Sondaż: Duda – 53 proc.; Komorowski – 47 procent

Sondaż: Duda – 53 proc.; Komorowski – 47 procent

Andrzej Duda – 53 proc. głosów; Bronisław Komorowski – 47 proc. – wynika z sondażu Ipsos exit poll po zakończeniu głosowania w II turze wyborów prezydenckich. Według niego frekwencja wyniosła 56,1 proc.

Gdyby te prognozy potwierdziły się oficjalnie, prezydentem zostałby Andrzej Duda (PiS). PKW szacuje, że oficjalne wyniki wyborów poda w poniedziałek późnym wieczorem.

Po zakończeniu niedzielnego głosowania TVP, TVN24 i Polsat News podały sondażowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokali wyborczych. Miało to nastąpić o godz. 21.00, ale cisza wyborcza została przedłużona do godz. 22.30, gdyż komisja obwodowa w Kowalach, gmina Skoczów, ogłosiła przerwę w związku ze śmiercią starszej kobiety.

„Nie udało się tym razem; tak zdecydowali obywatele Polski wolnej, Polski demokratycznej” – mówił tuż po ogłoszeniu sondażu Komorowski, który pogratulował Dudzie zwycięstwa. „Życzę mu udanej prezydentury, bo dobrze życzę Polsce” – dodał. Podkreślił, że demokracja polega na tym, iż werdykty wyborcze nie tylko się uznaje, ale również szanuje.

Duda podziękował Komorowskiemu za rywalizację w tej kampanii i za gratulacje, które mu złożył. Dziękując tym, którzy na niego głosowali; wyraził nadzieję, że w „następnych wyborach będzie nas jeszcze więcej”. „To nie będzie prezydentura zamknięta; będziemy rozmawiali” – zadeklarował.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski gratulacje Dudzie złożył rzecznik KEP ks. Józef Kloch. Zapowiedział, że oficjalny list z gratulacjami prezydium KEP przekaże po ogłoszeniu wyniku wyborów przez PKW.

Według Ipsos, Duda przekonał do siebie 59,4 proc. wyborców Pawła Kukiza, który 10 maja zdobył 20,8 proc. głosów. Na Komorowskiego zagłosowało 40,6 proc. wyborców muzyka.

Obaj kandydaci wygrali w ośmiu województwach – wynika z sondażu.

Według danych PKW frekwencja na godz. 17.00 wyniosła 40,51 proc. – więcej niż w I turze 10 maja, gdy było to 34,41 proc.

Pierwszą turę dwa tygodnie temu wygrał Duda (PiS), który zdobył 34,76 proc. głosów; drugi był ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski (z poparciem PO) – 33,77 proc. W związku z tym musiała się odbyć II tura wyborów.

W niedzielę o godz. 7 rano otwarto ponad 27 tys. lokali wyborczych w II turze. Uprawnionych do głosowania było ponad 30 mln wyborców.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński powiedział, że nie odnotowano poważnych incydentów związanych z samym głosowaniem. Drobne incydenty dotyczyły niedozwolonej agitacji wyborczej: zawieszenia plakatu ze zdjęciem kandydata, zniszczenia plakatu ze zdjęciem, umieszczenia w internecie materiałów noszących cechy agitacyjne, podrzucenia ulotek promujących kandydata i zamieszczenia w internecie filmu zachęcającego do głosowania na kandydata.

PKW otrzymała też informację o zamieszczeniu na stronie internetowej wyników głosowania przez konsulat w Chicago. „Jednocześnie dotarła informacja, że trwają czynności wyjaśniające” – powiedział członek PKW Arkadiusz Despot-Mładanowicz. Podkreślił zarazem, że obowiązkiem każdej komisji wyborczej, bezpośrednio po podpisaniu protokołu z głosowania, jest podanie go do publicznej wiadomości.(PAP)

fot. Tomasz Gzell/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Na bieżąco

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*