Raport: większość młodych Arabów nie popiera IS

fot.EPA

fot.EPA

Większość młodych z krajów arabskich nie popiera dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) i nie wierzy, że IS ustanowi w całym regionie swój kalifat – pokazują wyniki opublikowanego we wtorek corocznego raportu brukselskiej agencji Burson-Marsteller.

Jedna z największych na świecie firm specjalizujących się w PR i marketingu w styczniu i lutym b.r. przeprowadziła ankiety wśród 3,5 tys. kobiet i mężczyzn w krajach arabskich, m.in. w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Iraku, Egipcie, Libii, Maroku i Jemenie.

Ok. 50 proc. respondentów uważa IS za „główną przeszkodę dla regionu”, a ok. jednej trzeciej martwi się wzrostem znaczenia tej organizacji. 13 proc. młodych odpowiedziało, że poparłoby Państwo Islamskie, „gdyby nie stosowało tyle przemocy” – to spadek o 6 punktów procentowych w porównaniu do roku ubiegłego.

25 proc. ankietowanych uważa, że impulsem do wchodzenia w szeregi Państwa Islamskiego jest brak pracy i możliwości rozwoju, a kolejne 25 proc. nie widzi żadnego wytłumaczenia dla decyzji o działaniu na rzecz dżihadystów.

W odniesieniu do Stanów Zjednoczonych Ameryki widoczny jest podział: dwie trzecie młodych widzi USA jako sojusznika, a jedna trzecia uważa je za wroga (w szczególności Irakijczycy – 93 proc., Jemeńczycy – 82 proc. i Palestyńczycy – 81 proc.).

Szyicki Iran jest wrogiem w oczach 52 proc. respondentów, a sojusznikiem – tylko dla 13 proc. Jednocześnie 45 proc. ankietowanych poparło porozumienie nuklearne zawarte między Iranem a sześcioma mocarstwami, a 39 proc. go nie akceptuje.

Prawie połowa ankietowanych młodych Arabów uważa, że relacje między wyznawcami dwóch głównych nurtów islamu – szyitami i sunnitami – w ciągu ostatnich pięciu lat pogorszyły się. Ponadto 52 proc. ankietowanych ocenia, że religia „odgrywa na Bliskim Wschodzie zbyt dużą rolę”.

W badaniu poruszono także temat konfliktu syryjskiego, który 39 proc. młodych widzi jako „międzynarodową wojnę między regionalnymi i globalnymi potęgami”, 29 proc. – jako rewolucję przeciw reżimowi prezydenta Baszara el-Asada, a 22 proc. – jako syryjską wojnę domową.

Ponadto 53 proc. ankietowanych, pięć lat po wiośnie arabskiej, ceni bardziej stabilizację niż demokrację, a tylko 36 proc. twierdzi, że po rewolucjach w Tunezji, Egipcie, Libii i Jemenie świat arabski jest w lepszej sytuacji. Dla porównania, w 2012 roku odsetek ten wyniósł 72 proc. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Na bieżąco
Tags: arabowie, isis, raport

Comments

 1. Normals
  Normals 13 kwietnia, 2016, 18:47

  Uff strasznie mi ulzylo bo wyglada ze nie kazdy muzulmanin chce mnie zabic i zgwalcic moja kobiete w imie Allaha a tylko co piaty .Co za ulga…..

  Reply this comment
  • Rysiu
   Rysiu 13 kwietnia, 2016, 22:11

   Rozumiem Twoj bol…

   Reply this comment
   • Normals
    Normals 14 kwietnia, 2016, 12:41

    Rysiu jestes ostatnia osoba ,ktora moze powiedziec ze cos rozumie .Kompromitujesz sie na kazdym kroku tak jak wczesniej TV Radom.Taki kociokwik intelektualny.

    Reply this comment
    • Rysiu
     Rysiu 14 kwietnia, 2016, 23:57

     No widzisz pacanie.
     Dzieki tobie, DZ usunal link do filmu pokazujacego muzulmanow gwalcacych koze to mozna znalesc na Youtube.

     Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*