Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił skargi Słowacji i Węgier w sprawie uchodźców

fot. Orestis Panagioutou/EPA

Unijny Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu oddalił w środę skargi Słowacji i Węgier na decyzję o obowiązkowej relokacji uchodźców przebywających w Grecji i we Włoszech. Sędziowie uznali, że mechanizm jest proporcjonalny.

Orzeczenie Trybunału jest potwierdzeniem, że w procesie legislacyjnym w tej sprawie nie popełniono błędów, wobec czego państwa członkowskie muszą wykonać decyzję o relokacji. Dla Komisji Europejskiej będzie to ważny argument w wywieraniu presji na kraje, które dotąd nie wywiązały się z obowiązku.

„Trybunał oddalił wniesione przez Słowację i Węgry skargi przeciwko tymczasowemu mechanizmowi obowiązkowej relokacji osób ubiegających się o azyl. Mechanizm ten skutecznie i w sposób proporcjonalny przyczynia się do sprostania przez Grecję i Włochy kryzysowi migracyjnemu z 2015 roku” – podkreślono w komunikacie Trybunału.

Postanowienie o relokacji 120 tys. uchodźców zostało przyjęte we wrześniu 2015 roku przez Radę UE, w której uczestniczyli unijni ministrowie spraw wewnętrznych. W przypadku tej decyzji zastosowano głosowanie większością głosów. Przeciwko kwotowemu rozmieszczeniu uchodźców były Czechy, Słowacja, Rumunia oraz Węgry.

Władze Słowacji oświadczyły bezpośrednio po posiedzeniu Rady UE, że ich kraj nie podporządkuje się decyzji o relokacji i zaskarży ją przed unijnym trybunałem. Później na podobny krok zdecydowały się Węgry. Polska, która poparła decyzje o relokacji (w czasie rządów PO) nie wniosła skargi, ale obecny rząd zdecydował się wspierać Bratysławę i Budapeszt przed Trybunałem UE.

Jednym z głównym argumentów, na które powoływały się Węgry i Słowacja była niewłaściwa – według nich – podstawa prawna przyjętej decyzji. Sędziowie nie zgodzili się z tym podejściem wskazując, że decyzja mogła zostać przyjęta w ramach procedury nieustawodawczej, czyli bez Parlamentu Europejskiego. Podkreślili, że unijny traktat pozwala instytucjom UE na podejmowanie wszelkich środków tymczasowych, które będą umożliwiać szybką i skuteczną reakcję na nadzwyczajną sytuację charakteryzującą się nagłym napływem uchodźców.

Trybunał przyznał wprawdzie, że szefowie państw i rządów zgodzili się w czerwcu 2015 roku, iż państwa członkowskie powinny decydować „w drodze konsensusu” o podziale osób, które w sposób oczywisty wymagają ochrony międzynarodowej, jednak nie stało to na przeszkodzie by tę konkretną decyzję relokacyjną podjąć w głosowaniu większościowym.

Wnioski ze szczytu UE z czerwca 2015 roku dotyczą bowiem innego projektu relokacji, mającego na celu podział na zasadzie dobrowolności 40 tys. osób pomiędzy państwa członkowskie. Zaskarżona przez Słowację i Węgry decyzja dotyczyła 120 tys. osób i nie była już dobrowolna. Trybunał zaznaczył dodatkowo, że Rada Europejska, czyli szefowie państw i rządów w żadnym wypadku nie mogą zmieniać reguł głosowania ustanowionych w traktatach.

Sędziowie odrzucili też twierdzenia, że wobec znaczących zmian w pierwotnym projekcie decyzji relokacyjnej Rada UE powinna była podjąć decyzję jednomyślnie. W uzasadnieniu wskazali, że zmieniony wniosek został zaakceptowany przez KE za pośrednictwem dwóch jej członków, którzy zostali do tego należycie upoważnieni przez kolegium komisarzy. Dodatkowo o zmianach został też należycie poinformowany Parlament Europejski.

