymi wspólnymi ćwiczeniami wojskowymi i „nade wszystko stać się kluczowym elementem precyzyjnych planów obrony NATO”.

Szef dyplomacji wyraził również przekonanie, że „stosunki polsko-amerykańskie wykraczają poza kwestie bezpieczeństwa”, a promowanie „wartości demokratycznych i wspieranie raczkujących demokracji było i jest cechą charakterystyczną naszego partnerstwa”. „Nawet nasze wspólne interesy gospodarcze są zakorzenione w przekonaniu, że stymulowanie wzrostu oraz tworzenie równości wzmacnia demokrację”, co – jak wskazał – jest celem nowych władz w Polsce.

Waszczykowski przypomniał również, że nowy rząd jest pierwszym, który uzyskał absolutną większość, a Polacy zagłosowali na jesieni na Prawo i Sprawiedliwość „w nadziei na sprawiedliwość socjalną i demokratyzację procesu politycznego”.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Na bieżąco

Comments

  1. Normals
    Normals 16 lutego, 2016, 13:46

    Typowa schizofremia rzadu PIS .Najpierw Premier Beata Szydlo odpisuje senatorom USA i pisze ,ze sie nie znaja ,ze w Polsce wszystko jest super , a tak wogole to jakim prawem sie wogole wtracaja w wewnetrzne sprawy Polski a dzis minister Waszczykowski w NYT publikuje list ,w ktorym pisze o przyjazni i wielkim szacunku .Ciekawe jak wylumaczy to telewizja radom ,pewnie znowu napisze duzo na zupelnie inny temat ,ale co robic jak sie nie ma nic do powiedzenia to chociaz bezsensownym belkotem lepszy sort daje znac o sobie.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*