Propozycja premier ws. TK odrzucona przez PO, N i PSL

fot.Rafał Guz/EPA

fot.Rafał Guz/EPA

Premier Beata Szydło na czwartkowym spotkaniu z szefami klubów złożyła propozycję ws. wyboru sędziów TK. Pomysł PiS odrzuciły kluby PO, Nowoczesna i PSL. Platforma zapowiedziała ponadto, że jeśli PiS nie uporządkuje sprawy Trybunału, przygotuje projekt rezolucji dla PE o sytuacji w Polsce.

Na spotkaniu z szefami klubów parlamentarnych premier zaproponowała rozwiązanie, które – jak mówiła – miałoby zakończyć spór wokół TK. Zgodnie z proponowanym rozwiązaniem ośmiu na 15 sędziów TK wskazywałaby opozycja.

Szydło po spotkaniu powiedziała, że kluby PO, Nowoczesna i PSL odrzuciły propozycję dotyczącą Trybunału Konstytucyjnego. Jak oceniła, nie ma ze strony tych klubów woli przystąpienia do wspólnej pracy nad szukaniem kompromisu politycznego; partie opozycyjne odrzuciły wyciągniętą dłoń.

Premier uznała, że istnieje korelacja między działaniami opozycji a sprawą ewentualnej rezolucji Parlamentu Europejskiego – jak to określiła – „przeciw Polsce”.

W ten sposób premier odniosła się do słów szefa klubu PO Sławomira Neumanna. Powiedział on, że Platforma oczekuje, iż w ciągu dwóch tygodni PiS uporządkuje sprawę Trybunału Konstytucyjnego i prezydent Andrzej Duda przyjmie ślubowanie od trzech sędziów, wybranych przez poprzedni Sejm. Jeśli do tego nie dojdzie – jak mówił Neumann – europosłowie PO przygotują dla PE projekt rezolucji.

Szef klubu PO mówił też, że Platforma odrzuciła propozycję Szydło, bo nie godzi się na „kupczenie Trybunałem” i „dyskutowanie o tym, czy Trybunał ma być partyjnym ciałem opozycji i koalicji”.

Szydło była pytana o propozycję prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, który w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” w tym tygodniu mówił, że „miękkim” rozwiązaniem sprawy dopełniania składu TK mogłoby być odebranie przez prezydenta przysięgi od jednego z trzech sędziów wybranych w październiku 2015 r. przez Sejm poprzedniej kadencji, a okazją jest fakt, że 27 kwietnia upływa kadencja obecnego sędziego Mirosława Granata. Prezes TK włączył do orzekania w Trybunale dwoje sędziów wybranych przez obecny Sejm 2 grudnia 2015 r.

Premier odparła, że na stole jest złożona przez nią propozycja. Według niej „spór polityczny powinni rozstrzygać politycy” i lepiej byłoby, gdyby prezes TK „nie brnął w ten polityczny spór, bo niestety już się w niego włączył, również tym wywiadem”.

Podobnie wypowiedział się o propozycji prezesa TK poseł PiS Jacek Sasin, który uznał, że Rzepliński przekroczył swoje uprawnienia, „włączając się po raz kolejny w próbę rozwiązania sporu politycznego”.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki wyraził nadzieję, że „przyjdzie otrzeźwienie” i opozycja skorzysta z propozycji PiS ws. TK. Jak mówił, bez tego PiS pozostanie przy obecnym stanie, czekając, „aż Trybunał zabierze się do pracy”.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru po spotkaniu z premier ocenił, że propozycja PiS nie jest kompromisem. W jego ocenie tak długo nie będzie o nim mowy, jak długo prezydent Andrzej Duda nie przyjmie ślubowania od trzech wybranych zgodnie z konstytucją sędziów w czerwcu.

Reprezentujący na spotkaniu PSL poseł Marek Sawicki przekonywał, że propozycja PiS jest próbą usankcjonowania złamania prawa, ustawiającą TK w roli trzeciej izby parlamentu.

Z rezerwą do propozycji PiS podchodzi również klub Kukiz’15. Paweł Kukiz ocenił, że propozycja PiS dotycząca TK jest „kiepska”, bo „jeśli mamy 13 sędziów i musi być pełny skład orzekający, to wystarczy, że nie przyjdzie jeden sędzia mianowany przez PiS i nie ma orzekania”. „To jest taka ściema, stwarzanie pozorów demokracji” – powiedział. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Na bieżąco

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*