W.Brytania. Sondaże wskazują głos za pozostaniem w UE, ale eksperci ostrożni

fot.Hannah McKay/EPA

fot.Hannah McKay/EPA

Przeprowadzone w dzień referendum sondaże dają prowadzenie zwolennikom pozostania Wielkiej Brytanii w UE, ale eksperci ostrzegają, że wynik pozostaje nieznany. Dane z pierwszych dwóch dużych miast wskazują na lepsze niż spodziewane wyniki zwolenników Brexitu.

Ogłoszone w piątek pierwsze wyniki głosowania (poza Gibraltarem) zostały przedstawione w Newcastle upon Tyne, wykazując zwycięstwo zwolenników dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, ale ze znacznie mniejszą niż spodziewaną różnicą głosów (50,7 proc. do 49,3 proc.).

Z kolei w Sunderland zwolennicy Brexitu zdobyli aż 61,3 proc. poparcia w porównaniu do spodziewanego przez ekspertów 54 proc., co spowodowało natychmiastowy spadek kursu funta o kilka centów.

„To bardzo, bardzo niepokojące informacje dla Partii Pracy” – powiedział Simon Hix, profesor London School of Economics and Political Science.

W opublikowanym tuż po zamknięciu lokali sondażu firmy badawczej YouGov dla telewizji SkyNews przeprowadzonym w dniu referendum, 52 proc. ankietowanych opowiedziało się za pozostaniem kraju w Unii Europejskiej, a 48 proc. za Brexitem.

Sondaż dla Sky News przeprowadziła firma YouGov na wytypowanej wcześniej reprezentatywnej grupie blisko 4,8 tys. Brytyjczyków, którzy zostali zapytani przez internet, jaki głos oddali w czwartkowym referendum.

W czwartek wieczorem ogłoszono też wyniki sondażu firmy IPSOS-Mori przeprowadzonego w środę i czwartek. 54 proc. ankietowanych opowiedziało się w nim za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE, a 46 proc. – za Brexitem.

„Tak niewielka różnica w sondażach de facto oznacza, że wynik referendum pozostaje nierozstrzygnięty” – tłumaczył prof. Patrick Dunleavy z LSE.

Głosowanie w referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej zakończyło się o godz. 22 czasu lokalnego (godz. 23 czasu polskiego). Oficjalne wyniki będą ogłoszone w piątek rano w Manchesterze.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Categories: Na bieżąco

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*