Szczyt Trump-Putin odbędzie się 16 lipca w Helsinkach

Szczyt Trump-Putin odbędzie się 16 lipca w Helsinkach

Spotkanie przywódców USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, odbędzie się 16 lipca w stolicy Finlandii, Helsinkach; prezydenci będą rozmawiać o stosunkach między oboma krajami – poinformowały w czwartek Kreml i Biały Dom.

„W toku rozmów planowane jest przedyskutowanie obecnego stanu stosunków rosyjsko-amerykańskich i perspektyw ich dalszego rozwoju, a także aktualnych kwestii agendy międzynarodowej” – głosi oświadczenie Kremla. Biały Dom zapowiedział w komunikacie, że „dwaj przywódcy omówią relacje między USA i Rosją i szereg kwestii dotyczących bezpieczeństwa narodowego”.

Jak zauważają media rosyjskie, Putin uda się do Helsinek zaraz po finale piłkarskich mistrzostw świata, zaplanowanym na 15 lipca w Moskwie. Prezydent USA przed spotkaniem z Putinem będzie uczestniczył w Brukseli w szczycie NATO (w dniach 11-12 lipca) i złoży wizytę w Wielkiej Brytanii (w dniach 13-14 lipca).

Ostateczne ustalenia dotyczące szczytu przywódców zapadły w środę, podczas wizyty w Moskwie Johna Boltona, doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego. Po spotkaniach Boltona z przedstawicielami władz Rosji, w tym z Putinem, poinformowano, że data i miejsce szczytu przywódców zostaną ogłoszone w czwartek jednocześnie w Moskwie i Waszyngtonie.

Media w ostatnich dniach wymieniały właśnie Helsinki, ale także Wiedeń, jako możliwe miejsce spotkania.

Według informacji ogłoszonych w środę przez Kreml prezydenci będą rozmawiać w cztery oczy, możliwe jest także śniadanie robocze. Szczyt zakończy się wspólną konferencją prasową. Doradca prezydenta Rosji ds. międzynarodowych Jurij Uszakow nie wykluczył, że przywódcy przyjmą deklarację końcową.

Bolton podkreślił w środę w Moskwie, że znaczenie ma sam fakt, iż szczyt się odbędzie. „Nie wykluczamy, że osiągnięte będą konkretne ustalenia i rezultaty, nagromadziło się wiele kwestii” – powiedział. Jednocześnie zastrzegł, że konkretnych rezultatów strona amerykańska nie oczekuje, ponieważ obecni prezydenci USA i Rosji nie spotykali się przez bardzo długi czas.

Trump i Putin przeprowadzili pierwsze i jak dotąd jedyne rozmowy dwustronne w lipcu 2017 roku w Hamburgu, w kuluarach szczytu G20. Widzieli się również w listopadzie zeszłego roku na szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Wietnamie, ale wówczas nie doszło do pełnoformatowego spotkania z udziałem doradców i tłumaczy.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Na zdjęciu: Helsinki fot.Pixabay.com

Categories: Na bieżąco

Comments

 1. Stefan
  Stefan 28 czerwca, 2018, 23:45
 2. Gosia
  Gosia 29 czerwca, 2018, 02:48

  Jestem ciekawa tego spotkania. Będę obserwować ten szczyt w mediach

  Reply this comment
 3. Ezy
  Ezy 29 czerwca, 2018, 11:59

  Co na to PIS, który w USA widzi gwaranta bezpieczeństwa na wypadek ataku Rosji na Polskę? Jak się Trump dogada z Putinem to Macierewicz może pożegnać się z wyjaśnieniami o katastrofie w Smoleńsku.A wiadomo, że Trump bardziej wierzy Putinowi niż własnemu wywiadowi.

  Reply this comment
 4. Yaroon
  Yaroon 30 czerwca, 2018, 00:46

  Gosia obserwuj ten szczyt a potem nam zdasz relację 🙂 I tak Polska „wypadła” ze światowego obiegu politycznego i stała się prowincją. Trump, żeby nie drażnić Putina zaproponował Helsinki zamiast przyjacielskiej dla niego Warszawy. Teraz to do Polski za wyjątkiem węgierskiego premiera V. Orbana to pies z kulawa noga nie chce przyjechać.

  Reply this comment
 5. krzych
  krzych 30 czerwca, 2018, 09:55

  Hmmm ciekawe co zrobi PiS jak Trump i Putin skoncza rozbijac NATO i Unie?

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*