Trybunał stwierdził również, że mechanizm relokacji nie jest niewłaściwym środkiem do realizacji celu udzielania wsparcia Włochom i Grecji, by kraje te mogły sobie poradzić z kryzysem migracyjnym. „Ważność decyzji nie może zależeć od późniejszych ocen jej skuteczności” – podkreślono w komunikacie.

Sędziowie zauważyli w tym kontekście, że niewielką liczbę relokacji można wytłumaczyć wieloma czynnikami, których Rada nie mogła przewidzieć w chwili przyjmowania tej decyzji, między innymi brakiem współpracy ze strony niektórych państw członkowskich.

Trybunał uznał, że Rada UE nie popełniła oczywistego błędu w ocenie, uznając, że cel realizowany przez zaskarżoną decyzję nie mógł zostać osiągnięty przy zastosowaniu mniej restrykcyjnych środków. Wcześniejsza decyzja przewidująca relokacje na zasadzie dobrowolności 40 tys. osób była niewystarczającym środkiem w świetle bezprecedensowego napływu migrantów, który miał miejsce w lipcu i sierpniu 2015 roku – napisano w orzeczeniu.

Przeciwko Słowacji i Węgrom popieranym przez Polskę wystąpiły przed Trybunałem Niemcy, Francja, Szwecja, Luksemburg, Belgia, Włochy, Grecja, a także Komisja Europejska.

Państwa członkowskie, instytucje UE mogą wnieść skargę o stwierdzenie nieważności aktów prawnych UE do Trybunału Sprawiedliwości lub Sądu. Jeżeli skarga jest zasadna, stwierdza się nieważność aktu. W przeciwnym razie skarga jest oddalana.

Krzysztof Strzępka (PAP)

Categories: Na bieżąco

Comments

 1. Borsa
  Borsa 7 września, 2017, 14:12

  Czy i kto sponsoruje sędziów TE, tak jak miało to miejsce w Polsce i nie zostało to jeszcze wyczyszczone?

  Reply this comment
 2. Kiejstut
  Kiejstut 8 września, 2017, 08:59

  I po co sa te kraje w Unii? – zawracanie glowy.
  Po co przyjmowac piewszoklasistow to liceum? – i to jeszcze takich ktorym sie wydaje ze wiedza wszystko…

  Reply this comment
 3. Borsa
  Borsa 10 września, 2017, 14:06

  Oszustwo i głupota zawsze krzyczą najgłośniej i to oni chcą uszczęśliwiać świat na siłę. Durnie, oszuści i złodzieje nie mogą nikomu narzucać swojej opętanej geszefciarstwem woli, prowadząc jednocześnie swoje brudne interesy.
  Czy już nie ma rodowitych Francuzów, Hiszpanów, Niemców i Włochów, którzy gotowi byliby powalczyć o spokój w swoich krajach, wysyłając swoich oszołomów, co najmniej, na bruk historii – zanim sami zostaniecie wypatroszeni przez „HUNÓW”? Czy sprawcy sprowadzenia „HUNÓW” (pod inną nazwą i oszukańczymi hasłami) do Europy powinni stanąć przed międzynarodowym sądem karnym?
  Borsa

  Reply this comment
 4. Borsa
  Borsa 10 września, 2017, 14:07

  consent to dissemination
  Które uczciwe, wobec swoich obywateli, rządy państw UE pozwą przed Międzynarodowy Trybunał Karny, tych wszystkich odpowiedzialnych za udział w stworzeniu terroryzmu w UE, a szczególnie tych, w tym także sędziów, którzy groźbą i szantażem chcą zmusić inne kraje do przyjmowania terrorystów pod inną nazwą? W moim przekonaniu, postępowanie tych winnych, to sabotaż i kretynizm w jednym.
  Solidarność to piękna cecha, ale nawoływanie do solidarności w bezmyślnym zbiorowym samobójstwie, to już bandytyzm!!!
  Borsa

