Prezydent Duda wraz z małżonką przylecieli do Nowego Jorku

Prezydent Duda wraz z małżonką przylecieli do Nowego Jorku

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Duda przelecieli we wtorek wieczorem lokalnego czasu do Nowego Jorku. Podczas wizyty, która potrwa do niedzieli, prezydent m.in. weźmie udział w debacie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz spotka się też z Polonią w Chicago.

W związku z objęciem 1 maja przez Polskę przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych, prezydent poprowadzi w nowojorskiej siedzibie ONZ debatę otwartą wysokiego szczebla poświęconą roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Debata rozpocznie się w czwartek przed południem miejscowego czasu, w jej trakcie przewidziane jest wystąpienie prezydenta.

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski poinformował, że tematem debaty – który zaproponował prezydent Duda – będzie „Pokój przez prawo”. Jak tłumaczył, chodzi o „znaczenie prawa międzynarodowego, jako gwaranta pokoju i relacji między państwami, opartego na normach, które są fundamentem pokojowej relacji między państwami we współczesnym świecie i fundamentem ONZ”.

Jak powiedział Szczerski, Polska wiąże z tą debatą „ogromne oczekiwania”. „Czas jest gorący na świecie i ta debata znakomicie wpisuje się w ten gorący okres, który mamy dzisiaj w relacjach międzynarodowych” – ocenił. Według niego, prezydent poruszy w swoim wystąpieniu m.in. kwestię koreańską i syryjską.

W środę natomiast para prezydencka odwiedzi Archiwum Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, a następnie spotka się z przedstawicielami organizacji żydowskich. Następnie prezydent Duda spotka się na lunchu z członkami Grupy Europy Wschodniej ONZ. Szczerski podkreślił, że prezydent przed wygłoszeniem wystąpienia w RB ONZ, chciałby przedyskutować jego treść z przedstawicielami „grupy wschodniej” w ONZ. Podkreślił, że to nowa praktyka, która pokazuje transparentność, z jaką Polska chce funkcjonować w Radzie.

W środę po południu para prezydencka złoży kwiaty pod pomnikiem Katyńskim w Jersey City. Zapowiedź burmistrza Stevena Fulopa czasowego usunięcia pomnika i przechowania go w Departamencie Prac Publicznych w związku z projektem stworzenia parku na terenie, na którym stoi obecnie ten monument, wywołały sprzeciw miejscowej Polonii, a także władz w Warszawie. W ramach wypracowanego ostatecznie, kompromisowego rozwiązania, pomnik ma pozostać na nadbrzeżu rzeki Hudson i zostanie jedynie przesunięty o 60 metrów od miejsca, w którym znajduje się obecnie.

W piątek w Chicago Andrzej Duda spotka się z gubernatorem stanu Illinois Bruce’em Raunerem. Następnie para prezydencka odwiedzi Muzeum Polskie w Ameryce, a także złoży kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim oraz Tablicą Smoleńską na cmentarzu św. Wojciecha w Niles. Po południu tego dnia w Instytucie Sztuki prezydent spotka się z burmistrzem Chicago Rahmem Emanuelemw.

W piątek wieczorem prezydent złoży wizytę w bazie Gwardii Narodowej Stanu Illinos w Kankakee, gdzie spotka się z amerykańskimi żołnierzami polskiego pochodzenia.

Z kolei w sobotę para prezydencka spotka się z przedstawicielami Polonii mieszkającymi w Stanach Zjednoczonych. Zaplanowane jest wystąpienie prezydenta. Prezydencki minister Adam Kwiatkowski poinformował, że podczas tego spotkania prezydent wręczy odznaczenia państwowe; wręczone zostaną też pamiątkowe dyplomy dla polskich szkół.

„Ale to przede wszystkim miejsce, gdzie pan prezydent będzie mógł się spotkać z rodakami. W roku 100-lecia odzyskania niepodległości, najważniejsze polonijne wydarzenia na świecie, to spotkanie, które odbędzie się w najbliższą sobotę” – powiedział Kwiatkowski.

Para prezydencka wraca do kraju w niedzielę wieczorem.

Z Nowego Jorku Marzena Kozłowska (PAP)

fot.RADEK PIETRUSZKA/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Na bieżąco

Comments

 1. Igor
  Igor 16 maja, 2018, 09:43

  O znaczeniu prawa będzie mówił człowiek, który to prawo bez skrupułów łamie…

  Reply this comment
 2. Yaroon
  Yaroon 16 maja, 2018, 15:28

  To jest „harcerzyk”, który przez chichot losu trafił na fotel prezydencki. Historia zna więcej takich przypadków…niestety 🙁

  Reply this comment
 3. Normals
  Normals 16 maja, 2018, 18:40

  Jakis czas temu, wyciekla informacja ze Duda i PIS-owski rzad sa persona non grata w Bialym domu za lamanie konstytucji czemu PISiaki zaprzeczaly zapewniajac o doskonalych relacjach z USA. Prawda jaka jest widzi kazdy, ale tlumaczenie na poziomie imbecyla po prostu mnie zabilo. Duda leci do USA ale jest zbyt zajety zeby spotkac sie z prezydentem USA, to tak jakbym poszedl do kina ale bylbym zbyt zajety zeby obejrzec film i dlatego postanowilem stac przy maszynie z pop cornem……

  „….. Andrzej Duda do USA leci w środę. W kwietniu prezydent USA znalazł czas na spotkanie z prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii. Złośliwi pytają, czy dla Prezydenta dudy zabrakło krzesła, ale Krzysztof Szczerski wyjaśnia, że harmonogram wizyty prezydenta Dudy będzie zbyt napięty, żeby mogło dojść do wizyty w Białym Domu…..”

  Reply this comment
 4. yaroon
  yaroon 17 maja, 2018, 14:47

  Prezydentowi RP panu Andrzejowi Dudzie trzeba w ostrych słowach przemówić do jego infantylnego rozumku. Nie krzyczeć i nie obrażać, nie wyzywać -tylko pogadać jak z dzieciakiem, „harcerzykiem”…nie widzisz Adrianie, że wszyscy się z ciebie śmieją, a ty robisz dobrą minę do swoich pompatycznych wystąpień.

  Reply this comment
  • kicia
   kicia 17 maja, 2018, 15:26

   PAD niestety(?) lubi krzyczec– jak przemawia…..oj bedzie chichot historii 🙂

   Reply this comment
 5. Yaroon
  Yaroon 19 maja, 2018, 01:48

  Zaczyna to być żałosne, że nic ważnego nie ma do powiedzenia. Przemówienia rodem z apeli szkolnych i te „wstawki”: Lech Kaczyński powiedział…” Dorośnij wreszcie chłopcze, masz prawie 50 lat.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*