0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoUE i USA porozumiały się w sprawie zasad transferu danych obywateli

UE i USA porozumiały się w sprawie zasad transferu danych obywateli

-

fot.123RF Stovk Photos
fot.123RF Stovk Photos

Komisja Europejska i Stany Zjednoczone uzgodniły we wtorek nowe zasady transferu danych obywateli unijnych do USA. Zastąpią one umowę Safe Harbor, unieważnioną w ub. roku przez Trybunał UE.

„Udało nam się osiągnąć skuteczną ochronę praw obywateli UE i zapewnić pewność prawną dla firm” – powiedziała unijna komisarz sprawiedliwości Vera Jourova na konferencji prasowej w Strasburgu, prezentując szczegóły porozumienia, nazwanego „EU-US Privacy Shield”, czyli „unijno-amerykańską tarczą prywatności”. Według Jourovej nowe zasady zapewnią „bezpieczeństwo transatlantyckiego przepływu danych”.

REKLAMA

Po raz pierwszy Amerykanie na piśmie zobowiązali się, że uzasadniony względami bezpieczeństwa dostęp władz i służb do danych obywateli unijnych będzie podlegał jasnym ograniczeniom oraz będzie poddany nadzorowi – poinformowała unijna komisarz. USA zapewniły, że nie przeprowadzają inwigilacji osób, których dane transferowane są za Atlantyk. „To ważny krok, by odbudować zaufanie w naszych relacjach transatlantyckich” – oceniła Jourova.

Amerykańskie firmy, które dokonują transferu danych obywateli UE, będą musiały zobowiązać się do zagwarantowania ochrony prywatności w trakcie przetwarzania danych, a amerykański departament handlu ma te zobowiązania publikować i nadzorować ich przestrzeganie.

Obywatele UE, których prywatność zostanie naruszona, uzyskają kilka możliwości dochodzenia swoich praw w USA. Ich skargi będą musiały zostać rozpatrzone w określonym terminie przez firmy, których dotyczą. Europejscy inspektorzy ochrony danych będą mogli przekazywać skargi do departamentu handlu USA oraz Federalnej Komisji Handlu. Skargami dotyczącymi dostępu służb wywiadowczych do danych zajmować się ma zaś urząd ombudsmana, który mają ustanowić Amerykanie.

Aby wyniki negocjacji zostały wdrożone, Komisja Europejska musi przygotować projekt decyzji, który zostanie przedstawiony komitetowi, złożonemu z przedstawicieli państw unijnych. Także władze USA muszą przekuć uzgodnienia z KE w konkretne przepisy i rozwiązania.

KE i amerykański departament handlu będą raz na rok wspólnie oceniać funkcjonowanie nowych zasad transferu danych.

Negocjacje z USA nad nowymi zasadami transferu danych przez firmy KE prowadziła już od ponad dwóch lat. Rozmowy rozpoczęto po ujawnieniu, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) ma dostęp do danych klientów amerykańskich firm internetowych. Prace przyspieszyły jesienią ub. roku po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, który unieważnił dotychczasowe zasady Safe Harbor z 2000 r., która umożliwiały amerykańskim firmom przetwarzanie danych Europejczyków. Trybunał uznał, że Safe Harbor nie zapewnia dostatecznej ochrony danych obywateli UE.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2091295498 views

REKLAMA

2091295797 views

REKLAMA

2093092256 views

REKLAMA

2091296079 views

REKLAMA

2091296225 views

REKLAMA

2091296373 views