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 13 września, 2017, 15:02

   Zgadzam sie w 100%. Ogladalem jakis czas temu program o atakach na ratownikow medycznych i z ust jednego z ratownikow uslyszalem pierwsza i najwazniejsza zasade w ratownictwie medycznym. Najwazniejsze i priorytetowe jest bezpieczenstwo RATOWNIKA. Jezeli ratownikowi zagraza niebezpieczenstwo w zwiazku z udzielaniem pomocy musi on interwencji odstapic. Niby proste i oczywiste a jednak nie do ogarniecia przez wielu ludzi bo dokladnie tak samo powinna wygladac pomoc uchodzcom. W pierwszej kolejnosci powinno ratowac sie ludzi, ktorzy podzielaja nasze wartosci czyli jezydow i chrzescijan a nie muzulmanow, ktorzy predzej czy pozniej zapragna krwi niewiernych w imie allaha. Bo chyba nikt nie ma watpliwosci w imie jakiego boga coraz czesciej plynie krew niewinnych ludzi po ulicach Europy. Wlasnie udalo sie udaremnic wysadzenie wiezy Eifla przez islamistow, tak dzis wyglada Europa dzieki politykom zmuszajacym spoleczenstwa do przyjmowania muzulmanskiej patologii.

   Reply this comment
 5. Borsa
  Borsa 11 września, 2017, 12:15

  Computer translation

  consent to dissemination
  Some politicians and EU officials are daring us Poles to teach what freedom, freedom and democracy are.
  A long time ago, over five thousand years ago, when our Borsa rulers ruled countries, created laws and invented religions, their ancestors, perhaps, wondered if they could leave the caves.
  After their speeches against Poland and Hungary I got the impression that they were mentally still sitting on trees, since they seem to be wiser than us: Poles, Hungarians, Frenchmen, Spaniards and other EU citizens, considering everyone to be far more stupid than themselves.
  We know very well that the attacks on Poland and Hungary have effectively diverted the attention of EU citizens and the world from the effects of their unsuspecting people! The consequences of this stupidity, or conscious diversion, are assaults, murders, rapes, looting and vandalism.
  We are very likely to guess whose order and whose money they are trying to weaken and unravel the EU from the inside. Every internal scammer and scoundrel proclaims high-flying, almost sacred slogans, to conceal or subjugate true goals, completely contradictory to the slogans. There was already one process in Nuremberg (after World War II), they could and should be the next for organizing, contributing and enabling the above crime.
  Conclusions, not gibberish to cover co-organizers of terrorism, banditry, rape and theft in the EU !!! Since there is no uniform and approved, by all EU states, the functioning of the judiciary in all EU countries, and without exception – it is from POLAND VARA !!!
  Borsa

  Reply this comment
 6. RP
  RP 13 września, 2017, 14:12

  Polexit. Nie do takiej – Marksistowskiej, Uni wstepowalismy. Im szybciej z tego bagna wyjdziemy, tym lepiej dla Polakow.

  Reply this comment
 7. Yankes
  Yankes 13 września, 2017, 23:54

  Normals- ” Tak dzis wyglada Europa dzieki politykom zmuszajacym spoleczenstwa do przyjmowania muzulmanskiej patologii …. kurwa Normals Objawienie jakies na ciebie spadlo. A przypomnij nam czy to rzad ” dojnej zmiany”( ktory tak tepisz) , czy rzad PO- PSL – plus oczywiscie Buhaj Petru ( twoja nadzieja) …walczy z ta patologia?

