0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoRaport: rezolucje RB ONZ ws. Syrii zawiodły

Raport: rezolucje RB ONZ ws. Syrii zawiodły

-

Rada Bezpieczeństwa ONZ nie wdrożyła własnych rezolucji w sprawie wojny domowej w Syrii, mających zapewnić ludności cywilnej ochronę przed atakami i dostęp do pomocy – wytyka 21 organizacji pomocowych w opublikowanym w czwartek raporcie „Zawodząc Syrię”.

Zeszły rok był najgorszy dla ludności cywilnej w Syrii, kraju wkraczającym właśnie w piąty rok zbrojnego konfliktu – podkreśliły organizacje odpowiadające za raport, w tym Save the Children oraz Oxfam.

REKLAMA

„Smutna rzeczywistość jest taka, że Radzie Bezpieczeństwa nie udało się wdrożyć własnych rezolucji. Strony konfliktu działają bezkarnie, ignorując żądania RB, cywile nie są chronieni, a ich dostęp do pomocy nie poprawił się” – zaznaczył sekretarz generalny Norweskiej Rady ds. Uchodźców, Jan Egeland.

Autorzy raportu wskazują, że rok 2014 pociągnął za sobą największą jak dotąd liczbę ofiar w Syrii – co najmniej 76 tys. ludzi. Na obszarach zaklasyfikowanych przez ONZ jako „trudno dostępne” w 2014 r. mieszkało 4,8 mln ludzi wymagających pomocy, czyli o milion więcej niż rok wcześniej. O 31 proc. – do 5,6 mln – wzrosła też liczba dzieci potrzebujących pomocy. W 2013 r. społeczność międzynarodowa zapewniła 71 proc. środków niezbędnych do niesienia pomocy cywilom w Syrii i syryjskim uchodźcom w sąsiednich krajach; w 2014 r. odsetek ten spadł do 57 proc.

RB ONZ w zeszłym roku przyjęła trzy rezolucje, w których apeluje m.in. o wstrzymanie ataków na ludność cywilną, zwiększenie pomocy i umożliwienie ONZ swobodnej działalności w Syrii mimo braku przyzwolenia ze strony reżimu w Damaszku.

ONZ i inne agencje stworzyły ogromny program pomocowy dla Syrii, jednak państwa zmniejszają darowizny na ten cel w miarę wydłużania się wojny. Tymczasem końca konfliktu nie widać – zauważa BBC.

W innym raporcie, sporządzonym przez Syryjski Ośrodek Badań Politycznych (SCPR) przy wsparciu ONZ, czytamy, że cztery lata zbrojnego konfliktu oraz gospodarczego i społecznego rozkładu zmusiły ok. 10 mln ludzi do porzucenia swoich domów i skróciły oczekiwaną długość życia o dwie dekady.

W środę grupa ponad 100 organizacji praw człowieka i humanitarnych opublikowała zdjęcia satelitarne pokazujące, że liczba świateł widocznych w nocy na terytorium Syrii od początku konfliktu (marzec 2011 r.) spadła o 83 proc., m.in. ze względu na zniszczenia infrastruktury.

Także w środę Lekarze Bez Granic (MSF) alarmowali, że w Syrii dramatycznie wzrosło zapotrzebowanie na pomoc medyczną. W Aleppo, drugim co do wielkości mieście kraju, przed wojną pracowało ok. 2500 lekarzy; obecnie jest ich mniej niż 100 – pozostali uciekli przed walkami, zginęli lub zostali porwani.(PAP)

fot.STR/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2091205956 views

REKLAMA

2091206255 views

REKLAMA

2093002714 views

REKLAMA

2091206536 views

REKLAMA

2091206682 views

REKLAMA

2091206826 views