W Warszawie zakończył się Światowy Szczyt Noblistów

W Warszawie zakończył się Światowy Szczyt Noblistów

XIII Światowy Szczyt Noblistów zakończył się w środę po południu w Warszawie. Na koniec imprezy odczytano oświadczenie laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, w którym wezwali oni do całkowitego zakazu użycia broni jądrowej i ograniczenia wydatków na zbrojenia. 

Były prezydent RP Lech Wałęsa i Jego Świątobliwość XIV Dalajlama, podczas uroczystości wręczenia “Nagrody Pokoju” dla amerykańskiej aktorki Sharon Stone w Warszawie w ramach XIII Światowego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla pt. “Solidarni dla pokoju - czas działać” fot. Leszek Szymański/PAP

Były prezydent RP Lech Wałęsa i Jego Świątobliwość XIV Dalajlama, podczas uroczystości wręczenia “Nagrody Pokoju” dla amerykańskiej aktorki Sharon Stone w Warszawie w ramach XIII Światowego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla pt. “Solidarni dla pokoju – czas działać” fot. Leszek Szymański/PAP

“Wszystko, co na tym świecie ma początek, ma też i swój koniec” – powiedział Lech Wałęsa podczas ceremonii w Operze Narodowej. Jak podkreślił, w spotkaniu w Warszawie wzięło udział najwięcej noblistów w historii szczytu. Według niego tegoroczne obrady miały też największą oglądalność.

“Ja jestem rewolucjonistą, stąd też bez przerwy zgłaszam pomysły rewolucyjne. Od początku tak czyniłem, ale muszę powiedzieć, że efektów tych rewolucyjnych pomysłów nie mam za dużo” – mówił Wałęsa. Jak podkreślił, inni laureaci Pokojowej Nagrody Nobla “drążą, zmieniają świat krok po kroku i efekty na tej drodze mają znaczne”. “Nasze pokolenie ma największą szansę na pokój, na rozwój, na dobrobyt. Wcale nie potrzeba tak dużo, aby na tę drogę skutecznie i szybko wejść. Mam nadzieję, że tej szansy nie zmarnujemy” – zaznaczył legendarny szef Solidarności.

B. prezydent RPA i noblista Fredrik Willem de Klerk w imieniu wszystkich laureatów Pokojowej Nagrody Nobla biorących udział w Szczycie Noblistów w Warszawie odczytał oświadczenie wypracowane podczas tegorocznych obrad. W dokumencie nobliści zaapelowali o solidarność między ludźmi. “W wielu kulturach naucza się, że powinniśmy szanować siebie nawzajem i traktować bliźniego jak siebie samego. To jest esencja solidarności” – mówił de Klerk. Wezwał też do walki z zanieczyszczeniem środowiska, ograniczenia broni nuklearnej, poszanowania praw człowieka szczególnie w miejscach objętych konfliktami zbrojnymi i zredukowania wydatków na zbrojenia. “W 2012 r. rządy państw wydały 700 mld dol. na siły zbrojne. Nie stać nas na to, podstawowe potrzeby wielu ludzi nie są zaspokojone” – podkreślił de Klerk.

Nobliści w oświadczeniu wskazali, że nie żyjemy już w czasach, w których obowiązuje zasada “chcesz pokoju, przygotuj się na wojnę”. Przekonywali, że pokój można osiągnąć – w ramach negocjacji pokojowych – także w Syrii. “Chcesz pokoju, przygotuj się na pokój” – napisali.

Spośród laureatów Pokojowej Nagrody Nobla do Warszawy przyjechali m.in.: Dalajlama XIV, irlandzkie działaczki Betty Williams i Mairead Corrigan-Maguire, twórca idei mikrokredytu Muhammad Yunus, irańska prawniczka Szirin Ebadi i b. prezydent RPA Frederik Willem de Klerk. W szczycie wzięli także udział przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych, m.in. zastępca sekretarza generalnego ONZ Peter Launsky-Tieffenthal oraz Melissa Fleming z Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

Podczas ceremonii zamknięcia szczytu noblistom za przyjazd do Warszawy podziękowała prezydent miasta stołecznego Hanna Gronkiewicz-Waltz. “Ciągle jeszcze społeczność międzynarodowa nie uporała się z wojnami domowymi, deptaniem demokracji, łamaniem praw człowieka, łamaniem praw kobiet. Ciągle jest jeszcze wiele nierówności społecznych i biedy, niszczenia środowiska” – mówiła, podkreślając jednak, że “ludzi dobrej woli jest więcej niż myślimy, warto ich naśladować i pomnażać zasiane przez nich ziarno”. “Nie zawsze to się dzieje na skalę międzynarodową, czasami na skalę lokalną, ludzie chcą udzielać się dla dobra wspólnego, widzimy to właśnie w Warszawie. Mieszkańcy są bardzo zainteresowani losami swojego miasta, chcą mieć na nie wpływ” – mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Wcześniej podczas uroczystości w Operze Narodowej Nagrodę Pokoju odebrała aktorka i działaczka charytatywna Sharon Stone.

Stone została nagrodzona za “solidarne działanie na rzecz ludzi walczących z tragedią HIV i AIDS oraz za niesienie im nadziei”.

Nagrodę Sharon Stone wręczyli: Dalajlama XIV, Lech Wałęsa, Betty Williams oraz Shirin Ebadi. Stone, jedna z najpopularniejszych aktorek filmowych na świecie, poza pracą filmową od niemal 20 lat prowadzi także działalność dobroczynną. Od 1995 r. aktorka jest jedną z głównych rzeczniczek American Foundation for AIDS Research, międzynarodowej organizacji, wspierającej badania nad AIDS i wirusem HIV.

Stone wspiera także Ruch Obrony Praw Człowieka, walczy o prawa mniejszości homoseksualnej, a także zbiera fundusze dla regionów dotkniętych kataklizmami. Aktorka bierze także udział w aukcjach charytatywnych i działa na rzecz badań nad rakiem piersi.

Za działalność dobroczynną i edukacyjną otrzymała liczne nagrody i wyróżniania, m.in. w 1999 r. nagrodę “Robin of Hope”, przyznaną przez AIDS Awareness Committee of Academy of Television Arts & Sciences. Rok później Human Rights Campaign nagrodziła ją “Humanitarian Award”. (PAP)

Światowy Szczyt Laureatów Nagrody Nobla zainicjował w 2000 r. Michaił Gorbaczow. Przez pierwsze osiem lat jego obrady odbywały się w Rzymie, potem gospodarzami były: Berlin, Paryż, Hiroszima i Chicago. W następnym roku szczyt odbędzie się w Kapsztadzie.

Gorbaczow, ostatni przywódca ZSRR i laureat pokojowej Nagrody Nobla w 1990 r., w ostatniej chwili ze względów zdrowotnych odwołał swój przyjazd do Warszawy.

(PAP)

Categories: Na bieżąco

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*