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 14 września, 2017, 16:06

   Yankes ale ja doskonale wiem jak dzis wyglada Europa i wcale mi sie to nie podoba, co nie oznacza ze kiedykolwiek popre rzad oszustow i partaczy z ciagotami do dyktatury jakim jest PIS. Prawdziwi dyplomaci zalatwili by sprawe uchodzcow dyplomatycznie a nie idac na wojne z wszystkimi bo widzisz Yankes prawdziwa sztuka dyplomacji jest powiedzenie komus spier..laj w taki sposob, zeby byl podniecony na sama mysl o podrozy…

   Reply this comment
 8. Yankes
  Yankes 14 września, 2017, 23:55

  Normals -Jezeli chodzi o moje odczucia to mam wrazenie ze ty jestes po kazdym swoim poscie podniecony Albo wybiegaj ” to” – Albo ” spier..laj” PS Wyjatkowo to co napisalem odbierz jako ” sztuke dyplomacji” Milej nocy

  Reply this comment
  • Pankracy
   Pankracy 15 września, 2017, 09:20

   Słuchaj chłoptasiu. Czytając twoje wypowiedzi na forum DZ można dojść tylko do jednego wniosku. Jesteś typowym pisowskim prymitywem i w pełni pasujesz do takich typów jak Maciarewicz, Ziobro, Piotrowicz, Błaszczak, Brudziński i wielu innych. Wasz cel jest jeden. Władza w Polsce powinna być w stylu komuno-faszystowskim. Ludzie o innych poglądach powinni być usunięci na margines.

   Reply this comment
 9. Yankes
  Yankes 15 września, 2017, 14:02

  Pankracy – Jezyk jakim sie posluguje na tym forum ( do bardzo okreslonej grupy ludzi), jest adekwatny i zrozumialy dla tych ktorzy jadaja ” U SOWY” , dziela na chloptasi i mezczyzn , na ludzi ktorzy mieszkaja na wschodzie i zachodzie Polski , na tych ze wsi i miast i na tych ktorzy maja byc u wladzy po wiecznosc i na tych ktorzy po ta wiecznosc maja zapierdalac np na kasie w sklepie( najlepiej Niemieckim lub Francuskim) Tak wiec gnoju mam wnuki i bardzo sie staram aby pokazac im Polske nie taka jaka pamietam przez ostatnie dekady , ale po prostu lepsza, sprawiedliwa i moja

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 15 września, 2017, 16:21

   Chlop potega ma byc i basta hehehe. Zabawny jestes Yankees, tak probujesz sie nobilitowac w oczach innych i bola tak cie te osmiorniczki u Sowy, ze zupelnie ci nie przeszkadza niszczenie panstwa polskiego przez PIS. Jak bardzo jest to panstwo teoretyczne, zbudowane na klamstwie i propagandzie udowodnila sytuacja z nawalnicami na pomorzu, gdzie rzad klamal bezczelnie w tv i w Sejmie i opowiadal bajki z mchu i paproci jak to pomagali razem z wojskiem, kiedy na sali sejmowej byli obecni wojtowie gmin dotknietych kataklizmem i nie kryli swojego oburzenia, mowiac ze rzad chyba zyje w jakiejs alternatywnej rzeczywistosci. I tak jest wszedzie gdzie zadziala dojna zmiana. Wystarczy spojrzec co zrobili ze stadninami koni w Janowie i Michalowie, jak mimo zakazow karczuja Puszcze Bialowieska czy chocby jak zamienili TV publiczna w bankruta jednoczesnie rozdajac sobie podwyzki. Tego prosty i malo skomplikowany rozum Yankesa zmartwiony losem kasjerek i swoich wnukow juz nie ogarnia bo to ponad jego intelektualne zdolnosci. I nie sil sie na odpowiedz, bo wiem ze poza jakimis obelgami i malostkowymi refleksjami nie stac cie na nic konstruktywnego…..

   Reply this comment
   • Arkady
    Arkady 15 września, 2017, 20:55

    W odpowiedzi do powyższego komentarza podam dobry przykład „dojnej zmiany” Otóż Polski LOT skazany na pożarcie przez niemieckiego przewoźnika za czasów oszustów i złodziei dziś ma się nieźle. I nawet Amber Gold nic tu nie zmienił. Pozdrawiam wszystkich krzykaczy którym marzy się powrót ekipy nieudaczników służących wszystkim oprócz własnego narodu. Oni już nigdy nie wrócą. Są na politycznym dnie. Podzielą los prymitywa Petru i Kodziarza co nie płaci alimentów. Dziś PIS ma ponad 40%. Do diabła z nimi.

