Szef NATO: Ukraina może ubiegać się o członkostwo w Sojuszu

Szef NATO: Ukraina może ubiegać się o członkostwo w Sojuszu

Jeśli Ukraina zechce, może złożyć wniosek o członkostwo w NATO, a Sojusz oceni, czy kraj ten spełnia konieczne warunki – oświadczył we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Na konferencji prasowej po spotkaniu Komisji NATO-Ukraina Stoltenberg powiedział, że uszanuje decyzję ukraińskich władz, które zapowiedziały odejście od zasady nieprzynależności do sojuszy wojskowych.

„Jeśli Ukraina zechce ubiegać się o członkostwo w NATO, to może to uczynić. Potraktujemy to, tak jak zawsze, a zatem ocenimy, czy Ukraina spełnia standardy i przestrzega zasad (Sojuszu), co jest warunkiem wstępnym przystąpienia do NATO” – powiedział Stoltenberg. Dodał, że prowadzona przez Sojusz „polityka otwartych drzwi jest sukcesem od wielu lat i przyczyniła się do poszerzenia strefy demokracji, stabilności i pokoju w Europie”.

Pod koniec listopada prezydent Ukrainy Petro Poroszenko potwierdził, że perspektywicznym celem Ukrainy jest członkostwo w NATO, jedynej – jak ocenił – organizacji mogącej zagwarantować jego państwu bezpieczeństwo. Niektórzy członkowie NATO przestrzegają Kijów przed staraniami o członkostwo w tej organizacji. Jak powiedział niedawno szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier, byłoby to „dolewaniem oliwy do ognia” w czasie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO i Ukrainy potępili we wspólnym oświadczeniu Rosję za „celowe destabilizowanie wschodniej Ukrainy”, w tym poprzez dostarczanie separatystom czołgów, zaawansowanych systemów obronnych i ciężkiej broni. Potępili także koncentrowanie przez Rosję wojsk na zaanektowanym Krymie i na Morzu Czarnym. „Aneksja Krymu była nielegalne i jej nie uznamy” – oświadczyli

Wezwali Rosję do przestrzegania porozumienia o zawieszeniu broni z Mińska, co obejmuje wycofanie jej sił i sprzętu wojskowego z Ukrainy i znad granicy rosyjsko-ukraińskiej oraz umożliwienie skutecznej kontroli tej granicy.

Stoltenberg poinformował też, że powołano fundusze powiernicze, które będą przeznaczone na pomoc w reformie dowództwa ukraińskiej armii, wsparcie logistyczne, poprawę cyberbezpieczeństwa, przekwalifikowanie byłych żołnierzy oraz rehabilitację weteranów. Utworzenie funduszy zapowiedziano na wrześniowym szczycie NATO w Newport w Walii.

„Dziś fundusze zostały uruchomione – ogłosił Stoltenberg. – Są one konkretnym sygnałem wsparcia NATO i pomogą unowocześnić ukraińskie siły zbrojne, poprawić ich przejrzystość i skuteczność. Pomogą też tym, którzy ucierpieli w wyniku konfliktu”.

W Newport uzgodniono, że kraje NATO przeznaczą 15 mln euro na pomoc w reformie ukraińskiego sektora obronnego i bezpieczeństwa.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

fot.Tatyana Zenkovich/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Na bieżąco

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*