Szczerski: prezydenci Polski i Ukrainy pozostają w kontakcie ws. ataku na konsulat

Krzysztof Szczerski fot. Adrian Grycuk /WikiCommons

Krzysztof Szczerski fot. Adrian Grycuk /WikiCommons

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w rozmowie telefonicznej z prezydentem Andrzejem Dudą zaprosił polskich specjalistów do udziału w wyjaśnianiu ataku na polski konsulat w Łucku – poinformował w środę prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Jak podkreślił prezydenci pozostają w kontakcie.

Szczerski poinformował na briefingu po rozmowie obu szefów państw, że prezydent Poroszenko nakazał wzmocnienie polskich placówek dyplomatycznych i miejsc pamięci. „Ta ochrona ma być wzmocniona natychmiast” – dodał minister.

Według niego prezydent Poroszenko zaprosił polskich specjalistów do udziału w wyjaśnianiu okoliczności ataku. „To będzie teraz przedmiotem działań, żeby to zaproszenie zrealizować i żeby polscy specjaliści także brali udział w dochodzeniu do przyczyn tego wydarzenia” – zaznaczył.

„Pan prezydent Poroszenko zadeklarował także panu prezydentowi Dudzie, że w przyszłym tygodniu będzie ponownie dzwonił w tej sprawie i poinformuje o postępach śledztwa” – podkreślił Szczerski. „Kontakt między prezydentami będzie kontynuowany” – dodał minister.

Jak zaznaczył, prezydent Duda uważa sytuację za poważną i oczekuje od strony ukraińskiej zdecydowanych kroków. „Atak na placówkę dyplomatyczną każdego państwa (…) należy traktować z najwyższą powagą i najwyższą stanowczością” – zaznaczył.

W nocy z wtorku 28 na środę 29 marca ostrzelana została siedziba Konsulatu Generalnego Polski w Łucku na północnym zachodzie Ukrainy. Uszkodzona została elewacja budynku, nikt nie ucierpiał.

W związku z atakiem do MSZ został wezwany ambasador Ukrainy w Polsce. Po spotkaniu resort poinformował, że do czasu spełnienia oczekiwań strony polskiej ws. ochrony przedstawicielstw dyplomatyczno-konsularnych wszystkie polskie urzędy konsularne na Ukrainie pozostaną zamknięte.

Oburzenie w związku z ostrzelaniem konsulatu wyraził prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin. Poroszenko polecił też wzmocnienie ochrony zagranicznych placówek dyplomatycznych i ambasad na Ukrainie. (PAP)

Categories: Na bieżąco, Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*