    Reply this comment
    • Normals
     Normals 18 września, 2017, 15:06

     Arkady, ty nie dales dobry przyklad dobrej zmiany, tylko jedyny pozytywny bo do wszystkiego innego do czego zabrala sie dojna zmiana to spieprzyla koncertowo. Telewizja publiczna, radio, stadniny, armia, sztuka i kultura, edukacja a o poltyce zagranicznej nie bede nawet zaczynal – wszystko rozlozyl na lopatki PIS. Za to Rydzyk biedulek dostaje kolejne miliony kosztem smogu w Krakowie w czasie kiedy miesiac po nawalnicy na pomorzu ludzie dalej nie maja dachu nad glowa a Szydlo w tym czasie bezczelnie klamie w Sejmie jak to wspaniale zadzialalo panstwo. No ale masz racje, grunt ze LOT nie zbankrutowal…..

     Reply this comment
     • Arkady
      Arkady 18 września, 2017, 20:42

      Poczytaj o wynikach finansowych Ursusa. No tak to tylko przypadek bo dobra zmiana to wszystko przeciez spieprzyła (według ciebie). Przykłady takie jak te można mnożyć, ale ty tylko odbierasz ten przekaz który chcesz widzieć i ten który pasuje do twojego światopoglądu.

 10. Normals
  Normals 20 września, 2017, 15:33

  No i poczytalem sobie o Ursusie, ktorego prezesem od 2013 czyli za czasow PO-PSl jest Karol Zarajczyk zwiazany z Ursusem od 2009, wiec z dojna zmiana nie ma absolutnie nic wspolnego . Tak dziala dojna zmiana, chwali sie sukcesami poprzednikow czego najlepszym przykladem byl np. Szczyt NATO czy oddanie zbiornika Swina Poreba, ktory kilka lat wczesniej otwarla juz PO. I tu pozwol, ze zacytuje twoje wlasne slowa -„Przykłady takie jak te można mnożyć, ale ty tylko odbierasz ten przekaz który chcesz widzieć i ten który pasuje do twojego światopoglądu”

  Reply this comment
 11. Arkady
  Arkady 20 września, 2017, 18:40

  Nadwyżka w budżecie po sierpniu aż 4,9 mld zł. Sytuacja bez precedensu!!! Co ten PIS wyprawia!!! To jest niezgodne z konstytucją!!! Opozycji dopiero rośnie ciśnienie!!

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 20 września, 2017, 21:29

   Nadmuchane i podkrecane dane majace tyle wspolnego z rzeczywistoscia jak ogloszenie sukcesu na festiwalu w Opolu czy rzekome powodzenie na aukcji w Janowie. Kreatywna ksiegowosc majaca glupcom udowodnic, ze jest swietnie tylko ze fakty sa takie ze PIS sobie doliczyl 11 mld z NBP z tytulu roznicy kursow, czyli pieniadze ktorych realnie nie ma. Tak robili Graecy i gdzie dzis sa? Uszczelnienie VAT, to tez nie jest projekt PIS tylko ministra finansow z Platformy Mateusza Szczurka. Jeszcze jakies cudowne sukcesy PIS-u mam ci wyjasnic? Bo jak narazie chwalisz PO-wskiego prezesa Ursusa i budzet, ktory powstal uwzgeldniajac projekt PO-wskiego ministra finansow.

   Reply this comment
 12. Pisior
  Pisior 21 września, 2017, 19:35

  Wystarczyło tylko przestać kraść i już budżet domyka się na plus i to że znacznym zapasem. Pozdrawiamy wszystkich rozgoryczonych!!! 😀

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*