Prezydent Duda zabierze głos na 71. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Prezydent RP Andrzej Duda fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Prezydent Andrzej Duda we wtorek zabierze głos w imieniu Polski podczas 71. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Zapowiedział, że będzie mówił o filarach zrównoważonego rozwoju, którymi według niego są odpowiedzialność, solidarność i sprawiedliwość.

Prezydent będzie przemawiał w godzinach wieczornych czasu polskiego.

W poniedziałek Duda wziął udział w szczycie ONZ poświęconym dużym ruchom migrantów i uchodźców. Prezydent podkreślił, że migracja ekonomiczna i uchodźstwo to problemy, które wymagają różnych odpowiedzi. Polityków wzywał do niepodsycania społecznych napięć i do walki ze stereotypami na temat migrantów.

Zapewnił, że Polska jest gotowa uczestniczyć m.in. w walce z przestępczymi organizacjami, które czerpią zyski z kryzysu migracyjnego. Polski prezydent zaznaczył też, że obowiązkiem społeczności międzynarodowej jest likwidacja prawdziwych przyczyn uchodźstwa wojennego, czyli konfliktów, i przywrócenie każdemu człowiekowi prawa do życia w jego własnej ojczyźnie.

Na pierwszym w historii szczycie poświęconym uchodźcom i migrantom 193 kraje ONZ obiecały w poniedziałek podjęcie wysiłków w celu polepszenia losu milionów uchodźców na świecie, jednak – ku rozczarowaniu organizacji pozarządowych – nie wyznaczyły liczbowych celów w tej dziedzinie. Przyjęta w Nowym Jorku niewiążąca deklaracja zawiera wezwanie do „ochrony praw człowieka wszystkich uchodźców i migrantów”, zwiększenia wsparcia przeciążonych krajów, które przyjęły uchodźców, oraz wsparcia edukacji dzieci uchodźców.

W poniedziałek prezydent spotkał się także z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem, z którym rozmawiał m.in. o kandydaturze Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Następnie prezydent spotkał się z przedstawicielami największych organizacji żydowskich, w tym Światowego Kongresu Żydów. Odbył też dwa spotkania z reprezentantami amerykańskiego biznesu. Podczas spotkania z US-Poland Business Council prezydent zachęcał do inwestowania w Polsce.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował PAP, że wszystkie obecne na spotkaniu firmy zadeklarowały chęć dalszej obecności biznesowej w Polsce. Jak zaznaczył, rozmawiano także o ich planach inwestycyjnych w naszym kraju. „Szczególne zainteresowanie wzbudziła kwestia nowych technologii, innowacyjności oraz edukacji zawodowej w Polsce” – podkreślił Szczerski.

Kwestia nowych technologii i innowacyjności była też jednym z tematów spotkania prezydenta z przedstawicielami U.S. Chamber of Commerce.

Z Nowego Jorku Marzena Kozłowska (PAP)

Categories: Na bieżąco

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*