Tusk: 14 krajów UE zdecydowało o wydaleniu rosyjskich dyplomatów

Tusk: 14 krajów UE zdecydowało o wydaleniu rosyjskich dyplomatów

14 krajów członkowskich UE zdecydowało się na wydalenie rosyjskich dyplomatów w odpowiedzi na atak w brytyjskim Salisbury – poinformował w poniedziałek szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Nie wykluczył przy tym dalszych kroków, w tym kolejnych wydaleń.

Wśród krajów, które zdecydowały się na wydalenie dyplomatów, są obok Polski m.in. Niemcy, Francja, Włochy, Holandia, Dania, Estonia, Litwa, Łotwa, Czechy.

Tusk przypomniał decyzję przywódców UE z zakończonego w ubiegły piątek unijnego szczytu w Brukseli, którzy zgodzili się z rządem Wielkiej Brytanii, że Rosja jest prawdopodobnie odpowiedzialna za atak w Salisbury i że nie ma innego wiarygodnego wyjaśnienia. Na szczycie przywódcy zdecydowali też o odwołaniu z Moskwy do Brukseli na konsultacje unijnego ambasadora.

Podczas spotkania cześć unijnych krajów porozumiała się w sprawie skoordynowanej akcji wydalenia rosyjskich dyplomatów, podobnie jak uczyniła to Wielka Brytania.

Od ataku bronią chemiczną 4 marca br. w Salisbury Siergiej Skripal, były oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który przeszedł na stronę Londynu, oraz towarzysząca mu córka Julia wciąż znajdują się w szpitalu w stanie krytycznym. Według premier Wielkiej Brytanii Theresy May winę za ten atak ponosi Rosja.

Rzeczniczka KE Maja Kocijanczicz poinformowała w poniedziałek na konferencji, że szefowa unijnej dyplomacji Frederica Mogherini rozmawiała w niedzielę z odwołanym z Moskwy do Brukseli ambasadorem. Zaznaczyła, że nie wie, jak długo potrwają konsultacje.

Przypomniała, że kraje członkowskie prowadziły rozmowy na temat możliwych kroków, jakie można podjąć w odpowiedzi na atak na Skripala na poziomie krajowym. „To kwestia, która pozostaje w rękach państw członkowskich” – zaznaczyła rzeczniczka KE.

Stany Zjednoczone zdecydowały o wydaleniu 60 rosyjskich dyplomatów i zamknięciu konsulatu generalnego Rosji w Seattle. Ukraina wydali 13 rosyjskich dyplomatów, a Kanada – czterech.

Łukasz Osiński (PAP)

Na zdjęciu: Donald Tusk
fot.JULIEN WARNAND/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Na bieżąco

Comments

 1. Normals
  Normals 26 marca, 2018, 14:59

  Tak sie rozmawia z Rosja, twardo. Innego jezyka nie rozumieja. Szkoda ze pewno tylko na tym sie skonczy i nie pojda za tym jeszcze zadne dodatkowe sankcje…..

  Reply this comment
 2. Piotr-elder
  Piotr-elder 26 marca, 2018, 17:36

  O jaki Normals bojowy…bo głupi 🙂

  Reply this comment
 3. Piotr-elder
  Piotr-elder 26 marca, 2018, 17:38

  Najlepiej walnąć bombę atomową na Rosję, oni odpowiedzą i będzie ciepło i wesoło, nawet gorąco 🙂 🙂 . Ocalej tylko Normals i „zza kałuży” gdyż tych idiotów nawet atomy się nie imają 🙂

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*